Subiect "recalculare pensie" Deschis de render la data: 05/17/2024 12:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare pensie
Scris de: render la data: 05/17/2024 12:49am
Gen:m
Data nasterii:1952
Stagiul de cotizare:43
Alte date:
Intrebare:pentru cei iesiti deja la pensie avand indice de corectie de 1.41 la recalculare se imparte numarul total de puncte la 1.41 si apoi se aplica noua formula?
Re: recalculare pensie
Scris de: GicaH la data: 05/17/2024 2:58am
render :
Gen:m
Data nasterii:1952
Stagiul de cotizare:43
Alte date:
Intrebare:pentru cei iesiti deja la pensie avand indice de corectie de 1.41 la recalculare se imparte numarul total de puncte la 1.41 si apoi se aplica noua formula?


Pentru toată lumea, în legea 360/2023 nu se mai ia în seamă indicele de corecție,resectiv punctajul mediu,ci punctajul total realizat aflat pe
ultima decizie de pensie .
Re: recalculare pensie
Scris de: Constanta la data: 05/17/2024 8:39am
Pentru că este legat de "recalculare" și pentru că este bine a se cunoaște exact formularea din PNRR, redau exprimarea folosită în PNRR, cu toate că toți cei implicați care au discutat,dar și în lege, se exprimă că "nici o pensie nu va scădea"! Ceea ce nu este corect folosit, întrucât formularea mai "dulceagă" induce în eroare.


Deci, e scris negru pe alb:

"Într-o perioadă de tranziţie, pensionarilor în cazul cărora noua formulă ar duce la o pensie care teoretic este mai mică (în raport cu perioada imediat anterioară intrării în vigoare a reformei) le vor fi înghețate prestațiile de pensiile (în termeni nominali) până când pensia teoretică ulterioară ajunge aplicarea reformei (prin normelor privind indexarea) la o valoare egală cu pensia nominală înghețată."





* Pe decizia de pensionare este menționat numărul total de puncte.


În cadrul punctajului realizat este inclus indicele de corecție,iar valoarea acestuia este menționată ca"din care aferent indicelui de corecție "
Extrăgând din punctajul realizat, în funcție de care se calculează în prezent pensia, valoarea "din care", se află punctajul fără indice de corecție.



Punctele de pensie reprezintă numărul lor total.

Punctajul reprezintă o medie calculată în funcție de stagiul complet de cotizare necesar pentru a ieși la pensie pentru limită de vârstă.
Re: recalculare pensie
Scris de: Constanta la data: 05/17/2024 8:59am
Și pentru că tot am adus în discuție PNRR-ul!

Pentru sustenabilitatea sistemului, din trei în trei ani, se vor face "revizuiri".

Dacă se va constata că "sunt abateri", guvernul va trebui să introducă măsuri, inclusiv "majorări de contribuții sociale pentru a compensa impactul bugetar".

Prima revizuire se va face în 2027.



Mie, mi-e greață de atâta reclamă dulce făcută la TV, nu am dat în diabet pentru că nu înghit orice, în care se spune cât de benefică este noua lege, fără a se pomeni de cât de "bolnav" este sistemul.
Re: recalculare pensie
Scris de: GicaH la data: 05/17/2024 9:05am
Constanta :
Pentru că este legat de "recalculare" și pentru că este bine a se cunoaște exact formularea din PNRR, redau exprimarea folosită în PNRR, cu toate că toți cei implicați care au discutat,dar și în lege, se exprimă că "nici o pensie nu va scădea"! Ceea ce nu este corect folosit, întrucât formularea mai "dulceagă" induce în eroare.


Deci, e scris negru pe alb:

"Într-o perioadă de tranziţie, pensionarilor în cazul cărora noua formulă ar duce la o pensie care teoretic este mai mică (în raport cu perioada imediat anterioară intrării în vigoare a reformei) le vor fi înghețate prestațiile de pensiile (în termeni nominali) până când pensia teoretică ulterioară ajunge aplicarea reformei (prin normelor privind indexarea) la o valoare egală cu pensia nominală înghețată."





* Pe decizia de pensionare este menționat numărul total de puncte.


În cadrul punctajului realizat este inclus indicele de corecție,iar valoarea acestuia este menționată ca"din care aferent indicelui de corecție "
Extrăgând din punctajul realizat, în funcție de care se calculează în prezent pensia, valoarea "din care", se află punctajul fără indice de corecție.



Punctele de pensie reprezintă numărul lor total.

