Subiect "Recuperare diferenta pensie la revizuire" Deschis de ALEXANDRA la data: 05/14/2024 11:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recuperare diferenta pensie la revizuire
Scris de: ALEXANDRA la data: 05/14/2024 11:57am
Gen:
Data nasterii:1953
Stagiul de cotizare:44a
Alte date:Revizuire dosar initial
Intrebare:
Daca la revizuirea dosarului Casa de Pensii a constatat o eroare in minus incepand cu data de trecere la PENSIE LA LIMITA DE VARSTA, respectiv DECEMBRIE 2010, cumunicandu-mi punctajul corectat printr-o DECIZIA de REVIZUIRE in APRILIE 2024.
[b]Care este perioada LEGALA de calcul a DREPTURILOR RESTANTE CUVENITE in urma REVIZUIRII?
Cu stima
Re: Recuperare diferenta pensie la revizuire
Scris de: Constanta la data: 05/14/2024 12:53pm
Trei ani în urmă de la data constatării.

Cu excepția cazului unei erori materiale, de calcul sau al oricărei greșeli de redactare, omisiuni sau mențiuni greșite, intervenite în procesul administrativ de evaluare, prelucrare și redactare a datelor în vederea emiterii deciziei de pensionare sau a datelor înscrise în aceasta ori în sistemul electronic de punere în plată a deciziei, termenul general de prescripție nu se aplică pentru recuperarea de către beneficiarul dreptului la pensie a sumelor neplătite de către casa teritorială de pensii competentă.


Vezi art.107 Legea nr. 263/2010
Re: Recuperare diferenta pensie la revizuire
Scris de: Alexandra la data: 05/15/2024 9:12am
Gen:
Data nasterii:18.06.1953
Stagiul de cotizare:44
Alte date:
Intrebare:Am iesit la pensie pentru limita de vârstă in anul 2010.In anul 2024 luna aprilie, am primit o noua decizie in urma revizuirii dosarului de pensie inițial.In urma revizuirii s-au găsit niște greseli iar cuantumul pensiei s-a mărit . Conform art.107 alin (2 ins 1) din Legea 263/2010 modificată la zi, diferenta din pensie trebuie sa-mi fie restituită de la data cand s-a greșit adică termenul general de prescripție nu se mai aplică în situațiile în care s-a greșit cu ocazia emiterii deciziei de pensionare.Multumesc anticipat!
Re: Recuperare diferenta pensie la revizuire
Scris de: Alexandra la data: 05/15/2024 9:14am
Gen:
Data nasterii:18.06.1953
Stagiul de cotizare:44
Alte date:
Intrebare:Am iesit la pensie pentru limita de vârstă in anul 2010.In anul 2024 luna aprilie, am primit o noua decizie in urma revizuirii dosarului de pensie inițial.In urma revizuirii s-au găsit niște greseli iar cuantumul pensiei s-a mărit . Conform art.107 alin (2 ins 1) din Legea 263/2010 modificată la zi, diferenta din pensie trebuie sa-mi fie restituită de la data cand s-a greșit adică termenul general de prescripție nu se mai aplică în situațiile în care greșit cu ocazia emiterii deciziei de pensionare.Multumesc anticipat!
Re: Recuperare diferenta pensie la revizuire
Scris de: GicaH la data: 05/15/2024 9:45am
Alexandra :
Gen:
Data nasterii:18.06.1953
Stagiul de cotizare:44
Alte date:
Intrebare:Am iesit la pensie pentru limita de vârstă in anul 2010.In anul 2024 luna aprilie, am primit o noua decizie in urma revizuirii dosarului de pensie inițial.In urma revizuirii s-au găsit niște greseli iar cuantumul pensiei s-a mărit . Conform art.107 alin (2 ins 1) din Legea 263/2010 modificată la zi, diferenta din pensie trebuie sa-mi fie restituită de la data cand s-a greșit adică termenul general de prescripție nu se mai aplică în situațiile în care greșit cu ocazia emiterii deciziei de pensionare.Multumesc anticipat!


Dacă nu v-au dat din urmă, ar trebui sa ii acționați în judecată în termen de 45 de zile cum scrie în decizie în partea inferioară.
Re: Recuperare diferenta pensie la revizuire
Scris de: Carp Mircea la data: 05/16/2024 2:45am
Daca decizia de revizuire a fost emisa si comunicata in luna aprilie 2024, trebuie sa asteptati ca sumele restante cuvenite acestei revizuiri sa le primiti in luna Iunie 2024.Nu au avut timpul necesar punerii lor in plata pentru luna Mai 2024, mai ales ca plata s-a facut mult mai devreme.
Re: Recuperare diferenta pensie la revizuire
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 05/16/2024 7:59am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Pt doamna Alexandra !
Exact cum v-a raspuns si dna Constanta, daca greseala este de la decizia initiala si din vina functionarului casei de pensii puteti cere revizuirea fara prescriptie conform art. 107 , alin. 1, 2 si 2^1 din Lg 263/2010 si Lg 113/2021 . Sunt obligati sa va revizuiasca fara a merge in instanta .
Re: Recuperare diferenta pensie la revizuire
Scris de: Carp Mircea la data: 05/16/2024 9:45am
Alexandra
Eu sunt convins 100% ca in decizia de revizuire vi s-a mentionat ca plata noilor dcrepturi se va face din 2010 cu respectarea prevederilor art.107(2^1).In luna Iunie 2024 veti prim toate acele drepturi cuvenite.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1