Subiect "Adeverință venituri pe noua lege" Deschis de Dana la data: 03/20/2024 3:57pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Adeverință venituri pe noua lege
Scris de: Dana la data: 03/20/2024 3:57pm
Gen:feminin
Data nasterii:08.11.1961
Stagiul de cotizare: 42 ani
Alte date:
Intrebare:doresc sa depun o adeverință pentru recalculare pensie pe noua lege care va întra în vigoare în septembrie. Am următoarea întrebare. Dosarul de pensie este pe numele de familie actual iar adeverință cu veniturile suplimentare pana în anul 2001 este cu numele de familie al fostului soț (în statele de plata ale firmei respective apar cu acel nume) . Este valabila adeverință sau trebuie refăcută?. Mulțumesc
Re: Adeverință venituri pe noua lege
Scris de: luciana la data: 03/21/2024 4:07am
Orice adeverinta este valabila daca la data emiterii a fost intocmita si a respectat cerintele legii de la acea data.
Daca in adeverinta pe care o aveti nu va este trecut CNP-ul, dvs. terbuie doar sa depuneti documentele din care sa reiasa toate modificarile care au survenit ulterior asupra numelui care apare in adeverinta ( in anii mai de demult, nu aparea CNP-ul, insa era trecut locul si data nasterii, numele parintilor).
Depuneti un act din care reiesa numele purtat dupa divort(care ar trebui sa apara in hotararea de divort), iar in cazul in care v-ati recasatorit, depuneti si certificatul de casatorie care demonstreaza numele actual din cartea de identitate.
Re: Adeverință venituri pe noua lege
Scris de: la pensie la data: 03/21/2024 10:08am
Raspunsul doamnei Luciana este corect.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1