Subiect "Nelămurire sporuri" Deschis de Doru la data: 05/14/2024 5:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Nelămurire sporuri
Scris de: Doru la data: 05/14/2024 5:52am
Gen:m1958
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:La celebra mare recalculare a veniturilor nepermanente nu ar trebui ca să fie făcută la toată lumea pt ca după 2001 toate sporurile și veniturile salariatului se afla la casa de pensii și se știu.Intrebarea este ca practic va fi tot o recalculare a pensiei și din nefericire pe legea 360.Atunci punctajul grupelor de munca se va recalcula cu 0.25 sau 0.50 și atunci punctajul total se va modifica? Multumesc.
Re: Nelămurire sporuri
Scris de: GicaH la data: 05/14/2024 9:02am
Doru :
Gen:m1958
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:La celebra mare recalculare a veniturilor nepermanente nu ar trebui ca să fie făcută la toată lumea pt ca după 2001 toate sporurile și veniturile salariatului se afla la casa de pensii și se știu.Intrebarea este ca practic va fi tot o recalculare a pensiei și din nefericire pe legea 360.Atunci punctajul grupelor de munca se va recalcula cu 0.25 sau 0.50 și atunci punctajul total se va modifica? Multumesc.


Punctajele celor deja pensionați nu se modifică, ci doar prin noua formula de calcul se înmulțesc punctele total realizare aflate pe ultima decizie de pensie plus punctele de stabilitate, cu valoarea VPR care anul acesta este 81.
Re: Nelămurire sporuri
Scris de: la pensie la data: 05/15/2024 8:04am
Pentru domnul Doru
Recalcularea la care va referiti este a doua recalculare care se va face pentru pensiile in plata la intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor 360/2023 luanduse in calcul salariile brute in perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001.
La aceasta recalculare nu se modifica punctajul suplimentar acordat pentru stagiile lucrate in munca pentruca desi recalcularea va fi facuta dupa abrogarea actualei legi a pensiilor 263/2010 recalcularea se va face conform prevederilor acestei legi.
Re: Nelămurire sporuri
Scris de: Doru la data: 05/15/2024 11:25am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Mulțumesc mult.Faceti o treaba foarte foarte bună.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1