Subiect "pensie militar+civil" Deschis de florinn la data: 04/18/2024 10:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie militar+civil
Scris de: florinn la data: 04/18/2024 10:17am
Gen: B
Data nasterii: 1966, FEBRUARIE
Stagiul de cotizare:
Alte date: 18 ANI cadru militar+20 ani contributie in civil conditii normale
Intrebare: pot accesa pensie anticipata pe noua lege civila la varsta de 60 de ani daca vechimea cumulata militar+civil depaseste 35 de ani ?
multumesc anticipat pentru raspuns- am mai avut o postare pe 16 sau 17 aprilie dar nu am primit raspuns la aceasta intrebare. Multumesc inca odata !
Re: pensie militar+civil
Scris de: la pensie la data: 04/19/2024 2:18am
In raspunsul anterior v-am precizat cand va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta in cele doua sisteme de pensii, militar si public.
Referitor la pensia anticipata din sistemul public raspunsul a fost incomplet.
In actuala legislatie din sectorul public se prevede ca vechimea din sistemul militar nu se ia in calcul la realizarea stagiului complet de cotizare pentru pensia anticipata sau anticipata partiala
In noua lege a pensiilor nu mai este o asemenea prevedere ci se prevede numai ca stagiile de cotizare sau vechimea sunt recunoscute reciproc. In schimb in sistemul public de pensii se prevede ca pentru pensia anticipata trebuie sa se realizeze stagiul complet de cotizare contributiv (in cazul dv 35 ani) adica perioada in care s-a platit contributie la pensie. In cazul dv cat ati lucrat in sistemul public ati platit contributie si dupa cate stim noi in perioada cat ati lucrat in sistemul militar nu s-a platit contributie la pensie.
Pentru a vedea daca noi gresim cereti informatii la Casa de pensii in privinta luarii in calcul a vechimii din sectorul militar la stagiul de cotizare contributiv necesar pentru pensia anticipata din sectorul public, conform noii legi a pensiilor.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1