Subiect "inechitati legea 360" Deschis de mihai la data: 03/23/2024 5:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
inechitati legea 360
Scris de: mihai la data: 03/23/2024 5:17am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Pensionar gr. 1 de munca iesit la pensie in 2012 , nr. puncte 75 , punctaj mediu 3,75 , indice de corectie 1,12
- 3,75 x 1,12 = 4,2 x 2032 = 8534 .Fara indicele de corectie : 3,75 x 2032 = 7620 lei /luna DIN CONTRIBUTIVITATE .
- DE LA 01.09.2024 75 X 81 = 6075 lei/luna , la o marire cu 5% pe an nu primeste nici un leu pina in 2031 ( daca mai traieste pina atunci ) !!!!!!!!!!
Re: inechitati legea 360
Scris de: GicaH la data: 03/24/2024 11:18am
mihai :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Pensionar gr. 1 de munca iesit la pensie in 2012 , nr. puncte 75 , punctaj mediu 3,75 , indice de corectie 1,12
- 3,75 x 1,12 = 4,2 x 2032 = 8534 .Fara indicele de corectie : 3,75 x 2032 = 7620 lei /luna DIN CONTRIBUTIVITATE .
- DE LA 01.09.2024 75 X 81 = 6075 lei/luna , la o marire cu 5% pe an nu primeste nici un leu pina in 2031 ( daca mai traieste pina atunci ) !!!!!!!!!!


Consider ca ar trebui sa fiti multumiti, ca totusi legea si Constitutia va mentine cuantumul avut in prezent, caci punctajul mediu si indicele de corecție a
dezavantajat foarte mulți oameni cu inechitatile făcute și altii au câștigat enorm unii fara indice de corecție, altii cu 1,41.
Tot respectul pentru conditiile de lucru avute de dumneavoastră, dar noi in doua vieți nu ajungem la nivelul pensiei dumneavoastră și am învățat si lucrat in condiții foarte grele, eu in forja, constructii de poduri si în sudura la șantier naval, la dublu fund, dublu bord, ca inginer nu am primit nici
măcar condiții deosebite.
Re: inechitati legea 360
Scris de: mihai la data: 03/24/2024 12:10pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Imi pare foarte rau ca aveti aceasta convingere .Nu este vorba despre mine , este vorba despre sute de mii , poate milioane de semeni ai nostri care au muncit din greu in conditii inumane . Ma asteptam sa vad o pozitie neutra in acest caz .Am putea sa ne intilnim sa discutam cu calm si liniste aceste necazuri .
Re: inechitati legea 360
Scris de: Nick la data: 03/24/2024 8:16pm
mihai :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Pensionar gr. 1 de munca iesit la pensie in 2012 , nr. puncte 75 , punctaj mediu 3,75 , indice de corectie 1,12
- 3,75 x 1,12 = 4,2 x 2032 = 8534 .Fara indicele de corectie : 3,75 x 2032 = 7620 lei /luna DIN CONTRIBUTIVITATE .
- DE LA 01.09.2024 75 X 81 = 6075 lei/luna , la o marire cu 5% pe an nu primeste nici un leu pina in 2031 ( daca mai traieste pina atunci ) !!!!!!!!!!



Tot respectul pt dvs, dar nu înțeleg câți ani ați lucrat în total, la ce vàrstă ați ieșit la pensie, nu ați dat toate datele. Ați omis ceva! Poate aveti și multe puncte de stabilitate și în acest caz, după o indexare sau 2 veți ajunge din nou la majorări de pensie.

Eu cu aproximativ același punctaj ca al dvs dar cu 0 (zero) indice de corecție, am 1/2 din pensia dvs, dar după recalcularea din 1 sept, cu 8 puncte de stabilitate și cu indexările viitoare voi ajunge în 2031 să egalez pensia dvs.
Deci poate la asta se referă eliminarea inechitătilor în esenta legii.
Sănătate să avem să ne bucurăm de pensie!
Re: inechitati legea 360
Scris de: Ion la data: 03/25/2024 3:41am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Sunt mai multe inechitati în legea pensiilor dar două sunt mari:
1.Indicele de corecție. 41% pensie mărită față de ceilalți pensionari.
2. Folosirea la calcularea pensiilor a stagiilor de cotizare diferiți, concret:
a. În cazul domnului s-a folosit 20 ani ca stagiu total de cotizare:
75/20=3,75 punctaj mediu
b. Cazul meu s-a folosit 35 ani ca stagiu total de cotizare
94/35 =2,7 punctajul mediu;după 40 ani de muncă din care 28 în condiții deosebite,gr.2
Nu sunt vinovați pensionarii care au beneficiat de aceste inechitati. Dar trebuie sa le înțeleagă. Din păcate nimeni nu le explică. Ba din contră se creează o și mai mare confuzie în mass-media.
Respect și sănătate tuturor pensionarilor!
Acestă lege elimină aceste inechitati.
Ar fi bine să nu introducă altele.
Re: inechitati legea 360
Scris de: la pensie la data: 03/25/2024 10:24am
In aceasta privinta am prezentat pozitia noastra si in alte ocazii, adica :
Noua lege a pensiilor a identificat si eliminat mai multe inechitati insa din pacate, dupa opinia noastra, a identificat ca inechitati si unele avantaje acordate unor categorii de pensionari pentru conditiile de munca, prin reducerea stagiului complet de cotizare.
Consideram ca pentru unele categorii era necesara gasirea unei alte forme de compensare a consecintelor eliminarii reducerii stagiului complet de cotizare exemplu:
1 Celor care au lucrat in minerit in subteran in anumite conditii. Dau exemplu unui miner care a lucrat in o galerie armata cu stalpi de lemn, intrata in presiune.
2 Celor care au lucrat in conditii de handicap gradul 1.
3 Nevazatorii
Nu se pot imagina aceste conditii decat daca au fost traite.
Re: inechitati legea 360
Scris de: Nick la data: 03/26/2024 4:20am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:


De acord cu dvs pt aceste categorii, în care nici măcar nu sunt mulți pensionari.

Dar insist că totuși sunt peste 3 milioane de pensionari la care se va majora pensia și printre ei foarte mulți la care càteva sute de lei chiar contează, spre deosebire de pensiile mari din care poți să trăiești, chiar dacă nu primești nimic.

Era mai bine dacă nu se aplica legea? Poate că da, dar doar pt câteva mii de pensionari!
Re: inechitati legea 360
Scris de: Nick la data: 03/26/2024 4:28am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:


De acord cu dvs pt aceste categorii, în care nici măcar nu sunt mulți pensionari.

Dar insist că totuși sunt peste 3 milioane de pensionari la care se va majora pensia și printre ei foarte mulți la care càteva sute de lei chiar contează, spre deosebire de pensiile mari din care poți să trăiești, chiar dacă nu primești nimic.

Era mai bine dacă nu se aplica legea? Poate că da, dar doar pt câteva mii de pensionari!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1