Punctajul reprezintă o medie calculată în funcție de stagiul complet de cotizare necesar pentru a ieși la pensie pentru limită de vârstă.


Nu știu cum vreți să înțeleagă omul scriind atâtea lucruri care nu au legătură cu răspunsul.
Punctajul total realizat este suma punctajelor anuale și nu conține indice de corecție.
Faceți confuzie între punctajul total realizat și punctajul mediu care doar acum pe legea 263/2010 are aplicabilitate și la care se aplica indicele de corecție aferent anului pensionării. Punctajul mediu este calculat prin împărțirea punctajului total realizat la stagiul complet de cotizare al pensionarului care este în funcție de anul nașterii, la bărbați este acum 35 ani iar la femei este în creștere etapizată. În legea 360/2023 nu se mai ia în calculul formulei punctajul mediu ci punctajul total realizat la care se adaugă eventualele
puncte de stabilitate acordate pentru stagiul contributiv de peste 25 de ani, totalul inmultindu-se cu VPR, care anul acesta este 81.
Fără supărare, dar cel care întreabă poate nu are pregătirea necesară să înțeleagă explicații complicate filozofice, ci vrea un răspuns scurt și la obiect.
Re: recalculare pensie
Scris de: Constanta la data: 05/17/2024 11:22am
Nu văd unde este marea filozofie în ceea ce am scris.


Am spus că punctele înseamnă una, iar punctajul este alta. Și scrie clar pe decizia de pensionare. Doar trebuie citit și nu trebuie confundat, cum ar veni merele cu perele.

Am observat că sunt persoane care fac confuzie între puncte și punctaj.



Apoi, am scris în clar ceea ce nu se discută. Mulți dintre cei care au beneficiat de indice de corecție este foarte posibil să rămână cu pensia înghețată, nu că nu le va scădea pensia așa cum se discută prin târg.
Re: recalculare pensie
Scris de: Dan la data: 05/17/2024 11:32am
GicaH :
Constanta :
Pentru că este legat de "recalculare" și pentru că este bine a se cunoaște exact formularea din PNRR, redau exprimarea folosită în PNRR, cu toate că toți cei implicați care au discutat,dar și în lege, se exprimă că "nici o pensie nu va scădea"! Ceea ce nu este corect folosit, întrucât formularea mai "dulceagă" induce în eroare.


Deci, e scris negru pe alb:

"Într-o perioadă de tranziţie, pensionarilor în cazul cărora noua formulă ar duce la o pensie care teoretic este mai mică (în raport cu perioada imediat anterioară intrării în vigoare a reformei) le vor fi înghețate prestațiile de pensiile (în termeni nominali) până când pensia teoretică ulterioară ajunge aplicarea reformei (prin normelor privind indexarea) la o valoare egală cu pensia nominală înghețată."





* Pe decizia de pensionare este menționat numărul total de puncte.


În cadrul punctajului realizat este inclus indicele de corecție,iar valoarea acestuia este menționată ca"din care aferent indicelui de corecție "
Extrăgând din punctajul realizat, în funcție de care se calculează în prezent pensia, valoarea "din care", se află punctajul fără indice de corecție.



Punctele de pensie reprezintă numărul lor total.

Punctajul reprezintă o medie calculată în funcție de stagiul complet de cotizare necesar pentru a ieși la pensie pentru limită de vârstă.


Nu știu cum vreți să înțeleagă omul scriind atâtea lucruri care nu au legătură cu răspunsul.
Punctajul total realizat este suma punctajelor anuale și nu conține indice de corecție.
Faceți confuzie între punctajul total realizat și punctajul mediu care doar acum pe legea 263/2010 are aplicabilitate și la care se aplica indicele de corecție aferent anului pensionării. Punctajul mediu este calculat prin împărțirea punctajului total realizat la stagiul complet de cotizare al pensionarului care este în funcție de anul nașterii, la bărbați este acum 35 ani iar la femei este în creștere etapizată. În legea 360/2023 nu se mai ia în calculul formulei punctajul mediu ci punctajul total realizat la care se adaugă eventualele
puncte de stabilitate acordate pentru stagiul contributiv de peste 25 de ani, totalul inmultindu-se cu VPR, care anul acesta este 81.
Fără supărare, dar cel care întreabă poate nu are pregătirea necesară să înțeleagă explicații complicate filozofice, ci vrea un răspuns scurt și la obiect.


