Subiect "pensie militara" Deschis de Raducanu Vasile la data: 08/28/2008 7:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie militara
Scris de: Raducanu Vasile la data: 08/28/2008 7:54am
Gen:Masculin
Data nasterii:12.07.1953
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Am 15 ani de activitate in armata (subofiter) din care 2 ani scoala militara.
- 15 sept.1973 - 15 sept. 1975 elev scoala militara;
- sep. 1975 - oct.1988 cadru militar activ.
- incepand cu 20 oct.1988 trecut in rezerva la cerere pe motive intemeiate.
Din noiembrie 1988 si in prezent, lucrez in Compania de cai ferate din subordinea Ministerului Transporturilor.
INTREBAREA ESTE: Pot iesi la pensie militara pentru activitatea de 15 ani ca militar, si sa pot lucra in continuare la locul meu de munca pana la varsta de 65 ani? Daca da, atunci la iesirea la pensie din activitatea actuala mi se va calcula o alta pensie sau se vor cumula cele doua?
Va multumesc si astept raspunsul Dumneavoastra.
Re: pensie militara
Scris de: Raducanu Vasile la data: 08/28/2008 7:55am
Raducanu Vasile :
Gen:Masculin
Data nasterii:12.07.1953
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Am 15 ani de activitate in armata (subofiter) din care 2 ani scoala militara.
- 15 sept.1973 - 15 sept. 1975 elev scoala militara;
- sep. 1975 - oct.1988 cadru militar activ.
- incepand cu 20 oct.1988 trecut in rezerva la cerere pe motive intemeiate.
Din noiembrie 1988 si in prezent, lucrez in Compania de cai ferate din subordinea Ministerului Transporturilor.
INTREBAREA ESTE: Pot iesi la pensie militara pentru activitatea de 15 ani ca militar, si sa pot lucra in continuare la locul meu de munca pana la varsta de 65 ani? Daca da, atunci la iesirea la pensie din activitatea actuala mi se va calcula o alta pensie sau se vor cumula cele doua?
Va multumesc si astept raspunsul Dumneavoastra.
Re: pensie militara
Scris de: lapensie la data: 08/28/2008 3:47pm
Sistemul pensiilor militare de stat nu a fost integrat in sistemul public de pensii, acestea fiind doua sisteme separate cu recunoasterea reciproca a stagiilor numai pentru deschiderile drepturilor de pensie iar calculul pensiilor se face separat. In sistemul pensiilor militare de stat opereaza legea 164/2001 iar in sistemul public de pensii opereaza legea 19/2000.
Conform legii 164/2001 art 15 militari care la data trecerii in rezerva nu indeplinesc conditiile de acordare a unei pensii dar au un serviciu militar de cel putin 15 ani pentru barbati beneficiaza de pensie militara de stat la implinirea varstei standard prevazuta in legea 19/2000 adica 65 ani in cazul dv.
Pentru stagiul de cotizare in sistemul public de pensii conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in iulie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani si pensie anticipata partiala in iulie 2013 la varsta de 60 ani si stagiul de cotizare mai mare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru. In cazul pensiilor la limita de varsta si anticipata partiala in sistemul public de pensii este recunoscut serviciu militar(de cadru militar activ) numai ca stagiu pentru deschiderea dreptului la pensie nu si pentru calculul punctajului pensiei.
Re: pensie militara
Scris de: Manastire Sabin la data: 10/04/2008 8:01am
Gen:Masculin
Data nasterii:02-01-1951
Stagiul de cotizare:pensionar
Alte date:
Intrebare:
In baza deciziei 1294/2001 am facut cere la CMG Bistrita pentru calcularea grupelor de munca , nici pana in prezent nu mi-sa comunicat o nou decizie.Ce parere aveti ? Si cand credeti ca o sa intram in legalitate .
Re: pensie militara
Scris de: la pensie la data: 10/05/2008 12:24pm
Pentru Manastire Sabin
Nu am vrea sa facem comentarii care sa alunece in domeniul politic dar fiind destui din sistemul public de pensii care va invidiaza nu putem decat sa va compatimim ca si in sistemul dv de pensii sunt aceleasi metehne ca in sistemul public de pensii.
pensie militara
Scris de: petcu nicolae la data: 10/10/2011 10:53am
sunt nascut 15 09 1956,am lucrat ca militar 25 de ani dintre care 17 ani la grupa 1 de munca iar 5 ani la grupa 2,iar in 1996 am trecut in rezerva.anul acesta in septembrie am implinit 55 de ani si as vrea sa stiu dupa noua lege care este in vigoare daca ma incadrez la vreun anume tip de pensie.va multumesc si astept foarte mult un raspuns.
Re: pensie militara
Scris de: la pensie la data: 10/11/2011 6:59am
Pentru Petcu Nicolae
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in gr de munca, in 15 septembrie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Nu puteti beneficia de calculul varstei de pensionare pentru militari deoarece de aceasta grila beneficiaza numai militarii, cadre active.
Grupele I si II au fost pana in 1 aprilie 2001.
Dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele conditii speciale sau conditii deosebite iar stagiile in gr II au fost echivalate cu conditii deosebite, prevazute in legea unitara a pensiilor 263/2010. Grupa cu care a fost echivalat stagiul dv de gr I il puteti afla la unitatea la care ati lucrat acest stagiu.
Pentru stagiul de 17 ani in grupa I si conditii speciale beneficiati de un spor de vechime de 8 ani si 6 luni iar pentru stagiul de 5 ani in gr II de un spor de vechime de 1 an si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare (nu ati precizat daca aveti stagiu de cotizare si in sistemul public) si realizati un stagiu total de cotizare de 34 ani si 9 luni. La stagiul de cotizare se cumuleaza si stagiile asimilate pentru stagiu militar si pentru scoala militara si daca dv nu ati luat in calcule aceste stagii de cotizare asimilate atunci depasiti stagiul complet de cotizare de 35 care va permite sa beneficiate de reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca.
In functie de cum a fost echivalat stagiul dv de gr I exista doua variante de pensionare:
1. Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu “conditii speciale” pentru un stagiu de 17 ani in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 8 ani si 6 luni si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 56 ani si 6 luni adica in 15 martie 2013.
In aceasta varianta pentru stagiul in gr II nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare pentruca aceasta a fost echivalata cu grupa conditii deosebite si pentru conditii deosebite se acorda reducerea varstei de pensionare numai daca stagiul este de minim 6 ani.
2.Daca locurile dv de munca de gr I si II au fost echivalate cu conditii deosebite realizati un stagiu in aceasta grupa de 22 ani pentru care aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 5 ani si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani adica in 15 septembrie 2016.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1