Subiect "recalculare" Deschis de Drogianu Marinel la data: 05/18/2024 4:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare
Scris de: Drogianu Marinel la data: 05/18/2024 4:17am
Gen:masculin
Data nasterii:13.08.1957
Stagiul de cotizare:37 ani 11 zile
Alte date:
Intrebare:La recalculare se adauga la punctajul de 41,53863 de pe ultima decizie doar 8,25 puncte pentru vechime sau se adauga si 0,25 puncte pentru stagiul militar. Ce se intimpla cu adeverintele de venituri nepermanente neluate in calcul si aflate deja la dosarul de pensie.
Re: recalculare
Scris de: GicaH la data: 05/18/2024 6:45am
Drogianu Marinel :
Gen:masculin
Data nasterii:13.08.1957
Stagiul de cotizare:37 ani 11 zile
Alte date:
Intrebare:La recalculare se adauga la punctajul de 41,53863 de pe ultima decizie doar 8,25 puncte pentru vechime sau se adauga si 0,25 puncte pentru stagiul militar. Ce se intimpla cu adeverintele de venituri nepermanente neluate in calcul si aflate deja la dosarul de pensie.


Cei deja pensionați nu mai beneficiază de alt punctaj pentru stagii asimilate precum stagiul militar sau studii superioare cursuri de zi , căci li s-au calculat și au punctaje incluse in total puncte realizate mai mare decât cel de 0,25 puncte/an care va fi acordat celor ce se vor pensiona după 1 septembrie 2024 pentru stagii asimilate(necontributive) și/sau grupe/condiții de muncă superioare. Punctele de stabilitate se vor calcula la stagiile contributive ce depășesc 25 de ani.
Re: recalculare
Scris de: GicaH la data: 05/18/2024 7:02am
GicaH :
Drogianu Marinel :
Gen:masculin
Data nasterii:13.08.1957
Stagiul de cotizare:37 ani 11 zile
Alte date:
Intrebare:La recalculare se adauga la punctajul de 41,53863 de pe ultima decizie doar 8,25 puncte pentru vechime sau se adauga si 0,25 puncte pentru stagiul militar. Ce se intimpla cu adeverintele de venituri nepermanente neluate in calcul si aflate deja la dosarul de pensie.


Cei deja pensionați nu mai beneficiază de alt punctaj pentru stagii asimilate precum stagiul militar sau studii superioare cursuri de zi , căci li s-au calculat și au punctaje incluse in total puncte realizate mai mare decât cel de 0,25 puncte/an care va fi acordat celor ce se vor pensiona după 1 septembrie 2024 pentru stagii asimilate(necontributive) și/sau grupe/condiții de muncă superioare. Punctele de stabilitate se vor calcula la stagiile contributive ce depășesc 25 de ani.

Pentru adeverința depusă în 2020, eu am adresa răspuns de la CJP că datele de pe această vor fi luate în calcul la reclculare fiind stocate într-o aplicație a lor, iar acum le-am adresat o întrebare pe email dacă mai este nevoie sa depun o alta cerere și aștept răspuns.
În ceea ce privește punctele de stabilitate calculate de dumneavoastră sunt corecte, dacă cei 37 ani sunt toți stagiu contributiv.
Re: recalculare
Scris de: Marius la data: 05/20/2024 7:38am
GicaH :

Intrebare:Cei deja pensionați nu mai beneficiază de alt punctaj pentru stagii asimilate precum stagiul militar sau studii superioare cursuri de zi , căci li s-au calculat și au punctaje incluse in total puncte realizate mai mare decât cel de 0,25 puncte/an care va fi acordat celor ce se vor pensiona după 1 septembrie 2024 pentru stagii asimilate(necontributive) și/sau grupe/condiții de muncă superioare.

Adica eu daca depun dosaul in august am o formula de calcul la stagii asimilate iar daca depun dosarul in septembrie am 0.25 pct?
Re: recalculare
Scris de: la pensie la data: 05/22/2024 12:44pm
Pentru domnul Marius
Pensia se calculeaza conform prevederilor legii pensiilor in vigoare la data depunerii dosarului de pensie.
Daca depuneti dosarul de pensie inainte de 01 septembrie 2024 pensia va fi calculata coform prevederilor legii pensiilor 263/2010 iar daca o depuneti dupa data de 01 septembrie 2024 pensia va fi calculata coform prevederilor noii legi a pensiilor 360/2023 daca atunci intra in vigoare aceasta lege.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1