Subiect "PROIECT DE LEGE - la Senat - modificare Legea 360/2023" Deschis de Constanta la data: 04/28/2024 10:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PROIECT DE LEGE - la Senat - modificare Legea 360/2023
Scris de: Constanta la data: 04/28/2024 10:19am
Articol unic Legea nr.360/2023 privind sistemul public de pensii, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, numărul 1.089 din 04 decembrie 2023, cu modificările și completările ulterioare se modifică după cum urmează:

Art. 51(1) Femeile care au realizat stagiul minim de cotizare contributiv şi care au născut și crescut copii până la vârsta de 16 ani beneficiază de reducerea vârstei standard de pensionare prevăzută în anexa nr. 5, astfel:

1 copil => 1 an
2 copii => 1 an și 6 luni
3 copii => 2 ani
4 copii => 2 ani și 6 luni
5 copii => 3 ani
6 copii și peste => 3 ani și 6 luni


Cât de cât ceva mai bine. În special înlocuirea stagiului complet de cotizare cu stagiul minim de cotizare. Din punctul meu de vedere este cam imposibil să crești doi-trei copii și să mai realizezi și stagiul complet de cotizare,cum este menționat în Legea nr. 360/2023, dar să crești mai mulți!


Se poate vizualiza pe site-ul senatului.
https://www.senat.ro/LegiProiect.aspx
De asemenea, se pot face obiecțiuni!


Să vedem dacă se va aproba!
Re: PROIECT DE LEGE - la Senat - modificare Legea 360/2023
Scris de: GicaH la data: 04/28/2024 12:01pm
Constanta :
Articol unic Legea nr.360/2023 privind sistemul public de pensii, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, numărul 1.089 din 04 decembrie 2023, cu modificările și completările ulterioare se modifică după cum urmează:

Art. 51(1) Femeile care au realizat stagiul minim de cotizare contributiv şi care au născut și crescut copii până la vârsta de 16 ani beneficiază de reducerea vârstei standard de pensionare prevăzută în anexa nr. 5, astfel:

1 copil => 1 an
2 copii => 1 an și 6 luni
3 copii => 2 ani
4 copii => 2 ani și 6 luni
5 copii => 3 ani
6 copii și peste => 3 ani și 6 luni


Cât de cât ceva mai bine. În special înlocuirea stagiului complet de cotizare cu stagiul minim de cotizare. Din punctul meu de vedere este cam imposibil să crești doi-trei copii și să mai realizezi și stagiul complet de cotizare,cum este menționat în Legea nr. 360/2023, dar să crești mai mulți!


Se poate vizualiza pe site-ul senatului.
https://www.senat.ro/LegiProiect.aspx
De asemenea, se pot face obiecțiuni!


Să vedem dacă se va aproba!


Nu cred că vor adopta modificarea cu "stagiul minim de cotizare".
Bine ar fi pentru femei, se va ajunge la 11 ani și 6 luni pentru anumite femei....
Re: PROIECT DE LEGE - la Senat - modificare Legea 360/2023
Scris de: GicaH la data: 04/28/2024 12:02pm
GicaH :
Constanta :
Articol unic Legea nr.360/2023 privind sistemul public de pensii, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, numărul 1.089 din 04 decembrie 2023, cu modificările și completările ulterioare se modifică după cum urmează:

Art. 51(1) Femeile care au realizat stagiul minim de cotizare contributiv şi care au născut și crescut copii până la vârsta de 16 ani beneficiază de reducerea vârstei standard de pensionare prevăzută în anexa nr. 5, astfel:

1 copil => 1 an
2 copii => 1 an și 6 luni
3 copii => 2 ani
4 copii => 2 ani și 6 luni
5 copii => 3 ani
6 copii și peste => 3 ani și 6 luni


Cât de cât ceva mai bine. În special înlocuirea stagiului complet de cotizare cu stagiul minim de cotizare. Din punctul meu de vedere este cam imposibil să crești doi-trei copii și să mai realizezi și stagiul complet de cotizare,cum este menționat în Legea nr. 360/2023, dar să crești mai mulți!


