Subiect "Adeverinta sporuri" Deschis de Doru la data: 03/23/2024 3:11am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Adeverinta sporuri
Scris de: Doru la data: 03/23/2024 3:11am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Bună ziua.Am întrebat la casa de pensii dacă adeverințele depuse cu sporuri în 2020 în care se specifica ca sau plătit contributii pt sumele respective șanț valabile sau nu și au spus ca nu șanț valabile.Au spus ca trebuie sa aiba modelul din legea 360.La TV și ministru și Budai toți spun ca șanț valabile cele depuse anterior.Care este adevărul? Multumesc.
Re: Adeverinta sporuri
Scris de: GicaH la data: 03/23/2024 5:00am
Doru :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Bună ziua.Am întrebat la casa de pensii dacă adeverințele depuse cu sporuri în 2020 în care se specifica ca sau plătit contributii pt sumele respective șanț valabile sau nu și au spus ca nu șanț valabile.Au spus ca trebuie sa aiba modelul din legea 360.La TV și ministru și Budai toți spun ca șanț valabile cele depuse anterior.Care este adevărul? Multumesc.


E clar, ca cel ce v-a raspuns nu cunoaste legea si Normele metodologice de aplicare a Legii.
Adeverințele depuse inainte de aparitia legii, procurate de la angajatiri si/sau administratiri arhive sunt valabile daca in continut au toate datele cerute de lege si se specifica ca s-au platit contribuțiile corespunzătoare la stat.
Re: Adeverinta sporuri
Scris de: la pensie la data: 03/25/2024 9:48am
Domnul Gica are dreptate.
Actiunea de constituire, la Casa de pensii, a unei baze de date cu salariile brute din perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 a fost initiata inainte de publicare a noii legi a pensiilor 360/2023.
Conditiile de constituire a acestei baze de date sunt prezentate in Ordinul Ministrului Muncii si Protectiei Sociale nr 487/2021 in care este dat un model de adeverinta asemanator cu cel din anexa 6 la noua lege a pensiilor. In art 5 alin (1) din acest ordin este mentionata prevederea ca pot fi valorificate adeverinte eliberate inainte de intrarea in vigoare a acestui Ordin si nedepuse la Casa de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1