Subiect "pensionare anticipata partiala" Deschis de elena av la data: 08/20/2008 4:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata partiala
Scris de: elena av la data: 08/20/2008 4:29am
Gen:F
Data nasterii:01.10.1953
Stagiul de cotizare:la 01.12.08 ar fi de 30 ani si 2 luni
Alte date:
Intrebare:BUNA ZIUA,
Cu ce procent as fi penalizata daca as iesi la pensie la 01.12.2008?.
Sunt de profesie economist, lucrez din 02.10.1978, fara intrerupere,am 22 de ani in grupa a ll a .
Am lucrat 7 luni la CAP ca economist de ferma si ma intereseaza in baza carei legi se platea contributia de asigurari sociale.
Va multumesc.
Re: pensionare anticipata partiala
Scris de: lapensie la data: 08/20/2008 6:15am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 1 mai 2013 la varsta standard de pensionare de 59 si 7 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II de munca inainte de 1 aprilie 2001 a fost echivalata prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu conditii deosebite. Pentru stagiul de peste 22 ani lucrati in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 5 ani avand indeplinit si stagiul complet de cotizare. Cu reducerea pentru grupa de munca aveti dreptul la pensie la limita de varsta la varsta de 54 ani si 7 luni pe care o aveti deja.
Avand deja dreptul la pensie la limita de varsta nu mai discutam de pensie anticipata.
Legislatia privind pensile lucratorilor din agricultura a fost urmatoarea:
Pentru lucratorii fostelor CAP-uri pana in iulie 1992 legea 4/1977
Pentru lucratorii din agricultura intre august 1992 si aprilie 2001 legea 80/1992
Dupa aprilie 2001 legea 19/2001
Re: pensionare anticipata partiala
Scris de: elena av la data: 08/21/2008 4:26am
Gen:F
Data nasterii:01.10.1953
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc pentru raspuns.
As dori sa va intreb daca imi este recunoscuta perioada lucrata in grupa a ll a de munca(am fost incadrata ca economist la o cariera de piatra).
Ma intereseaza legea in baza careia fostele CAP-uri au platit contributia de asigarari sociale,avand in vedere ca eu am lucrat in perioada febr-sept 1974.
Va multumesc.
Re: pensionare anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 08/21/2008 6:01am
Nu putem sa apreciem noi recunoasterea de catre Casa de Pensii a grupei de munca.
Incadrarea locurillor de munca in grupele de munca s-a facut si se face dupa o metodologie precisa pe care intreprinderea trebuie sa o parcuga cu avize si aprobari ale Ministerului Muncii si a Ministerului Sanatatii.
Incadrarea in grupa este consemnata in contractul colectiv de munca si in cartea de munca.
Pentru fiecare loc de munca incadrat in grupa se plateste de angajator o contributie de asigurare sociala diferita conform incadrarii in grupa. Casa de Pensii la verificarea dosarului de pensie verifica cele de mai sus iar uneori le interpreteaza cu erori.
Nu cunoastem actul normativ conform caruia s-a platit contributia de asigurari sociale in cadrul CAP-urilor (daca s-a platit)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1