Subiect "Puncte stabilitate membrii CAP" Deschis de Florin C. la data: 05/08/2024 6:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Puncte stabilitate membrii CAP
Scris de: Florin C. la data: 05/08/2024 6:00am
Gen: F
Data nasterii: 1940
Stagiul de cotizare: 14 ani CAP + 18 ani conditii normale
Alte date:
Intrebare:
Mama mea a lucrat la CAP timp de 14 ani si apoi 18 ani la o intreprindere de stat. A iesit la pensie in anul 1997.
- Se iau in considerare la calculul punctelor de stabilitate cei 14 ani lucrati la CAP?
- Care este baza legala?
Multumesc
Re: Puncte stabilitate membrii CAP
Scris de: GicaH la data: 05/09/2024 3:10am
Florin C. :
Gen: F
Data nasterii: 1940
Stagiul de cotizare: 14 ani CAP + 18 ani conditii normale
Alte date:
Intrebare:
Mama mea a lucrat la CAP timp de 14 ani si apoi 18 ani la o intreprindere de stat. A iesit la pensie in anul 1997.
- Se iau in considerare la calculul punctelor de stabilitate cei 14 ani lucrati la CAP?
- Care este baza legala?
Multumesc


Dacă toți anii sunt contributivi, dovediticu carnetul de munca și/sau cu adeverințe completate conform legii, părerea mea case vor acorda puncte de stabilitate pentru perioada ce depășește 25de ani, respectiv 7 ani, 4 puncte de stabilitate.
Re: Puncte stabilitate membrii CAP
Scris de: la pensie la data: 05/13/2024 2:33am
Nu avem toate datele necesare pentru analiza.
Mama dv a iesit la pensie in perioada cand sistemul de pensii al agricultorilor nu era integrat in sistemul public de pensii si presupunem a primit pensii diferite din cele doua sisteme de pensii. Nu stim daca si in prezent primeste doua pensii diferite.
Daca primeste doua pensii diferite punctele de stabilitate se acorda numai pentru stagiu de cotizare realizat in sistemul public de pensii (conform art 85 alin 4) si dansa nu primeste puncte de stabilitate pentruca in acest sistem are numai un stagiu de 18 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1