Subiect "Campania de recalculare" Deschis de Bunea Andrei la data: 05/11/2024 5:10pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Campania de recalculare
Scris de: Bunea Andrei la data: 05/11/2024 5:10pm
Gen:M
Data nasterii:1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:Pensionar din 2014
Intrebare:
La calculul numarului de puncte al pensiei mele, pe perioada 1980-1990 s-au folosit salariile asa cum sunt trecute in cartea de munca.
Am avut o perioada de 5 ani (1985-1990) lucrata pe santier cu program de 12 ore, gr.II de munca, acord global, castiguri suplimentare ( garantii- care se plateau pe state de plata separate la anumite perioade de timp). Prin hotarare judecatoreasca singurele sporuri care mi-au fost acceptate de CP au fost orele suplimentare si sporul de santier iar punctajul determinat pe aceasta perioada a fost majorat cu 25% pentru gr II.

In anul 2017 am reusit sa obtin de la angajator o adeverinta cu salariile brute obtinute in perioada respectiva . La Casa de pensii mi s-a spus ca nu o vor lua in considerare, motivand cu art. 165 alin.1(b), asa ca am pastrat-o la sertar.
Intrebare:
Va rog sa-mi spuneti, avand in vedere campania de recalculare a pensiilor:

1. Cand pot depune aceasta adeverinta cu salarii brute obtinute pe santier intre 1985-1990?
Acum pana in septembrie 2024, sau dupa 1.09.2024?
2. La recalcularea noului punctaj folosindu-se salariile brute din adeverinta va rezulta, normal , un alt punctaj care-l va inlocui pe cel vechi?
3. In aceasta situatie

a) Ce se intampla cu majorarea aceea de 25% a punctajului vechi corespunzator gr.II de munca, ramane la aceeasi valoare dinainte de recalculare( se aplica principiul neretroactivitatii )??
b) Sau se majoreaza cu 25% punctajul nou obtinut ??
c) Sau se dau 0,25 puncte pe an ca in noua lege???

Cu stima,
Re: Campania de recalculare
Scris de: GicaH la data: 05/12/2024 8:03am
Bunea Andrei :
Gen:M
Data nasterii:1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:Pensionar din 2014
Intrebare:
La calculul numarului de puncte al pensiei mele, pe perioada 1980-1990 s-au folosit salariile asa cum sunt trecute in cartea de munca.
Am avut o perioada de 5 ani (1985-1990) lucrata pe santier cu program de 12 ore, gr.II de munca, acord global, castiguri suplimentare ( garantii- care se plateau pe state de plata separate la anumite perioade de timp). Prin hotarare judecatoreasca singurele sporuri care mi-au fost acceptate de CP au fost orele suplimentare si sporul de santier iar punctajul determinat pe aceasta perioada a fost majorat cu 25% pentru gr II.

In anul 2017 am reusit sa obtin de la angajator o adeverinta cu salariile brute obtinute in perioada respectiva . La Casa de pensii mi s-a spus ca nu o vor lua in considerare, motivand cu art. 165 alin.1(b), asa ca am pastrat-o la sertar.
Intrebare:
Va rog sa-mi spuneti, avand in vedere campania de recalculare a pensiilor:

1. Cand pot depune aceasta adeverinta cu salarii brute obtinute pe santier intre 1985-1990?
Acum pana in septembrie 2024, sau dupa 1.09.2024?
2. La recalcularea noului punctaj folosindu-se salariile brute din adeverinta va rezulta, normal , un alt punctaj care-l va inlocui pe cel vechi?
3. In aceasta situatie

a) Ce se intampla cu majorarea aceea de 25% a punctajului vechi corespunzator gr.II de munca, ramane la aceeasi valoare dinainte de recalculare( se aplica principiul neretroactivitatii )??
b) Sau se majoreaza cu 25% punctajul nou obtinut ??
c) Sau se dau 0,25 puncte pe an ca in noua lege???

Cu stima,


Părerea mea, este că dacă o aveți adeverința respectivă să o depuneți acum, înainte de 1 septembrie, conform ordinului ministrului muncii din iulie 2021, căci așa cum am văzut că se gândește acum, dacă o depuneți după 1 septembrie, veți face cerere de recalculare și se
va aplica nouă lege privind punctajele pentru grupe de muncă.
Nu știu de ce nu ați depus-o cu număr de înregistrare atunci când ați obținut-o.
Re: Campania de recalculare
Scris de: Bunea Andrei la data: 05/12/2024 2:43pm
GicaH :
Bunea Andrei :
Gen:M
Data nasterii:1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:Pensionar din 2014
Intrebare:
La calculul numarului de puncte al pensiei mele, pe perioada 1980-1990 s-au folosit salariile asa cum sunt trecute in cartea de munca.
Am avut o perioada de 5 ani (1985-1990) lucrata pe santier cu program de 12 ore, gr.II de munca, acord global, castiguri suplimentare ( garantii- care se plateau pe state de plata separate la anumite perioade de timp). Prin hotarare judecatoreasca singurele sporuri care mi-au fost acceptate de CP au fost orele suplimentare si sporul de santier iar punctajul determinat pe aceasta perioada a fost majorat cu 25% pentru gr II.

