Subiect "BANII pentru noul SOFT pentru calculul PENSIILOR" Deschis de Constanta la data: 05/14/2024 5:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
BANII pentru noul SOFT pentru calculul PENSIILOR
Scris de: Constanta la data: 05/14/2024 5:35am
Pe site-ul ministerului muncii, la rubrica "transparență decizională", se află:

"Hotărâre a Guvernului privind aprobarea Notei de fundamentare referitoare la necesitatea și oportunitatea efectuării cheltuielilor aferente proiectului „Noul Sistem Informatic Integrat al Casei Naționale de Pensii Publice"
Detalii
Categorie: Transparență decizională
Publicat la data 26.04.2024

p
Hotărâre a Guvernului privind aprobarea Notei de fundamentare referitoare la necesitatea și oportunitatea efectuării cheltuielilor aferente proiectului „Noul Sistem Informatic Integrat al Casei Naționale de Pensii Publice"

Notă de fundamentare

Propunerile, sugestiile şi opiniile cu privire la acest proiect pot fi transmise la adresa de e-mail dezbateri@mmuncii.gov.ro în termen de 10 zile calendaristice de la data publicării pe site (26.04.2024 până la data de 05.05.2024)"



Deci,pe 5 mai a expirat termenul"transparenței, și, în mod normal trebuia să intre în lucru pe masa guvernului, pentru legiferare.

Din verificările efectuate pe site-ul guvernului, acest proiect de hotărâre încă nu e pus "pe masă" !

HOTĂRÂREA pe care o va da Guvernul, când va aproba proiectul, ÎNSEAMNĂ CĂ S-AU APROBAT BANII PENTRU SOFTUL DE RECALCULARE A PENSIILOR!

Până astăzi,14 mai orele 12:23 pm loco București, banii pentru soft nu au fost aprobați.
Deci, nici deciziile de recalculare a pensiilor nu au cum să vină pentru că nu este software-ul plătit.

Și... ATENȚIE!


Durata de execuție a proiectului de investiții este de 12 luni.

Cu posibilitatea prelungirii termenului de execuție a proiectului până cel târziu la momentul
depunerii cererii de plată nr. 6



Oare, au făcut softul înainte de a primii banii?! De se tot vorbește la TV că se tipăresc noile decizii....
Re: BANII pentru noul SOFT pentru calculul PENSIILOR
Scris de: Apostol Petru la data: 05/14/2024 12:49pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Daaaa...
Cat timp nu "avem" publicata "Modalitatea" nu putem vorbi despre soft, despre nimic.
Conform art.16/b din NORME de aplicare L360/2023: "Modalitatea tehnică de transformare a zilelor lucrătoare în zile calendaristice, în vederea determinării stagiului de cotizare realizat, se face potrivit procedurii aprobate prin ordin al președintelui Casei Naționale de Pensii Publice, denumită în continuare CNPP, emis în termen de 30 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei hotărâri și care se publică în Monitorul Oficial al României."...
Normele au fost publicate in MARTIE 2024.
Spre deosebire de Normele de aplicare L263/2010, care nu impuneau expres publicarea "Metodologiei" acum negru pe alb se prevede publicarea acestei metodologii in 30 zile de la aparitia Normelor noii legi..
Azi suntem la jumatatea lui MAI 2024.
Cum s-ar putea realiza/implementa un SOFT fara METODOLOGIE?
Nu in ultimul rand, pentru pretentiosi, va invit sa studiati Avizul D207/28.02.2024 emis de Consiliu Legislativ(mai ales punctul 40!)(www.clr.ro)
Sa fiti bine!
Re: BANII pentru noul SOFT pentru calculul PENSIILOR
Scris de: Constanta la data: 05/14/2024 1:35pm
Din punctul meu de vedere, toată "publicitatea" făcută pe tema că este imposibil să nu intre în vigoare legea pentru că "este an electoral" și că din septembrie se dă prima mare recalculare în care se vor vedea creșteri de n% ori dublări ale cuantumului pensiei, este o cacialma, termen bine cunoscut într-un joc de cărți. Ba mai mult, s-a spus că există și "a treia mărire de pensii"!!! Care va fi dată la 1 ianuarie 2025, potrivit indexării.



PS

http://86.105.216.122:83/SearcherAvize/2024/0201.htm

Poate există curioși să citească!
Potrivit Avizului, pare că Normele au fost scrise "pe genunchi" de un elev care vrea să intre la Drept cu pile!

