Subiect "Procent sau punte pt gr II?" Deschis de Mihaela S la data: 04/29/2024 5:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Procent sau punte pt gr II?
Scris de: Mihaela S la data: 04/29/2024 5:56am
Gen:f
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:legea 360/2023
Articolul 15
(1) Pentru perioadele care reprezintă, conform legii, stagiu de cotizare realizat în locurile de muncă în condiții deosebite sau în condiții speciale se acordă perioade suplimentare, care constituie stagiu de cotizare în condiții normale, după cum urmează:
a) 4 luni pentru fiecare an lucrat în locuri de muncă în condiții deosebite;
b) 6 luni pentru fiecare an lucrat în locuri de muncă în condiții speciale.
(2) Constituie stagiu de cotizare în condiții normale de muncă și perioadele suplimentare la vechimea în muncă acordată în baza legislației anterioare datei de 1 aprilie 2001 pentru perioadele realizate în grupa I și/sau a II-a de muncă.
In baza legislatiei anterioare 2001 se acorda stagii suplimentare daca ai > 5ani. Se acorda si 25% din punctaj cum deja au primit cei care su iesit deja la pensie.
Daca se respecta legislatia anterioara pt perioade suplimentare, se respecta si pt punctaj? Sau pt suplimentare da si pt punctaj nu si se dau 0.25 puncte pe an?
Nu este discriminare intre cei care sunt deja pensionari si cei care vor iesi la pensie dupa 01.09.2024?
Se respecta legislatiile anterioare pana la 1 sept 2024 si abia cine are grupa dupa, se aplica 0.25 puncte?
Legea e neretroactiva sau nu?
Re: Procent sau punte pt gr II?
Scris de: GicaH la data: 04/30/2024 8:05am
Mihaela S :
Gen:f
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:legea 360/2023
Articolul 15
(1) Pentru perioadele care reprezintă, conform legii, stagiu de cotizare realizat în locurile de muncă în condiții deosebite sau în condiții speciale se acordă perioade suplimentare, care constituie stagiu de cotizare în condiții normale, după cum urmează:
a) 4 luni pentru fiecare an lucrat în locuri de muncă în condiții deosebite;
b) 6 luni pentru fiecare an lucrat în locuri de muncă în condiții speciale.
(2) Constituie stagiu de cotizare în condiții normale de muncă și perioadele suplimentare la vechimea în muncă acordată în baza legislației anterioare datei de 1 aprilie 2001 pentru perioadele realizate în grupa I și/sau a II-a de muncă.
In baza legislatiei anterioare 2001 se acorda stagii suplimentare daca ai > 5ani. Se acorda si 25% din punctaj cum deja au primit cei care su iesit deja la pensie.
Daca se respecta legislatia anterioara pt perioade suplimentare, se respecta si pt punctaj? Sau pt suplimentare da si pt punctaj nu si se dau 0.25 puncte pe an?
Nu este discriminare intre cei care sunt deja pensionari si cei care vor iesi la pensie dupa 01.09.2024?
Se respecta legislatiile anterioare pana la 1 sept 2024 si abia cine are grupa dupa, se aplica 0.25 puncte?
Legea e neretroactiva sau nu?


Asta ținea de contestare la CCR, lucru pe care, acum, președintele sau avocatul poporului nu l-au facut.
Dar cred ca acolo se va ajunge prin multele acțiuni în justiție care se vor iniția dupa6 1 septembrie 2024.
Re: Procent sau punte pt gr II?
Scris de: la pensie la data: 05/01/2024 7:57am
Dupa opinia mea in privinta prevederilor noii legi a pensiilor 360/2023 referitoare la punctajul suplimentar acordat pentru stagiul lucrat in grupele de munca nu este vorba de neretroactivitatea legii ci de o inechitate a unei legi care isi propune sa elimine inechitatile.
Consideram ca acesta inechitate poate fi eliminata numai de legiuitor sau prin actiuni in justitie care sa ajunga pana la Inalta Curte de Casatie si Justitie.
Re: Procent sau punte pt gr II?
Scris de: MihaelaS la data: 05/02/2024 2:21am
la pensie :
Dupa opinia mea in privinta prevederilor noii legi a pensiilor 360/2023 referitoare la punctajul suplimentar acordat pentru stagiul lucrat in grupele de munca nu este vorba de neretroactivitatea legii ci de o inechitate a unei legi care isi propune sa elimine inechitatile.
Consideram ca acesta inechitate poate fi eliminata numai de legiuitor sau prin actiuni in justitie care sa ajunga pana la Inalta Curte de Casatie si Justitie.


Multumesc.
Re: Procent sau punte pt gr II?
Scris de: luciana la data: 05/09/2024 2:54am
Legea 360 prevede ca:
"Art. 88. - (1) Persoanele care au desfăşurat activităţi în locuri de muncă încadrate în grupele I şi a II-a de muncă, potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, cele care au desfăşurat activităţi în locuri de muncă încadrate în condiţii deosebite sau condiţii speciale, beneficiază de un număr suplimentar de puncte, după cum urmează:
a) 0,25 puncte pentru fiecare lună în care au desfăşurat activităţi în locuri încadrate în grupa a II-a de muncă, potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, sau în locuri de muncă încadrate în condiţii deosebite, potrivit legii;
b) 0,50 puncte pentru fiecare lună în care au desfăşurat activităţi în locuri încadrate în grupa I de muncă, potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, sau în locuri de muncă încadrate în condiţii speciale, potrivit legii"
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1