Subiect "Ieșire pensie legea 360." Deschis de Popescu Valentina la data: 03/21/2024 11:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Ieșire pensie legea 360.
Scris de: Popescu Valentina la data: 03/21/2024 11:43am
Gen:F
Data nasterii:august 1968
Stagiul de cotizare:32
Alte date: din cei 32 de ani,14 lucrați în gr.I- a de munca înainte de anul 2001.
Intrebare:Dacă pot ieși la pensie
cu reducere de 7 ani și după Legea
360. Eu înțeleg ca pot conform tabelului nr.2 din lege.
Re: Ieșire pensie legea 360.
Scris de: la pensie la data: 03/21/2024 3:21pm
Ati mai pus aceasta intrebare si din pacate noi am facut o eroare facand calculele conform prevederilor noii legi a pensiilor conform carora nu puteati beneficia de pensie cu reducerea cu 7 ani a varstei standard de pensionare deoarece nu indepliniti conditia de stagiu complet de cotizare contributiv de 35 ani.
Facand calculul conform prevederilor actualei legi a pensiilor 263/2010 am constatat ca aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea cu 7 ani a varstei standard de pensionare care conform acestei legi este de 63 ani.
Deci aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 56 ani adica in luna august 2024.
Conform prevederilor actualei legi a pensiilor 263/2010 indepliniti si conditia de stagiu de 35 ani pentru pentru acesta se ia in calcul stagiu de cotizare lucrat de 32 ani si stagiul de cotizare suplimentar de 7 ani aferent stagiului de cotizare lucrat in grupa de munca.
Daca va amintiti ati postat mai multe intrebari pe aceasta tema si la una din ele va-m precizat ca aveti dreptul la limita de varsta conform actualei legi a pensiilor.
Avem insa sa va avertizam sa depuneti obligatoriu dosarul de pensionare in luna august 2024 pentruca daca amnati dupa 01 septembrie nu mai aveti acest drept conform noii legi a pensiilor.
Re: Ieșire pensie legea 360.
Scris de: Popescu Valentina la data: 03/24/2024 9:04am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:


Va mulțumesc pentru amabilitate!!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1