Subiect "Re: Pensia anticipata partiala" Deschis de la pensie la data: 01/29/2010 5:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensia anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 01/29/2010 5:38am
Pentru Lucia Vornicu
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 20 martie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensie anticipata partiala (diminuata) aveti dreptul sa cereti cu o anticipare de 5 ani fata de 20 martie 2015, la varsta de 55 ani, adica dupa 20 martie 2010.
Nu este nevoie sa va angajati pentru a cere pensie anticipata partiala. Conform art 167^2 aliniatul (2) din legea 19/2000 institutia care va plateste drepturile de somaj este obligata sa va intocmeasca dosarul de pensionare si sa-l predea la Casa de Pensii. Pentru aceasta dv trebuie sa depuneti o cerere la aceasta institutie prin care sa solicitati intocmirea dosarului de pensie cu data dorita de dv (dupa 20 martie 2010). Avand grija sa completati dosarul cu eventuale adeverinte privind sporurile anterioare lui 1 aprilie 1992 sau dupa aceasta data daca nu sunt incluse in salariile din carnetul de munca si cu adeverinte privind eventuale stagii in grupe de munca.
Procedand astfel veti primi indemnizatia de somaj pana la data in care primiti decizia de pensionare anticipata partiala. La data primirii deciziei de pensionare anuntati institutia sa va sisteze indemnizatia de somaj si sa va elibereze o dovada a sistarii acestei indemnizatii. Dovada sistarii indemnizatiei de somaj o depuneti la Casa de Pensii si incepand cu data depunerii dovezii intra in plata pensia.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1