Subiect "Cumparare vechime in munca" Deschis de Tudor Bujorel la data: 05/14/2024 7:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cumparare vechime in munca
Scris de: Tudor Bujorel la data: 05/14/2024 7:41am
Gen:Masculin
Data nasterii:14.05.1968
Stagiul de cotizare:28 ani lucrati efectiv.
Alte date: Din cei 28 ani lucrati efectiv, 22 ani sunt lucrati in conditii deosebite de munca cu procent 100%.
Intrebare:In conditiile noii legi, aplicabila din 01.09.2024, pot cumpara 4 ani vechime, acum cand inca se pot cumpara si sa mai lucrez in continuare inca 3 ani?
Aceasta vechime cumparata, s-ar lua in considerare la calculul vechimii totale(28 ani+3 ani+4 ani cumparati), situatie in care as putea sa ma pensionez la 59 de ani(avand 22 de ani conditii deosebite, practic 7 ani reducere din limita de varsta).Considerati ca m-ar ajuta cumpararea acestor ani de vechime?
Va multumesc!
Re: Cumparare vechime in munca
Scris de: Constanta la data: 05/14/2024 11:25am
Nu ajută cumpărarea de vechime!
În afară de asta, pentru a recupera banii dați, ținând cont că s-ar păstra condițiile actuale..... Foarte mulți ani.

Pentru a cumpăra o lună de stagiu de cotizare, astăzi chestiunea asta costă minim 825 lei.
Plata pe un an, 12 luni, este de 9900 lei, care în puncte VPR s-ar traduce la 0,4 aproximativ.

Ori 0,4 x 81 lei VPR=> 32 lei pe lună la pensie în plus.

9900 lei dați pentru a cumpăra 1 an vechime se recuperează în condițiile date în 309 luni de zile.
Sau, în 26 de ani.

Cumpărarea de vechime poate ajuta pe cineva căruia îi lipsește 1-2 ani de stagiu de cotizare din cei minim 15 ani necesari pentru a beneficia de pensie la limită de vârstă.

Cu toate că este posibil să cumperi stagiu de cotizare de 6 ani, la nivelul actual pentru cota salariului minim, trebuie plătit groso-modo 60.000 lei!
Re: Cumparare vechime in munca
Scris de: Rodica Groza la data: 05/14/2024 1:52pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va redau raspunsul primit de la ''La pensie'' intr-un caz asemanator.
de la Pensie
In mesajul anterior am cerut anumite date care ar fi putut duce la micsorarea perioadei necesare pentru completare si in lipsa acestora facem analiza pe baza datelor disponibile.
Din datele prezentate rezulta ca are in evidenta Casei de pensii :
- Un stagiu de cotizare contributiv (lucrat) de cca 20 ani si 7 luni.
- Un stagiu de cotizare necontributiv (stagiu militar, stagiu aferent grupelor de munca, perioada pensiei de invaliditate) de cca 12 ani si 2 luni
Conform prevederilor actualei legi a pensiilor 263/2010 pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 7 ani si 6 luni trebuie sa aiba realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani prin cumularea stagiului de cotizare contributiv cu cel necontributiv. Adica ii lipsesc cca 2 ani si 4 luni care pot fi cumparati prin incheierea unui contract de asigurare sociala cu Casa de pensii pe o perioada trecuta dupa varsta de 18 ani in care nu a realizat stagiu de cotizare contributiv. Aceasta completare din punct de vedere financiar este foarte costisitoare pentruca aceasta costa cca 25.000 lei
Prevederile noii legi a pensiilor 360/2023 sunt dezavantajoase deoarece pentru a obtine acelasi tip de pensie trebuie sa realizeze stagiu complet de cotizare contributiv de 35 ani adica sa fie completat stagiul de cotizare contributiv cu cca 14 ani si 6 luni, completare care este imposibil de realizat.
Deci sfatul nostru este sa analizeze daca poate face acest efort financiar si daca poate sa mearga sa faca aceste formalitati inante de intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor.
Ce concluzie am desprins:
- trebuie sa cereti pensionarea dupa legea actuala (maxim 31 august 2024)
- pt gr 1 cred ca aveti o reducere a varstei de pensionare destul de mare sa va asigure acest fapt si posibil sa fie necesar cumparare f putin sau deloc... Nu vreau sa dezinformez sau sa va dau sperante!
asteptati raspuns de la ''la pensie''.
Cu ceea ce mi-a spus aici am mers pana la nivel de director de casa de pensii si s-a dovedit a fi corect desi doamnele de la ghiseu nu s-au descurcat in a calcula reducerea... in fine...
Deci: pensie la limita de varsta - desi nu aveti varsta - dar aveti reducere - se numeste pensie la limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare! Atentie, pe legea actuala! Succes!
Re: Cumparare vechime in munca
Scris de: la pensie la data: 05/16/2024 3:38am
Nu puteti sa va pensionati conform actualei legi a pensiilor inainte de 01 septembrie 2024 deoarece pentru stagiul de cotizare de 22 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o rerducere a varstei standard de pensionare de 65 ani cu 7 ani si 4 luni.
Conform noii legi a pensiilor 360/2023 pentru stagiul de cotizare de 22 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea cu 7 ani a varstei standard de pensionare de 65 ani, adica in data de 14 mai 2026 daca aveti stagiul de cotizare contributiv de 35 ani.
Pentru completarea stagiului complet de cotizare contributiv puteti incheia cu CNPP un contract de asigurare sociala conform art 6 alin (3) din legea 360/2023, pe o perioada trecuta dupa varsta de 18 ani in care nu ati realizat stagiu de cotizare. Perioada cumparata este de maxim 6 ani si trebuie sa analizati daca perioada cumparata este suficienta de 4 ani avand in vedere ca beneficiind de reducerea varstei standard cu 7 ani aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 14 mai 2026.
Contractul de cumparare stagiu de cotizare poate fi facut si dupa data de 01 septembrie 2024 insa suma asigurata fiind salariul minim pe economie este de preferat sa incheiati acest contract inainte ca salariul minim pe economie sa fie marit.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1