Subiect "cand ies la pensie la limita de varsta???" Deschis de Adrianaboneas la data: 01/28/2010 6:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand ies la pensie la limita de varsta???
Scris de: Adrianaboneas la data: 01/28/2010 6:45am
Gen: fem
Data nasterii: 4.08.1956
Stagiul de cotizare:23,4
Alte date:
Intrebare:M-am pensionat pe caz medical (grad de invaliditate II) pe 1.03.2000. In fiecare an merg la comisia de expertiza medicala pentru revizuire. As dori sa stiu cand pot sa devin nerevizuibile (fara a mai fi nevoita sa merg la comisie) si cand pot trece la pesia de drept?
Re: cand ies la pensie la limita de varsta???
Scris de: la pensie la data: 01/29/2010 9:36am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 04 august 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Scutirea de prezentare la comisia de expertiza a capacitatii de munca se face cu la o varsta cu 5 ani mai mica decat varsta standard de pensionare adica in cazul dv la varsta de 55 ani, in 04 august 2011 daca la acea varsta ati avea stagiul de cotizare de 30 ani. Cum perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate nu se cumuleaza la stagiul de cotizare care se ia in calcul inseamna ca pana la iesirea la pensie la limita de varsta nu puteti sa beneficiati de aceasta scutire.
Daca in anul 2010 (aceasta este presupunerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare si raman prevederile din proiect data de iesire la pensie la limita de varsta se amana cu 9 luni si devine 04 mai 2017 la varsta de 60 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 9 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1