Subiect "Copiii se iau în calcul la pensionare anticipata parțială?" Deschis de Ani Banceanu la data: 05/18/2024 8:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Copiii se iau în calcul la pensionare anticipata parțială?
Scris de: Ani Banceanu la data: 05/18/2024 8:26am
Gen:Feminin
Data nasterii:06.01.1964
Stagiul de cotizare :36 ani și 11 luni
Alte date:2 copii
Intrebare:
Sunt în pensie anticipata parțial și asi vrea sa știu dacă mai beneficiez de reducerea vârstei de pensionare cu un an pentru ca am 2 copii(dupa legea 360).Va mulțumesc pentru eventualele răspunsuri.
Re: Copiii se iau în calcul la pensionare anticipata parțială?
Scris de: luciana la data: 05/20/2024 6:23am
Deoarece aveti realizat stagiul complet de cotizare, beneficiati de reducerea din varta standard cu perioada de cate 6 luni pentru fiecare copil(scazuta din data in care veti atinge aceasta varsta, respectiv augus 2026, trecuta in decizia pensiei anticipate partial).
Pentru emiterea deciziei de pensie pentru limita de varsta, va trebui ca, dupa intrarea in vigoare a legii 360 sa faceti o cerere in acest sens la Casa de pensii si sa depuneti certificatele de nastere ale copiilor si ce acte vi se mai solicita pentru a face dovada ca i-ati crescut pana la 16 ani.
Sanatate!
Re: Copiii se iau în calcul la pensionare anticipata parțială?
Scris de: la pensie la data: 05/23/2024 1:54am
Raspunsul doamnei Luciana este corect.
Conform prevederilor noii legi a pensiilor 360/2024 beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 1 an pentru nasterea si cresterea unui numar de 2 copii si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 7 luni adica in data de 06 august 2025.
Dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor prevazuta in data de 01 septembrie 2024 diminuarea pensiei va ramane neschimbata.
Dovada nasterii si cresterii copiilor o puteti depune in fie dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor fie in data dee 06 august 2025 cand depuneti cererea de pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1