Unele puncte le-am observat și eu și mă întrebam cum de au fost trecute așa în Norme.
Re: BANII pentru noul SOFT pentru calculul PENSIILOR
Scris de: Constanta la data: 05/14/2024 1:55pm
"AVIZ

referitor la proiectul de HOTĂRÂRE pentru aprobarea

Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 360/2023

privind sistemul public de pensii





Analizând proiectul de HOTĂRÂRE pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 360/2023 privind sistemul public de pensii, transmis de Secretariatul General al Guvernului cu adresa nr. 75 din 28.02.2024 și înregistrat la Consiliul Legislativ cu nr. D207/28.02.2024,



CONSILIUL LEGISLATIV



În temeiul art. 2 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 73/1993, republicată, cu completările ulterioare, și al art. 33 alin. (3) din Regulamentul de organizare și funcționare a Consiliului Legislativ, cu modificările ulterioare,

Avizează favorabil proiectul de hotărâre, cu următoarele observații și propuneri:


1 - 79
...București

Nr. 201/28.02.2024"

Iar GUVERNUL

emite
NORME din 28 februarie 2024
de aplicare a Legii nr. 360/2023 privind sistemul public de pensii
EMITENT
GUVERNUL ROMÂNIEI
Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 171 din 1 martie 2024


Notă
Aprobate prin HOTĂRÂREA nr. 181 din 28 februarie 2024, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 171 din 1 martie 2024.


FOARTE INTERESANT!!
Pe 28 februarie au trimis proiectul, au solicitat Avizul Consiliului Legislativ, au primit răspunsul și au și aprobat prin Hotărâre de Guvern, NORMELE!

Ce expeditivi sunt oamenii ăștia!!!


De fapt, sincer, cred că nici în spate nu-i doare. Era un termen, și hăis - cea, gata Normele.
Re: BANII pentru noul SOFT pentru calculul PENSIILOR
Scris de: Apostol Petru la data: 05/14/2024 2:54pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Conjugarea verbului "a proroga" (precedent Legea 127/2019)...
EI/ele proroga
EI fiind puterea.
Ii doare la basca de populime. Populime care, din nefericire, este tare mult manelizata, prostita cu stiri "care va pot afecta emotional", bineinteles in "prime-time".
Unde sunt avertizorii de integritate?
Putina populime cunoaste faptul ca, prin PNNR(egal bani moca), sunt alocate fonduri deloc mici pentru creearea si/sau dezvoltarea avertizorilor de integritate, inclusiv pe zona ANONIMA(sic!).
Pentru amuzament(amar)gandesc ca nu ar fi deloc rea ideea de schimbare de sex. Impusc macar doi iepuri dupa legislatia actuala: copii doi+stagiu de cotizare vreo 32-33 ani.
Doar pentru amuzament!..."LEGIUITORUL" nu s-a gandit la asta!
Sa fiti bine!
Re: BANII pentru noul SOFT pentru calculul PENSIILOR
Scris de: luciana la data: 05/15/2024 3:37am
EI SUNT OCUPATI cu campania electorala, nu au timp de noi!... Am citit si eu avizul si l-am comparat cu textul normelor; nu s-au obosit dacat sa faca modificarile de exprimare, pe cele privind eliminarea din text a paragrafelor, imi pare ca nu prea s-au sinchisit, ce daca transcriu textul legii in norme, ei munceste din greu... Ca nu stiu daca ati incercat, dar e greu sa scrii pe genunchi, foarte greu...
Banii sunt aprobati in buget, softul probabil ca e gata, dupa semnarea contractului a doua zi il au gata. ... Mai greu cu MODALITAEA de calcul a zilelor, ca si d-l Pres al CNPP e in campanie... Dar trebuie macar "urmariti" daca nu ii sanctionam cumva, intelegeti ?!...
Re: BANII pentru noul SOFT pentru calculul PENSIILOR
Scris de: Nick la data: 05/15/2024 3:53am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

1) softul mincinos declarat complicat, poate duce la sifonarea a o mulțime de bani!
În primul rând e vorba de recalcularea pensiilor în plată, care necesită niște operații aritmetice de clasa a II-a. Punctajul din decizie se adună cu punctele de stabilitate ( stagiul contributiv luat tot din decizie) și totul se înmulțește cu x, care acum e 81, la 1 ianuarie 2025 va fi 81+ ceva, prognoza că cevaul va fi zero.

