Subiect "pensie limita de varsta" Deschis de doru la data: 05/15/2024 12:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita de varsta
Scris de: doru la data: 05/15/2024 12:56am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Bună ziua.Am primit răspuns de la CJP vis a vis de art 56 din legea 360 / 2023.Dânşii spun că sunt necesari 40 de ani contributivi şi nu 35+5 de cotizare.Doar spre informarea grupului.Pe mine tot nu m -au convins deoarece în articolul respectiv nu se specifică 40 contributivi ci 35 contributivi +5 de cotizare.Sunt curios la 1 septembrie se va aplica unitar acest articol?
Re: pensie limita de varsta
Scris de: luciana la data: 05/15/2024 3:42am
Ati cerut lamuriri in scris si ati primit raspuns in scris referitor la art 56, ori verbal?
Re: pensie limita de varsta
Scris de: MihaelaS la data: 05/15/2024 9:11am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Daca raspunsul ar fi CJP ar fi corect, eu, cand indeplinesc conditiile:
- mai putin de 5 ani inainte de varsta standard;
- 35 ani stagiu contributiv + 7 ani asimilati
NU pot aplica pentru nicio categorie de pensie !!!???(:
Pt. anticipata (art. 58) sunt “supracalificata” pt ca nu am “pana la” 5 ani (contributivi+asimilati+suplimente grupe) peste cei 35 contributivi si nu ma incadrez la nicio penalizare, iar pt limita de varsta (art. 56) sunt “subcalificata” pt ca nu am 40 ani contributivi.

Fericici cei cu doar 35 ani contributivi si atat. Macar pot iesi la pensie anticipata cu 5 ani inainte de varsta standard!(:
Va rog luati comentariul cu titlu de gluma trista daca cei de la CJP chiar au raspuns asa ceva.
Re: pensie limita de varsta
Scris de: GicaH la data: 05/16/2024 2:01am
doru :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Bună ziua.Am primit răspuns de la CJP vis a vis de art 56 din legea 360 / 2023.Dânşii spun că sunt necesari 40 de ani contributivi şi nu 35+5 de cotizare.Doar spre informarea grupului.Pe mine tot nu m -au convins deoarece în articolul respectiv nu se specifică 40 contributivi ci 35 contributivi +5 de cotizare.Sunt curios la 1 septembrie se va aplica unitar acest articol?


Cred că răspunsul a fost verbal, căci la 40 ani , din care 35 contributivi poți ieși la pensie limita de vârstă (conform legii și afirmațiilor ministrului muncii și a șefului CNPP), dat de operator call center sau paznic, deoarece nimeni nu poate interpreta arbitrar o lege și Normele
metodologice ale ei, in care scrie clar cum se aplica legea.
Re: pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 05/16/2024 10:41am
Pozitia noastra in aceasta privinta este urmatoarea :
In declaratiile din presa ale diversilor responsabili din domeniul pensiilor nu atrage dupa sine o responsabilitate juridica si deci exprima fie o interpretare proprie a unor prevederi neclare fie o necunoastere a acestor prevederi.
Din aceasta cauza sfatul nostru este sa asteptam aplicarea acestor prevederi, dupa intrarea in vigoare a legi, cand aceasta aplicare implica o responsabilitate juridica.
Consideram ca interpretarea corecta a prevederilor legale in aceasta problema este urmatoarea :
Pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta conform art 56 din legea pensiilor 360/2023 trebuie sa fie realizat stagiul complet de cotizare contributiv si o depasirea a acestuia cu minim 5 ani constituit din stagiu de cotizare contributiv, stagii de cotizare asimilate si stagii suplimentare aferente stagiilor lucrate in grupele de munca.
Motivarea acestui mod de calcul al stagiului de cotizare de minim 5 ani cu care se depaseste stagiul complet de cotizare contributiv pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta conform art 56 din legea pensiilor 360/2023este ca acesta trebuie sa fie acelasi mod de calcul al stagiului de pana la 5 ani cu care se depaseste stagiul complet de cotizare contributiv pentru calculul diminuarii pensiei anticipate acordate conform art art 58 din legea pensiilor 360/2023.
Acest mod de calcul este prezentat clar in art 32 alin (3) din Normele de aplicare ale legii pensiilor 360/2023 astfel :
"Perioada de cotizare de pana la 5 ani realizata peste stagiul de cotizare contributiv, prevazuta la art 58 alin. (1) din lege reprezinta stagiul de cotizare asa cum este definit la art 3 lit. q) (n.n. care cuprinde si stagiile de cotizare asimilate), la care se adauga si perioadelesuplimentarela vechimea in munca/stagiu de cotizare prevazute la art 15 din lege (n.n.aferente stagiilor de cotizare lucrate in grupele de munca)".
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1