Pt. dna Constanta.
Dl Gica are perfecta dreptate.
Iata un exemplu comparativ:
Barbat iesit la pensie limita de vârsta in 2023,24 ani vechime, conditii normale, NR. puncte =32 ,indice de corectie 1,41.
Legea 263 calculeaza astfel: Nr. total puncte 32
Punctaj mediu: 32/35 = 0.91428
Punctaj mediu x indice de corectie =0.91428 x 1.41 = 1,28914
Cuantum pensie = 1,28914 x 2032(VPP) = 2620 lei
Legea 360 calculeaza astfel: Nr. total =32
Cuantum pensie= 32 x 81 =2592
Pensia "veche" este mai mare cu 28 de lei. Acest domn va astepta indexarea din 01.01.2025, pentru a vedea daca i se modifica pensia , Daca indexarea este mai mare de 28 lei, va primi din ianuarie noua suma, daca nu, va ramine pe 2620 lei.
Re: recalculare pensie
Scris de: Constanta la data: 05/17/2024 1:58pm
Dacă IO fac confuzie între puncte ... și punctaj .... , înseamnă că sunt și popă!

No! Pe bune! Știți ce-mi place? Că-mi reluați întreaga postare!

Așa, ca să sară în ochi adevărul nespus că unele pensii vor îngheța. Pentru că așa scrie în PNRR (punct)!

** "..." - înseamnă restul denumirii, care în limbajul popular nici măcar nu se aduce în discuție atunci când nea Gheorghe și cu țața Leana stau de vorbă pe ulița plină de praf.

Și, ca să fie și mai pe înțeles!

Punctele, sunt alea care sunt mai multe. De regulă sunt e un număr format din două cifre, după care urmează virgula.
Punctajul, e ăla care începe cu o cifră, care uneori e zero, și urmat de cinci cifre după virgula pusă după zero


Amu', cei citiți de pe icilea, poate înțelegeți scriitura care nu e ca din carte.
Re: recalculare pensie
Scris de: GicaH la data: 05/18/2024 3:03am
Constanta :
Dacă IO fac confuzie între puncte ... și punctaj .... , înseamnă că sunt și popă!

No! Pe bune! Știți ce-mi place? Că-mi reluați întreaga postare!

Așa, ca să sară în ochi adevărul nespus că unele pensii vor îngheța. Pentru că așa scrie în PNRR (punct)!

** "..." - înseamnă restul denumirii, care în limbajul popular nici măcar nu se aduce în discuție atunci când nea Gheorghe și cu țața Leana stau de vorbă pe ulița plină de praf.

Și, ca să fie și mai pe înțeles!

Punctele, sunt alea care sunt mai multe. De regulă sunt e un număr format din două cifre, după care urmează virgula.
Punctajul, e ăla care începe cu o cifră, care uneori e zero, și urmat de cinci cifre după virgula pusă după zero


Amu', cei citiți de pe icilea, poate înțelegeți scriitura care nu e ca din carte.


Mă rog, aveți dreptate.... Corectez,formularea exactă este "numar total puncte realizate"....
Re: recalculare pensie
Scris de: render la data: 05/18/2024 5:27am
Am intrebat, pentru ca atat seful casei de pensii cat si ministrul muncii au spus la tv, si nu o data, ca cei cu indice de corectie 1.41 vor avea cresteri mai mici sau deloc in urma recalcularii. Ce treaba are indicele de corectie cu numarul total de puncte realizate, cand indicele se aplica numai la punctajul mediu anual? Cineva spunea intr-o alta postare ca numarul total de puncte a fost "umflat" artificial pe vremea lui Dragnea, odata cu trecerea contributiilor de la angajat la angajator si asta ar fi justificarea diminiuarii lui acum cu 1.41. Ceea ce imi pare o mare prostie.
Dar, nici eu si nici altcineva nu am vazut scris in lege sau norme ceva legat de scaderea indicelui de corectie odata cu aplicarea formulei. Eu inteleg ca numarul total de puncte realizate care apare in decizia de pensionare este intangibil. Acesta se aduna cu punctele de stabilitate si apoi se inmultesc cu VPR. Atat si nimic mai mult. Daca stie cineva, sa spuna concret din lege sau norme unde se vorbeste de 1.41, altfel putem polemiza la nesfarsit.
Re: recalculare pensie
Scris de: GicaH la data: 05/18/2024 6:36am
render :
Am intrebat, pentru ca atat seful casei de pensii cat si ministrul muncii au spus la tv, si nu o data, ca cei cu indice de corectie 1.41 vor avea cresteri mai mici sau deloc in urma recalcularii. Ce treaba are indicele de corectie cu numarul total de puncte realizate, cand indicele se aplica numai la punctajul mediu anual? Cineva spunea intr-o alta postare ca numarul total de puncte a fost "umflat" artificial pe vremea lui Dragnea, odata cu trecerea contributiilor de la angajat la angajator si asta ar fi justificarea diminiuarii lui acum cu 1.41. Ceea ce imi pare o mare prostie.
Dar, nici eu si nici altcineva nu am vazut scris in lege sau norme ceva legat de scaderea indicelui de corectie odata cu aplicarea formulei. Eu inteleg ca numarul total de puncte realizate care apare in decizia de pensionare este intangibil. Acesta se aduna cu punctele de stabilitate si apoi se inmultesc cu VPR. Atat si nimic mai mult. Daca stie cineva, sa spuna concret din lege sau norme unde se vorbeste de 1.41, altfel putem polemiza la nesfarsit.