In anul 2017 am reusit sa obtin de la angajator o adeverinta cu salariile brute obtinute in perioada respectiva . La Casa de pensii mi s-a spus ca nu o vor lua in considerare, motivand cu art. 165 alin.1(b), asa ca am pastrat-o la sertar.
Intrebare:
Va rog sa-mi spuneti, avand in vedere campania de recalculare a pensiilor:

1. Cand pot depune aceasta adeverinta cu salarii brute obtinute pe santier intre 1985-1990?
Acum pana in septembrie 2024, sau dupa 1.09.2024?
2. La recalcularea noului punctaj folosindu-se salariile brute din adeverinta va rezulta, normal , un alt punctaj care-l va inlocui pe cel vechi?
3. In aceasta situatie

a) Ce se intampla cu majorarea aceea de 25% a punctajului vechi corespunzator gr.II de munca, ramane la aceeasi valoare dinainte de recalculare( se aplica principiul neretroactivitatii )??
b) Sau se majoreaza cu 25% punctajul nou obtinut ??
c) Sau se dau 0,25 puncte pe an ca in noua lege???

Cu stima,


Părerea mea, este că dacă o aveți adeverința respectivă să o depuneți acum, înainte de 1 septembrie, conform ordinului ministrului muncii din iulie 2021, căci așa cum am văzut că se gândește acum, dacă o depuneți după 1 septembrie, veți face cerere de recalculare și se
va aplica nouă lege privind punctajele pentru grupe de muncă.
Nu știu de ce nu ați depus-o cu număr de înregistrare atunci când ați obținut-o.

Va rog, sa detaliati mai multe amanunte despre acest ordin: numarul ordinului, la ce se refera?? Multumesc!
Re: Campania de recalculare
Scris de: Constanta la data: 05/13/2024 11:02pm
COMUNICAT

Referitor la valorificarea adeverintelor reprezentand venitul lunar realizat brut sau net in conformitate cu Legea nr.360/2023 privind sistemul public de pensii

Avand in vedere prevederile art.139 din Legea nr.360/2023 privind sistemul public de pensii, incepand cu data de 1 septembrie 2024, venitul lunar realizat, brut sau net, asupra caruia s-a datorat, potrivit legii, contributia la bugetul asigurarilor sociale pana la 01.04.2001, se dovedeste prin adeverinte intocmite conform modelului prevazut in anexa 6, eliberate pe baza statelor de plata, de catre angajatori, detinatorii legali de arhive sau operatorii economici autorizați de Arhivele Naționale pentru prestarea serviciilor arhivistice care au dreptul legal de a certifica aceste date, in original.

Astfel :

nu este necesara depunerea adeverintelor la dosarul de pensie daca sumele realizate de catre pensionarii din sistemul public de pensii sunt inregistrate in stagiul de cotizare dupa 01.04.2001;


pensionarii din sistemul public de pensii care au contribuit la bugetul de asigurari sociale inainte de 01.04.2001 si au adeverinte cu sporuri nepermanente (orele suplimentare, primele în bani, acord global și cel de al 13-lea salariul) si nevalorificate depuse la dosarul de pensie, vor fi luate in calcul, daca indeplinesc conditiile de legalitate, la data intrării în vigoare a Legii nr.360/2023 si se vor recalcula din oficiu, in termen de 6 luni de la data intrarii in vigoare a legii;




pensionarii din sistemul public de pensii care au adeverinte cu venituri realizate anterior 01.04.2001 sau care nu sunt intocmite corect, vor prezenta la dosarul de pensie adeverinte care sa respecte modelul prevazut in anexa din Ordinul MMPS nr.487/2021 in vederea recalcularii;


adeverintele privind veniturile suplimentare care au fost valorificate in temeiul hotararilor judecatoresti definitive nu mai pot fi redepuse la dosarul de pensie, in vederea recalcularii pensiei in temeiul Legii nr.360/2023.



https://cpmb.ro/noutati/comunicat-privind-valorificarea-adeverintelor-conform-legii-nr-360-2023/
Re: Campania de recalculare
Scris de: Constanta la data: 05/13/2024 11:25pm
"In anul 2017 am reusit sa obtin de la angajator o adeverinta cu salariile brute obtinute in perioada respectiva ."

a scris Bunea și a menționat că "am ținut o la sertar ".

Deoarece ați obținut adeverința în 2017, când nu era în vigoare modelul acceptat de legea 360/2023, aveți nevoie de o altă adeverință care să respecte formularul acceptat.

Asta reiese din Comunicat.
Re: Campania de recalculare
Scris de: la pensie la data: 05/14/2024 3:09am
Raspunsul doamnei Constanta este corect
1. Daca functionarul de la Casa de pensii a precizat ca adeverinta dv nu va fi luata in calcul inseamna ca aceasta nu corespunde cu modelul prezentat in anexa la Ordinul MMPS nr.487/2021 si in anexa 6 la noua lege a pensiilor 360/2023 (cele doua modele sunt identice).
2. Recalcularea pensiilor la care se iau in calcul salariile brute inainte de 01 aprilie 2001 se face conform prevederilor actualei legi a pensiilor 263/2010 si deci dupa recalcularea punctajelor anuale se va aplica majorarea cu 25 % pentru perioadele lucrate in grupa II de munca asa cum prevede aceasta lege.
Re: Campania de recalculare
Scris de: Bunea Andrei la data: 05/14/2024 12:29pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

M-ati lamurit. Deci trebuie alte adeverinte, in acest fel si-au batut iar joc de pensionari. Arhivele s-au tot mutat incat inainte de a cere lamuriri pe acest forum am facut tot felul de demersuri pentru a identifica unde este locatia de unde am primit adeverinta si nu am mai gasit nici o adresa. Cu bine!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1