Subiect "Pensia anticipata" Deschis de Stefan la data: 01/16/2010 3:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensia anticipata
Scris de: Stefan la data: 01/16/2010 3:46am
Gen: Masculin
Data nasterii: 7/10/1957
Stagiul de cotizare: 33 fara armata
Alte date: Stefan
Intrebare:Buna ziua,daca lucrez din Iunie 1975 cu pauza de aproxim.2 ani ptr. stagiul militar din 1977 pana la 1979,avand in acelas loc de munca 11 ani si 4 luni grupa 1,apoi trecand la grupa 2 de munca timp de 10 ani (mentionez ca acestea sunt trecute in cartea de munca)pana in 2001,va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti cand as putea iesi la pensie anticipata ptr. ca sunt un pic incurcat in calcularea corecta a datelor mele? Va multumesc!
Re: Pensia anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/18/2010 6:16am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru stagiile in grupele de munca, in 07 octombrie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data locurile de munca in grupele de munca au a fost echivalate astfel:
Stagiile de gr I fie cu grupa conditii speciale prin legea 226/2006 fie cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 iar stagiile de gr II cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001.
Modul de echivalare a stagiului dv de gr I il puteti afla la intreprinderea unde ati lucrat acest stagiu sau studiind anexele legii 226/2006.
Pentru stagiile de gr I si II beneficiati de sporuri de vechime astfel: Pentru stagiul de 11 ani in gr I de un spor de vechime de 5 ani si 6 luni iar pentru stagiul de 10 ani in gr II beneficiati de un spor de vechime de 2 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru stagiul militar si rezulta un stagiu total de cotizare de peste 42 ani.
In functie de modul de echivalare al locului de munca de gr I exista urmatoarele variante de pensionare:
Varianta 1
Daca locul de munca de gr I, a fost echivalat cu conditii speciale prin prevederile legii 226/2006, pentru un stagiu in aceasta grupa intre 10 ani si 12 ani si 6 luni aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 4 ani
Pentru stagiul lucrat in grupa II echivalat cu conditii deosebite de 10 ani se acorda reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani.
Cumuland cele doua reduceri rezulta o reducere totala a varstei de pensionare de 6 ani pentru care puteti sa va pensionati la limita de varsta la varsta de 59 ani, adica in 07 octombrie 2011 indeplinind si conditia ca sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 31 ani.
Varianta 2
Daca stagiile de gr I si II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu conditii deosebite realizati un stagiu total in conditii deosebite de 21 ani si 4 luni pentru care beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati la limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni, adica in 07 aprilie 2013 indeplinind si conditia ca sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 35 ani.
In cazul variantei 2 puteti sa va pensionati la pensie anticipata (fara diminuare dupa in 07 octombrie 2012 daca la acea data realizati un stagiu de cotizare peste 45 ani (inclusiv stagiul asimilat pentru stagiu militar si sporurile de vechime pentru stagiile in gr I si II)
Daca pana in aprilie 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare atunci calculul datei de pensionare la limita de varsta se modifica in varianta 1 in sensul ca vi se acorda o reducere a varstei de pensionare pentru stagiul in gr I de 5 ani si 6 luni si cumulat cu reducerea de 2 ani pentru stagiu in gr II realizati o reducere de 7 ani si 6 luni si puteti iesi la pensie la limita de varsta in 07 aprilie 2010 iar data calculata in varianta 2 ramane nemodificata.
Re: Pensia anticipata
Scris de: Stefan la data: 02/04/2010 11:11am
Gen: Masculin
Data nasterii: 7/10/1957
Stagiul de cotizare: 33 de ani
Alte date:
Intrebare: Va multumesc pentru rapiditatea raspunsului pe care din pacate nu l-am putut vizualiza la timp insa eu cred ca s-a comis o greseala in ceea ce priveste varsta mea deoarece nu cred ca ati calculat bine ptr. ca sunt nascut in 1957 deci v-as ruga daca este posibil sa mai reluati o data calculul pentru mine la pensie anticipata si anticipata partial !
Va multumesc din inima ptr. efortul altruist pe care il faceti ptr. toti cei aflati ca si mine in aceasta situatie !
Dumnezeu sa va ajute!Reiau primul mesaj in copie :
Buna ziua,daca lucrez din Iunie 1975 cu pauza de aproxim.2 ani ptr. stagiul militar din 1977 pana la 1979,avand in acelas loc de munca 11 ani si 4 luni grupa 1,apoi trecand la grupa 2 de munca timp de 10 ani (mentionez ca acestea sunt trecute in cartea de munca)pana in 2001,va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti cand as putea iesi la pensie anticipata ptr. ca sunt un pic incurcat in calcularea corecta a datelor mele? Va multumesc!
Re: Pensia anticipata
Scris de: la pensie la data: 02/07/2010 10:12am
Am revizuit raspunsul nostrum la mesajul dv anterior si confirmam ca a fost facut corect calculul datelor dv de pensionare.
Credem ca dv faceti o eroare cumuland reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca si anticiparea de 5 ani pentru pensile anrticipata partiala sau anticipata fapt care nu este permis de legea pensiilor 19/2000.
Deci dv aveti urmatoarele variante de pensionare :
Varianta 1 daca stagiul dv de cotizare in gr I a fost echivalat cu conditii speciale in care reducerea este de 6 ani si va puteti pensiona la limita de varsta la varsta de 59 ani.
Varianta 2 daca stagiul dv de cotizare in gr I a fost echivalat cu conditii deosebite in care reducerea este de 4 ani si 6 luni si va puteti pensiona la limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni.
Pensionarea cu pensie anticipata partiala sau anticipata cu anticipare (in functie de stagiul de cotizare) de 5 ani deci la varsta de 60 ani.
Numai in cazul pensionarii cu pensie anticipata partiala la varsta de 60 ani, daca stagiul total de cotizare la data pensionarii este mai mic de 45 ani, atunci se are in vedere reducerea varstei de pensionare de 4 ani si 6 luni din varianta 2 si nu se calculeaza diminuarea pensiei pentru aceasta perioada ramanand sa se calculeze diminuarea numai pentru 6 luni.
Re: Pensia anticipata
Scris de: Stefan la data: 02/08/2010 7:54am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Va multumesc
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1