Subiect "munca in UE" Deschis de Morosanu Carmen la data: 01/28/2010 4:22pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
munca in UE
Scris de: Morosanu Carmen la data: 01/28/2010 4:22pm
Gen:M
Data nasterii:1950
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:Datele de mai sus sint ale sotului meu. El a lucrat in Romania timp de 27 de ani si de 8 ani lucreaza in Ungaria cu contract de munca. Anul acesta, daca se cumuleaza anii lucrati in Romania cu anii lucrati in Ungaria, va putea solicita pensie anticipata partial In Romania.
1. Va putea sa lucreze in continuare in Ungaria daca iese la pensie anticipata partial in Romania?
2. Daca da, cind indeplineste conditiile pentru pensie limita de virsta in Romania, adica dupa 5 ani, daca continua sa lucreze in Ungaria, va putea cere recalcularea pensiei tinindu-se cont de contributia pe care o va plati in Ungaria in aceasta perioada?
Va multumesc mult!
Re: munca in UE
Scris de: la pensie la data: 01/31/2010 10:06am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta in in Romania in anul 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Nu exista o singura pensie europeana. Se calculeaza separat pensie pentru stagiul de cotizare din Romania si separat pentru stagiul din Ungaria. Stagiul cotizat in Ungaria este recunoscut la pensia din Romania numai pentru a intregii stagiul de cotizare cerut de legea pensiilor pentru pensia anticipata partiala (35 ani) insa nu este luat in calculul punctajului pensiei.
Legea pensiilor din Romania prevede ca pensia anticipata partiala nu poate fi cumulata cu salariul indiferent unde lucreaza iar pentru introducerea in plata a acestei pensii se cere o dovada a incetarii activitatii. Incalcarea acestor prevederi este considerate contraventie si se pedepseste. In cazul pensiei la limita de varsta (dupa varsta de 65 ani) poate cumula pensia cu salariul.
Pensia pentru stagiul lucrat in Ungaria se calculeaza o pensie separata conform legii pensiilor din Ungaria.
Daca se adreseaza institutiei care administreaza pensile din Ungaria sau la CNPAS (Casa Nationala de Pensii si Asigurari sociale) in Romania cele doua pensii pot fi cumulate si trimise la un singur domiciliu. In aceasta privinta gasiti mai multe informatii la adresa : http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
“Integrare Europeana”
Re: munca in UE
Scris de: Morosanu Carmen la data: 02/01/2010 12:22pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Multe multumiri!
Re: munca in UE
Scris de: Morosanu Carmen la data: 02/01/2010 12:34pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Priviti ce mi-a raspuns o casa de pensii. Am intrebat daca pot continua sa muncesc in UE daca sint pensionata anticipat partial?!

"Potrivit art. 14 alin. 7, cap. IV, Titlul I din Instructiunile pentru aplicarea in sistemul public de pensii şi alte drepturi a Regulamentelor comunitare nr.1408/1971 si nr.574/1972, “Persoanele care au desfasurat, respectiv desfasoara activitati profesionale in care au beneficiat, respectiv beneficiaza de drepturi de pensie nationala in sistemul public de pensii din Romania, pot solicita revizuirea acestora, prin luarea in considerare a perioadelor de asigurare realizate conform legislatiei altui stat membru."

In aceste cazuri, regulile de non-cumul prevazute de legislatia romana in vigoare nu pot fi aplicate la stabilirea drepturilor de pensie comunitara."
Re: munca in UE
Scris de: la pensie la data: 02/02/2010 9:27am
Sinceri sa fim noi nu consideram ca este o legatura intre concluzia de jos si textul reprodus din instructiuni.
Daca dv luati de buna concluzia puteti sa va bazati pe ea dar totusi credem ca ar fi bine daca ati avea acest text reprodus pe un suport material cum ar fi un raspuns scris cu parafa institutiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1