Se poate vizualiza pe site-ul senatului.
https://www.senat.ro/LegiProiect.aspx
De asemenea, se pot face obiecțiuni!


Să vedem dacă se va aproba!


Nu cred că vor adopta modificarea cu "stagiul minim de cotizare".
Bine ar fi pentru femei, se va ajunge la 11 ani și 6 luni pentru anumite femei....


Astea sunt initiative tip campanie electorala precum marirea pragului de impozitare de la 2000 lei la 3000 lei.
Re: PROIECT DE LEGE - la Senat - modificare Legea 360/2023
Scris de: Constanta la data: 04/28/2024 1:40pm
"se va ajunge la 11 ani și 6 luni pentru anumite femei...."
Nu are cum, ținând cont că prevederile articolului prevăd maxim 3 ani și 6 luni de reducere, indiferent de numărul de copii de 7 ori peste 7.

Dacă nu se modifică, prevederile articolului în forma legiferată sunt aproape de expresia "vax albina"!
Re: PROIECT DE LEGE - la Senat - modificare Legea 360/2023
Scris de: Popescu Valentina la data: 04/30/2024 1:47am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Da , noi sa muncim 40 de ani, sa platim contribuție ca sa - i ținem pe cei care fac legile astea minunate.
Re: PROIECT DE LEGE - la Senat - modificare Legea 360/2023
Scris de: GicaH la data: 04/30/2024 8:01am
Constanta :
"se va ajunge la 11 ani și 6 luni pentru anumite femei...."
Nu are cum, ținând cont că prevederile articolului prevăd maxim 3 ani și 6 luni de reducere, indiferent de numărul de copii de 7 ori peste 7.

Dacă nu se modifică, prevederile articolului în forma legiferată sunt aproape de expresia "vax albina"!


Am vrut să zic că stagiul minim de cotizare pentru femeile cu copii crescuți(nu neapărat si născuți, căci pot fi și adoptați) va ajunge la 11 ani și 6 luni, scăzând din cel actual,
de 15 ani cei 3 ani și 6 luni(maxim), după cum ziceați că este stipulat in modificarea legii 360/2023.
Re: PROIECT DE LEGE - la Senat - modificare Legea 360/2023
Scris de: Constanta la data: 04/30/2024 12:40pm
GicaH :
Constanta :
"se va ajunge la 11 ani și 6 luni pentru anumite femei...."
Nu are cum, ținând cont că prevederile articolului prevăd maxim 3 ani și 6 luni de reducere, indiferent de numărul de copii de 7 ori peste 7.

Dacă nu se modifică, prevederile articolului în forma legiferată sunt aproape de expresia "vax albina"!


Am vrut să zic că stagiul minim de cotizare pentru femeile cu copii crescuți(nu neapărat si născuți, căci pot fi și adoptați) va ajunge la 11 ani și 6 luni, scăzând din cel actual,
de 15 ani cei 3 ani și 6 luni(maxim), după cum ziceați că este stipulat in modificarea legii 360/2023.



Pey nu are cum!
În proiect scrie "dacă au stagiul minim de cotizare"!!! Deci doar dacă ai 15 ani stagiu de cotizare, poți beneficia de reducerea vârstei standard de pensionare ca urmare a faptului că ai crescut copii.


Copiii, sunt cel mai de preț activ, dacă se poate spune așa! Ajungând adulți, sunt oamenii care aduc plus valoare unei societăți.
Statul, doar trebuie să asigure educația acestora și să acorde sprijin părinților.

Nu intru mai adânc în subiect, pentru că "politica corectă" nu-mi permite. Doar atenționez asupra ideilor în care ești liber să ai ce gen vrei. Politică care va distruge rasa umană.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1