Subiect "recalculare pensie invaliditate pt cresterea nr. total de puncte" Deschis de matei dorin la data: 04/11/2024 6:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare pensie invaliditate pt cresterea nr. total de puncte
Scris de: matei dorin la data: 04/11/2024 6:26am
Gen:masculin
Data nasterii:04.03.1980
Stagiul de cotizare:
Alte date:pensie de invaliditate gr 2, permanenta, nerevizuibil
Intrebare: buna ziua,
am posibilitatea sa-mi maresc punctajul total prin recalculare in baza Legii 263/2011 inainte de intrarea in vigoare a Legii 360 prin cumparare de vechime?
Re: recalculare pensie invaliditate pt cresterea nr. total de puncte
Scris de: matei dorin la data: 04/11/2024 6:33am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Anii de facultate la zi, necalculati in decizia anterioara se pot recalcula in baza Legii 263/2011 pentru cresterea nr. total de puncte in cazul unui pensionar de invaliditate nerevizuibil? Dar stagiul potential pentru pensia de invaliditate din 2015 pana in prezent?
Multumesc frumos,
Re: recalculare pensie invaliditate pt cresterea nr. total de puncte
Scris de: la pensie la data: 04/11/2024 11:36am
Stagiul de cotizare cumparat prin contract de asigurare sociala incheiat cu Casa de pensii se ia in calcul numai la pensia pentru limita de varsta.
Perioada facultatii se ia in calcul la pensia de invaliditate si daca nu a fost luata in calcul poate fi luata in calcul daca depuneti dovezile necesare.
Stagiul potential acordat la iesirea la pensie de invaliditate a fost luat in calculul pensiei de iar luarea in calcul a perioadei asimilte pe perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate se ia in calculul pensiei numai la trecerea la pensie pentru limita de varsta.
Re: recalculare pensie invaliditate pt cresterea nr. total de puncte
Scris de: matei dorin la data: 04/11/2024 1:17pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Vă mulțumesc foarte mult, dacă vă mai rog să-mi explicați cum fac calculul numărului total de puncte pentru 4 ani de facultate la zi, ca să fac cumulul cu punctajul de pe decizia de pensionare existentă.
Cu mulțumiri
Re: recalculare pensie invaliditate pt cresterea nr. total de puncte
Scris de: matei dorin la data: 04/11/2024 1:27pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date: anii universitari sunt
1999-2000
2000-2001
2001-2002
2002-2003; Numărul total de puncte realizate din Decizie=17,75561
Mulțumesc frumos,

Intrebare:
Re: recalculare pensie invaliditate pt cresterea nr. total de puncte
Scris de: la pensie la data: 04/12/2024 2:46am
Conform prevederilor actualei legi a pensiilor 263/2010 calculul punctajului pe perioada facultatii se face astfel :
- In perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 se ia in calcul salariul minim pe tara din luna respectiva, conform art 164 alin (1) din lege.
- In perioada dupa data de 01 aprilie 2001 se ia in calcul 25 % din salariul brut pe tara din luna respectiva, conform art 97 alin (1) litera b) din lege.
Salariile minime si medii pe tara le gasiti pe site-ul nostru plecand de pe Pagina principala.
Acest calcul se poate face mai usor cu programul de calcul pensie de pe site, selectand pe toata perioada facultatii simbolul "F" fara a mai introduce salarii.
Am facut noi acest calcul pentru dv si daca in ultimul an nu v-ati angajat inainte de 01 octombrie 2003 punctajul total pe perioada facultatii este de 0,99940 puncte adica cca 1 punct.
Re: recalculare pensie invaliditate pt cresterea nr. total de puncte
Scris de: matei dorin la data: 04/17/2024 10:54am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va multumesc frumos pentru ajutor,
Numai acum am avut timp sa utilizez programul de calcul.
Va rog frumos sa-mi spuneti daca am intrdus litera F corect in aplicatie, adica incepand cu luna admiterii la facultate si terminand cu luna examenului de licenta.
Multumesc frumos, estimarea pensiei facuta de program este corecta?
Re: recalculare pensie invaliditate pt cresterea nr. total de puncte
Scris de: la pensie la data: 04/17/2024 2:43pm
Anul universitar incepe la data de 01 octombrie si se incheie in data de 30 septembrie a anului urmator cu exceptia ultimului an, daca se face angajarea inainte de data de 01 octombrie.
Deci in cazul dv corect este sa selectati codul "F" incepand cu luna octombrie 1999 pana in luna septembrie 2003 sau pana la data angajarii daca va-ti angajat inainte de 01 octombrie 2003.
In pagina de intrare in program am observat ca ati introdus gresit indicele de corectie 1,70 si in informatiile pe care le gasiti in stanga casetei respective nu exista un astfel de indice de corectie.
Re: recalculare pensie invaliditate pt cresterea nr. total de puncte
Scris de: matei dorin la data: 04/17/2024 3:53pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Am corectat, intradevar punctajul total creste de la 17.75500 in prezent la 18,75500 dupa introducerea anilor de facultate, ceea ce ma va avantaja cu Legea 360.
Va multumesc si va doresc toate cele bune.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1