Au spus asta și au dreptate, deoarece comparând cuantumul pensiilor cu punctaj mediu anual și/sau total puncte realizate egale, la cei cu indice de corecție de 1,41 este acum mai mare cu 21%÷41% mai mare decât al celor cu indice de corecție între 1 și 1,2.
Comparația pleacă de la cuantumul
actual al pensiei la un punctaj mediu
anual sau total puncte realizate, egale. Știu că nu este vina lor, dar când au ieșit la pensie s-au bucurat de cuantumul mai mare al pensiei față de al altuia pensionat în 2010 de exemplu cu același punctaj sau total puncte realizate.
Explicația este simplă, dar nimeni nu insista să explice, ori din necunoștință, ori din comoditate.
Re: recalculare pensie
Scris de: Constanta la data: 05/18/2024 6:36am
render@
"Intrebare:pentru cei iesiti deja la pensie avand indice de corectie de 1.41 la recalculare se imparte numarul total de puncte la 1.41 si apoi se aplica noua formula?"


Numărul total de puncte nu se împarte la 1.41 deoarece în numărul total de puncte nu este inclus indicele de corecție.


Indicele de corecție este inclus în punctajul mediu anual.



Este clar acum răspunsul la întrebare?


Oricum, întrebarea este prea simplă pentru a rezolva înțelegerea modului de recalculare a pensiilor.
Și dacă se pune doar această întrebare al cărui răspuns este atât de simplu, încă nu ați înțeles nimic din decizia de pensionare în posesia căreia vă aflați.

Răspunsurilor mele anterioare le-am dat o formă mai plastică tocmai datorită faptului că întrebarea pusă este atât de simplă.
Re: recalculare pensie
Scris de: Constanta la data: 05/18/2024 6:45am
GicaG@

Vă garantez că există persoane care au beneficiat de indicele de corecție de 1.41 și care vor rămâne cu aceeași pensie în plată luând în considerare doar punctele pe contributivitate. Sau cu o diferență foarte mică +/- 50 de lei.




Deasemenea pensia le va crește atât ca urmare a punctelor de stabilitate dar și a luării în calcul a veniturilor brute realizate înainte de 1 aprilie 2001.
Re: recalculare pensie
Scris de: GicaH la data: 05/18/2024 6:55am
Constanta :
GicaG@

Vă garantez că există persoane care au beneficiat de indicele de corecție de 1.41 și care vor rămâne cu aceeași pensie în plată luând în considerare doar punctele pe contributivitate. Sau cu o diferență foarte mică +/- 50 de lei.




Deasemenea pensia le va crește atât ca urmare a punctelor de stabilitate dar și a luării în calcul a veniturilor brute realizate înainte de 1 aprilie 2001.


Da, sigur că vor fi mulți, aceia care au ieșit buluc anticipat intre 1 ianuarie 2020- 31 august 2024 și cei ce au ieșit la pensie limita de vârstă cu stagii mici in această perioadă.
Eu am înțeles destul de bine legea 263 ,dar și 360.
Singurul lucru neînțeles de mine este dacă șomajului de dinainte de 2001 pe legea 1/2001, pentru care s-au plătit CAS se pune in stagiul contributiv și se calculează puncte de stabilitate.
Eu , in 3 ierni in anii 1998-2000 am avut 1 an , 1 luna și 3 zile șomaj lucrând în construcții.
Re: recalculare pensie
Scris de: render la data: 05/21/2024 8:29am
Constanta :
Oricum, întrebarea este prea simplă pentru a rezolva înțelegerea modului de recalculare a pensiilor.
Și dacă se pune doar această întrebare al cărui răspuns este atât de simplu, încă nu ați înțeles nimic din decizia de pensionare în posesia căreia vă aflați.

