Subiect "Pensie in Romania si Italia" Deschis de Liviu la data: 05/16/2024 8:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie in Romania si Italia
Scris de: Liviu la data: 05/16/2024 8:29am
Gen:Masculin
Data nasterii:06.05.1967
Stagiul de cotizare: 19 ani si 8 luni in Romania, din care 14 ani in grupa I si 19 ani in Italia.
Alte date:
Intrebare: Lucrez in Italia cu contract de munca de 18 ani. In Romania asi avea dreptul la pensie la implinirea a 58 ani, avand o reducere de 7 ani pentru grupa I, cu conditia sa am realizat stagiul minim de 35 de ani. Cand voi ajunge la varsta de 58 de ani pot cere pensionarea pentru limita de varsta in Romania? Se va tine cont si de stagiul de aproximativ 19 de ani din Italia, pentru a avea stagiul minim de 35 de ani necesar in Romania? La aceeasi data se va calcula pensia si pentru timpul lucrat in Italia? Sau v-a trebui sa mai astept si sa lucrez in Italia pana la varsta de 67 de ani care este limita de varsta in Italia? E suficient sa depun dosarul in Romania si se va prinde la dosar toata vechimea din UE? Nu stiu cum trebuie sa procedez. Pentru activitatea din Italia de pana acum am un document de la Ministero del Lavoro. Cum recomandati sa procedez, orice sfat e bine venit. Multumesc!
Re: Pensie in Romania si Italia
Scris de: la pensie la data: 05/17/2024 2:30am
Cei care au lucrat in doua tari din Uniunea Europeana beneficiaza de o pensie comunitara compusa din doua componente calculate conform legislatiei din tara respectiva.
In Romania conform noii legi a pensiilor 360/2023, care este prevazut a intra in vigoare in data de 01 septembrie 2024, aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare de 65 ani cu 7 ani pentru stagiul de cotizare de 14 ani lucrat in grupa I de munca, adica la varsta de 58 ani.
Pentru aceasta pensie trebuie sa aveti stagiul complet de cotizare contributiv (lucrat) de 35 ani luanduse in calcul si perioada lucrata in Italia cu contract de munca.
Dosarul de pensie pentru pensia din Romania poate fi depus astfel :
1- De catre dv la Casa de pensii teritoriala (din judet sau sectorul din Bucuresti) de care a apartinut ultimul domiciliul dv din Romania
2- De catre o persoana din Romania imputernicita de dv prin procura eliberata de ambasada sau consulatul Romaniei in Italia la Casa de pensii teritoriala (din judet sau sectorul din Bucuresti) de care apartine domiciliul persoanei imputernicite.
3- De dv la institutia care se ocupa cu pensiile in Italia.
Din aceste variante este de recomandat varianta 2 deoarece varianta 3 dureaza un timp indelungat mai ales daca dosarul trebuie completat cu acte suplimentare.
Re: Pensie in Romania si Italia
Scris de: Dan la data: 05/19/2024 3:39am
la pensie :
Cei care au lucrat in doua tari din Uniunea Europeana beneficiaza de o pensie comunitara compusa din doua componente calculate conform legislatiei din tara respectiva.
In Romania conform noii legi a pensiilor 360/2023, care este prevazut a intra in vigoare in data de 01 septembrie 2024, aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare de 65 ani cu 7 ani pentru stagiul de cotizare de 14 ani lucrat in grupa I de munca, adica la varsta de 58 ani.
Pentru aceasta pensie trebuie sa aveti stagiul complet de cotizare contributiv (lucrat) de 35 ani luanduse in calcul si perioada lucrata in Italia cu contract de munca.
Dosarul de pensie pentru pensia din Romania poate fi depus astfel :
1- De catre dv la Casa de pensii teritoriala (din judet sau sectorul din Bucuresti) de care a apartinut ultimul domiciliul dv din Romania
2- De catre o persoana din Romania imputernicita de dv prin procura eliberata de ambasada sau consulatul Romaniei in Italia la Casa de pensii teritoriala (din judet sau sectorul din Bucuresti) de care apartine domiciliul persoanei imputernicite.
3- De dv la institutia care se ocupa cu pensiile in Italia.
Din aceste variante este de recomandat varianta 2 deoarece varianta 3 dureaza un timp indelungat mai ales daca dosarul trebuie completat cu acte suplimentare.


Pe 07.05.2025 fie ca depuneti personal sau prin persoana imputernicita, la Casa de pensii teritoriale unde ati avut ultimul domiciliu in RO, aveti dreptul conform noii legi 360/2024 ,la pensia limita de vĂ¢rsta cu reducerea pentru anii de grupa, la 58 de ani. Depuneti atunci o adeverinta ( "proaspata") de contributii din Italia , pentru a va lua in calcul anii de acolo.
Casa de Pensii teritoariale va intocmi dosarul RO, iar dvs continuati lucrul pina in 2034 in Italia ( la 67 de ani),cind veti depune dosar in Italia si veti avea dreptul la pensia comunitara.
In concluzie, din 2025 veti avea o pensie din RO si un salariu din Italia iar din 2034 pensia comunitara ( doua pensii din doua state UE).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1