Subiect "Programul de calcul" Deschis de Savin Adrian la data: 05/12/2024 9:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Programul de calcul
Scris de: Savin Adrian la data: 05/12/2024 9:36am
Gen:M
Data nasterii:28.02.1960
Stagiul de cotizare: Buna ziua. Angajat din septembrie 1979, stagiul militar 1980 martie- iunie 1982, 24 ani 11 luni 17 zile lucrați în grupa 1.
Alte date:angajat la Metrorex din 1982 până în prezent.
Intrebare: Sporul de metrou se însumează la coloana cu % ?.Stiu va Sporul de vechime se trece în aceasta coloana.
Intrebare: Se i a in calcul salariul tarifar din cartea de munca. Dar în adeverință de venit apare și un salariu lunar calculat la care se adaugă toate sporurile, indexari etc. și rezultă un venit brut!?
Intrebare:
Re: Programul de calcul
Scris de: GicaH la data: 05/12/2024 12:03pm
Savin Adrian :
Gen:M
Data nasterii:28.02.1960
Stagiul de cotizare: Buna ziua. Angajat din septembrie 1979, stagiul militar 1980 martie- iunie 1982, 24 ani 11 luni 17 zile lucrați în grupa 1.
Alte date:angajat la Metrorex din 1982 până în prezent.
Intrebare: Sporul de metrou se însumează la coloana cu % ?.Stiu va Sporul de vechime se trece în aceasta coloana.
Intrebare: Se i a in calcul salariul tarifar din cartea de munca. Dar în adeverință de venit apare și un salariu lunar calculat la care se adaugă toate sporurile, indexari etc. și rezultă un venit brut!?
Intrebare:


Dacă aveți adeverința data la CJP cu bruturi, treceți la venituri bruturile fără sporuri in rubricile de
sporuri.
Re: Programul de calcul
Scris de: la pensie la data: 05/14/2024 3:29am
Modul de introducere a datelor depinde de ce vreti sa calculati si acesta nu l-ati precizat.
Presupunem ca sunteti pensionar si lucrati in continuare cumuland salariul cu pensia.
- Daca doriti sa verificati calculul pensiei conform prevederilor actualei legi a pensiilor 263/2010 introduceti salariul tarifar in coloana salarii si sporurile cu caracter permanent (vechime, subteran, ore de noapte etc) in coloana sporuri in % sau in suma fixa.
- Daca doriti sa sa stiti care va fi cresterea pensiei la recalcularea ce se va face dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor 360/2023, cu salariile brute inainte de aprilie 2001, procedati asa cum va sugereaza domnului Gica, adica introduceti salariile brute in coloana salarii fara a mai introduce sporurile separat.
Re: Programul de calcul
Scris de: savin adrian la data: 05/22/2024 6:27am
Gen:M
Data nasterii:28.02.1960
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Nu sunt pensionar, sunt în prag de pensionare vreau sa depun dosarul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1