Totusi, @Constanta, am inteles foarte bine formula de calcul si ce scrie in decizia de pensionare.
Oameni buni, chiar nu este nimeni care sa raspunda la o intrebare simpla? Ce legatura are formula de calcul cu indicele de corectie?
Re: recalculare pensie
Scris de: GicaH la data: 05/21/2024 10:54am
render :
Constanta :
Oricum, întrebarea este prea simplă pentru a rezolva înțelegerea modului de recalculare a pensiilor.
Și dacă se pune doar această întrebare al cărui răspuns este atât de simplu, încă nu ați înțeles nimic din decizia de pensionare în posesia căreia vă aflați.

Totusi, @Constanta, am inteles foarte bine formula de calcul si ce scrie in decizia de pensionare.
Oameni buni, chiar nu este nimeni care sa raspunda la o intrebare simpla? Ce legatura are formula de calcul cu indicele de corectie?


Și îți repet, încă o dată, că nu are legătură. Doar punctajul mediu anual anuayare legătura cu indicele de corecție. Dacă nu știi sau nu este scris totalul punctelor realizate poți imparti punctajul mediu anual la indicele de corecție apoi rezultatul îl înmulțești cu stagiul complet de cotizare (ani cu zecimale, lunile se transforma in zecimale prin împărțirea la 12, de exemplu daca ai 6 luni, împărți 6la 12 și rezulta 0,5 , acest rezultat îl aduni la anii întregi).
Acum ai înțeles că formula de calcul a pensiei din legea pensiilor 360/2023 nu mai are nici-o legătura cu indice de corecție?
În nouă formula de calcul se folosește doar totalul punctelor realizate la care se adaugă eventualele puncte de stabilitate pentru perioada de peste 25 ani contributivi rezultatul inmultindu-se cu VPR=81.
Re: recalculare pensie
Scris de: render la data: 05/22/2024 12:09am
GicaH :
render :
Constanta :
Oricum, întrebarea este prea simplă pentru a rezolva înțelegerea modului de recalculare a pensiilor.
Și dacă se pune doar această întrebare al cărui răspuns este atât de simplu, încă nu ați înțeles nimic din decizia de pensionare în posesia căreia vă aflați.

Totusi, @Constanta, am inteles foarte bine formula de calcul si ce scrie in decizia de pensionare.
Oameni buni, chiar nu este nimeni care sa raspunda la o intrebare simpla? Ce legatura are formula de calcul cu indicele de corectie?


Și îți repet, încă o dată, că nu are legătură. Doar punctajul mediu anual anuayare legătura cu indicele de corecție. Dacă nu știi sau nu este scris totalul punctelor realizate poți imparti punctajul mediu anual la indicele de corecție apoi rezultatul îl înmulțești cu stagiul complet de cotizare (ani cu zecimale, lunile se transforma in zecimale prin împărțirea la 12, de exemplu daca ai 6 luni, împărți 6la 12 și rezulta 0,5 , acest rezultat îl aduni la anii întregi).
Acum ai înțeles că formula de calcul a pensiei din legea pensiilor 360/2023 nu mai are nici-o legătura cu indice de corecție?
În nouă formula de calcul se folosește doar totalul punctelor realizate la care se adaugă eventualele puncte de stabilitate pentru perioada de peste 25 ani contributivi rezultatul inmultindu-se cu VPR=81.