2) “fă-te că muncești” este sloganul și la min muncii și la casa de pensii, oricând pot spune că nu au softul sau nu sunt gata dosarele și se amână până după alegeri, atunci când nu vor mai fi bani până la următoarele alegeri.
Re: BANII pentru noul SOFT pentru calculul PENSIILOR
Scris de: la pensie la data: 05/16/2024 4:02am
Suntem de acord cu comentariile dv cu exceptia limbajului domnului Apostol pe care il consideram inaceptabil site-ului nostru
Re: BANII pentru noul SOFT pentru calculul PENSIILOR
Scris de: Constanta la data: 05/16/2024 9:26am
Astăzi, 16 mai 2024, la punctul 23 , în ședința de guvern executivul a aprobat cheltuiala cu softul.
În plus, s-a făcut un anunț interesant. Fiecare persoană va putea să utilizeze softul pentru a-și calcula pensia. Asta, este un lucru bun, dacă ar fi așa!
În Legea 19/2000 se zicea că programul pentru calculul pensiilor va fi public. S-a abrogat și legea, și program public nu am văzut.


P.S.
Să nu-mi ziceți că Guvernu' trage cu ochiu' pe la pensie com!!!!

Că dacă e așa, și nu este pură coincidența sau.... transmisie telepatică, o să scriu mai multe năzbâtii! Poate o să țină cont și de altele.
Re: BANII pentru noul SOFT pentru calculul PENSIILOR
Scris de: Constanta la data: 05/16/2024 9:34am
Mda.... față de proiect, o modificare sărită în ochi!

"Eșalonarea cheltuielilor:

Anul I mii lei 82.719

Anul II mii lei 48.563

Capacități:
- Sistem informatic integrat și infrastructură hardware buc. 1


Durata de realizare a obiectivului de investiții luni 17 "



Adică, "ăia" muncesc mocca și iau banii peste un an?!
Re: BANII pentru noul SOFT pentru calculul PENSIILOR
Scris de: MihaelaS la data: 05/16/2024 1:54pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Presupun ca "Softul" trebuie "sa stie" toate raspunsurile la intrebarile noastre, cand si ce conditii poate iesi fiecare dintre noi la pensie, ce fel de pensie si presupun (cf unor articole din lege, eu asa l-as face) sa poata verifica adeverintele de grupa daca sunt cf HG-urilor care includ intreprinderile, sectiile si perioadele cu grupe de munca. Plus ca mai existam si noi, cei care nu suntem pensionari. Generatia decreteilor. Si suntem multi. De ex. eu nu am inca introduse digital datele din carnetul de munca inainte de 2001. Lumea nu se opreste la 01.09.2024. Parerea mea...
Re: BANII pentru noul SOFT pentru calculul PENSIILOR
Scris de: la pensie la data: 05/16/2024 2:07pm
Pentru doamna Constanta.
Nu ne laudati nemeritat. Ideia nu ne apartine ci punerea ideii in practica.
Legea 19/2000 pe care o citati a fost conceputa in anul 2000 iar noi am infiintat site-ul in anul 2008.
Din pacate nu ne putem lauda nici cu un program care sa fie asa de scump
Re: BANII pentru noul SOFT pentru calculul PENSIILOR
Scris de: Apostol Petru la data: 05/16/2024 2:25pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Cu speranta unui limbaj pe placul tovarasului "lapensie" trebuie sa mentionez ca-s tare multi anapoda pe acest "site"...
...carevasazica nu putem vorbi de SOFT pana nu este publicata METODOLOGIA adica "Modalitatea tehnică de transformare a zilelor lucrătoare în zile calendaristice, în vederea determinării stagiului de cotizare".
Revin cu observatia la dreptul la OPOZABILITATE(www.bbexpert.ro).
Nu avem ce contesta daca nu exista "subiectul" .
Tocmai de aceea nu au publicat(in Monitorul Oficial) celebrul Ordin 59/2014.
In alta ordine de idei, stimate "lapensie", te invit sa explicitezi/definesti de ce te deranjeaza "limbajul domnului Apostol pe care il consideram inaceptabil site-ului nostru"...
Seriooooos?...
Re: BANII pentru noul SOFT pentru calculul PENSIILOR
Scris de: Constanta la data: 05/17/2024 12:36am
"Banii sunt aprobati in buget, softul probabil ca e gata, dupa semnarea contractului a doua zi il au gata."
@luciana
Nu știu dacă "a doua zi după, e gata!
Am preluat mai sus faptul că"softul" se va implementa în termen de 17 luni de zile.
Dacă mă raportez la data aprobării, termenul ar fi 1 ianuarie 2026. Deci, nici măcar 1 ianuarie 2025. Ceea ce nu coincide cu 1 septembrie 2024.

Posibil, prorogare termen intrare în vigoare a legii din cauză că nu e gata softul. EI, și-au făcut datoria. Au dat legi, hotărâri și au terminat și cu evaluarea. Dar, softul e în altă parte.

Dacă, "a doua zi" ar fi fost "gata" , nu cred că ar fi modificat proiectul în care se menționa un termen de un an, la 1 an și 5 luni.


Asta am vrut să scot în evidență.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1