Subiect "Posibila dată de pensionare anticipată" Deschis de LEFTER MARIUS-DANIEL la data: 04/19/2024 4:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Posibila dată de pensionare anticipată
Scris de: LEFTER MARIUS-DANIEL la data: 04/19/2024 4:38am
Gen:M
Data nasterii: 20.11.1963
Stagiul de cotizare:
A. - pe carnetul de munca = 13 ani si 4 luni
B. - după 01.04.2001
19 ani si 11 luni (conditii normale)
2 ani si 9 luni ( concediu crestere copii)
Alte date:
A.- armata obligatorie TR = 9 luni
B.- Facultate = 4 ani

Intrebari:
1.- La ce dată pot să ies la pensie anticipat parțial (cu penalizare) și care ar fi aceasta?
2.- La ce dată pot să ies la pensie anticipat (fără penalizare) - după 01.01.2025 (deci voi mai realiza încă un stagiu de cotizare pe acest an, de + 9 luni, față de cel actual?
Vă mulțumesc.
Re: Posibila dată de pensionare anticipată
Scris de: GicaH la data: 04/19/2024 7:12am
LEFTER MARIUS-DANIEL :
Gen:M
Data nasterii: 20.11.1963
Stagiul de cotizare:
A. - pe carnetul de munca = 13 ani si 4 luni
B. - după 01.04.2001
19 ani si 11 luni (conditii normale)
2 ani si 9 luni ( concediu crestere copii)
Alte date:
A.- armata obligatorie TR = 9 luni
B.- Facultate = 4 ani

Intrebari:
1.- La ce dată pot să ies la pensie anticipat parțial (cu penalizare) și care ar fi aceasta?
2.- La ce dată pot să ies la pensie anticipat (fără penalizare) - după 01.01.2025 (deci voi mai realiza încă un stagiu de cotizare pe acest an, de + 9 luni, față de cel actual?
Vă mulțumesc.


Începând cu 1 septembrie 2024, pe legea nouă a pensiilor 360/2023, va puteți pensiona la limită de varsta cu 40 ani atagiu de cotizare, din care 35 ani stagiu contributiv.
Re: Posibila dată de pensionare anticipată
Scris de: la pensie la data: 04/19/2024 8:30am
Datele prezentate de dv sunt neclare.
Important pentru analiza ceruta de dv era sa precizati daca in perioada pentru crestere copii ati platit contributie pentru pensie si aceasta perioada este considerata perioada contributiva.
In aceste conditii raspunsurile la intrebarile dv sunt urmatoarele :
1, In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala conform prevederilor legii pensiilor 263/2010. Daca cereti pensie anticipata partiala inainte de 20 mai 2024 diminuarea pensiei va fi de 24,75 %.
Aveti dreptul la penssie pentru limita de varsta (nediminuata) conform art 56 din noua lege a pensiilor 360/2023 :
- La data intrarii in vigoare a acestei legi daca perioada de crestere copii este perioada contributiva si realizati stagiul de cotizare contributiv de minim 35 ani pe care il depasiti cu mai mult de 5 ani de stagii de cotizare asimilate.
- La data realizarii stagiului complet de cotizare contributiv de 35 ani, in prezent va lipsesc 1 an si 9 luni.
Re: Posibila dată de pensionare anticipată
Scris de: LEFTER MARIUS-DANIEL la data: 04/19/2024 2:02pm
Am avut două perioade de concediu de creștere copii. În ambele am primit indemnizație, calculată conform contribuțiilor anterioare din salariu, contractul de muncă fiind suspendat pe perioada concediilor de creștere copil.

1,- 19 luni la primul copil, timp în care am realizat circa 5 puncte de pensie lunar (au variat de la 5,5 la 4,5)

2,- 14 luni la al doilea copil, timp în care am realizat lunar doar 0,25 puncte de pensie. Probabil că s-a schimbat legislația față de perioada primului concediu de creștere copil.
Aceste perioade cumulate sunt prezente în contul de la CNPP la rubrica prestații de asigurări sociale și cumulează 2 ani și 9 luni.
Re: Posibila dată de pensionare anticipată
Scris de: la pensie la data: 04/21/2024 9:07am
Daca datele privind punctajul lunar realizat le-ati luat din evidenta din contul dv la CNPP atunci perioadele de crestere copii sunt considerate perioade contributive si realizati stagiul complet de cotizare contributiv de 35 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1