Sa stii ca am inteles din prima, si tocmai de asta intreb intruna si nimeni nu stie sa-mi raspunda: de ce ministrul muncii si seful casei de pensii ies mereu la tv si spun ca cei cu coeficient de 1.41 vor avea cresteri mici sau deloc.
Re: recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 05/22/2024 9:41am
Pentru domnul Render
Vom incerca sa va dam noi o explicatie a urmarilor recalcularii pensiilor conform prevederilor noii legi a pensiilor 360/2023.
Aceasta recalculare are ca scop declarat ca sa elimine inechitatile din modul de calcul al pensiilor conform legilor anteriosre si pentru aceasta la recalculare se modifica modul de calcul al valorii pensiei si unele modificari duc la diminuarea pensiei iar altele la majorarea pensiei astfel :
Masura care dimiuiaza pensia :
- Eliminarea indicelui de corectie
Pana la intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor conform actualei legi a pensiilor 263\2010 se utilizeaza formula :
Valoarea pensiei = (Numatul de puncte anuale realizate/ stagiul mediu de cotizare) X valoarea punctului de pensie
Deci daca din aceasta formula eliminam indicele de corectie valoarea pensiei va fi diminuata proportional cu indicele de corectie, adica celor iesiti la pensie in anul 2011 si care au primit indicele de corectie 1,12 li se va diminua valoarea pensiei cu 12 %, iar celor care au iesit la pensie dupa ianuarie 2020 si care au primit indicele de corectie 1,41 li se va diminua valoarea pensiei cu 41 %.
Masuri care majoreaza valoarea punctului de pensie :
1. In calculul valorii pensiei nu se foloseste punctajul mediu adica "Numatul de puncte anuale realizate / stagiul mediu de cotizare" ci "Numarul de puncte anuale realizate" si nu se foloseste valoarea punctului de pensie VPP ci VPR = VPP/25 (valoarea punctului de referinta)
Cum stagiul de cotizare este variabil intre 25 ani pentru femeile pensionate inainte de aprilie 2001 si 35 ani pentru barbatii nascuti dupa 01 ianuarie 1950 respectiv femeile nascute dupa 01 ianuarie 1967, aplicarea noii formule duce la o majorare zero pentru femeile pensionate inainte de aprilie 2001 si o majorare a pensiei cu 40 % pentru barbatii nascuti dupa 01 ianuarie 1950 si femeile nascute dupa 01 ianuarie 1967 .
Prin acordarea punctelor de stabilitate conform noii legi a pensiilor rezulta o majorare mai mare pentru pensionarii cu stagii de cotizare mai mari si cu pensii mai mici
Recalcularea pensiilor cu luarea in calcul a salariilor brute castigate inainte de 01 aprilie 2001.
In concluzie prin jocul datelor personale pensia recalculata conform noii legi a pensiilor 360/2023 poate fi mai mare sau mai mica decat cea actuala.
Re: recalculare pensie
Scris de: petrica la data: 05/22/2024 2:38pm
Sa luam un exemplu, un barbat care a iesit la pensie să zicem in 2022 are 40 de puncte in total. Impărtit la 35 îi revine in acel an, 2022, un punctaj anual de 1.1429, care mai apoi inmulțind cu 1.41 ajunge la un punctaj de 1,612 ceea ce face ca pensia să fie de 1,612x 1586 = 2556 lei. In cazul de fata, presupunand bineînțeles ca pensionarul din exemplu nu beneficiază de puncte de stabilitate, in noile conditii potrivit legii 360 din 2023, va avea o pensie de 40x81=3240 lei. Raportandu-ne tot la anul 2022, cei care nu au avut indice de corectie, avand insa acelasi punctaj, 40 de puncte, au avut in acel an doar 1,1429 x 1586=1813 lei. Schimbarea calculului, prin aceasta dispărand indicele de corectie, face ca cei 2 pensionari sa aibă aceeași pensie, adica 40x81=3240, presupunand bine înțeles ca nu exista puncte de stabilitate în nici unul din cele două cazuri. In concluzie, anularea acestui indice nu scade pensia primului ci restabileste echitatea, egalând cele doua pensii având punctaje egale.
Re: recalculare pensie
Scris de: petrica la data: 05/22/2024 2:56pm
Sa luam un exemplu, un barbat care a iesit la pensie să zicem in 2022 are 40 de puncte in total. Impărtit la 35 îi revine in acel an, 2022, un punctaj anual de 1.1429, care mai apoi inmulțind cu 1.41 ajunge la un punctaj de 1,612 ceea ce face ca pensia să fie de 1,612x 1586 = 2556 lei. In cazul de fata, presupunand bineînțeles ca pensionarul din exemplu nu beneficiază de puncte de stabilitate, in noile conditii potrivit legii 360 din 2023, va avea o pensie de 40x81=3240 lei. Raportandu-ne tot la anul 2022, cei care nu au avut indice de corectie, avand insa acelasi punctaj, 40 de puncte, au avut in acel an doar 1,1429 x 1586=1813 lei. Schimbarea calculului, prin aceasta dispărand indicele de corectie, face ca cei 2 pensionari sa aibă aceeași pensie, adica 40x81=3240, presupunand bine înțeles ca nu exista puncte de stabilitate în nici unul din cele două cazuri. In concluzie, anularea acestui indice nu scade pensia primului ci restabileste echitatea, egalând cele doua pensii având punctaje egale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1