Subiect "pensie limita de varsta" Deschis de Sfeta Aurel la data: 04/30/2024 5:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita de varsta
Scris de: Sfeta Aurel la data: 04/30/2024 5:47am
Gen:M
Data nasterii:05.03.1961
Stagiul de cotizare:45 ani (29 ani lucrati efectiv + grupe de munca + facultate + armata + 8 ani si 5 luni de pensie de invaliditate grad I din iunie 2015).
Alte date: In noiembrie 2023 am iesit la pensie limita de varsta.La punctajul calculat de Casa de pensie in noiembrie 2023 mi-au adaugat stagiul potential doar 6 ani in loc de 8 ani cat am stat in pensie de invaliditate spunand ca se adauga doar 6 ani ca sa fac cei 35 ani ( stagiul complet de cotizare ).
Intrebare:Este corect sa se adauge 6 ani in loc de 8 ani cat am stat efectiv in pensie de invaliditate?
Re: pensie limita de varsta
Scris de: GicaH la data: 04/30/2024 7:52am
Sfeta Aurel :
Gen:M
Data nasterii:05.03.1961
Stagiul de cotizare:45 ani (29 ani lucrati efectiv + grupe de munca + facultate + armata + 8 ani si 5 luni de pensie de invaliditate grad I din iunie 2015).
Alte date: In noiembrie 2023 am iesit la pensie limita de varsta.La punctajul calculat de Casa de pensie in noiembrie 2023 mi-au adaugat stagiul potential doar 6 ani in loc de 8 ani cat am stat in pensie de invaliditate spunand ca se adauga doar 6 ani ca sa fac cei 35 ani ( stagiul complet de cotizare ).
Intrebare:Este corect sa se adauge 6 ani in loc de 8 ani cat am stat efectiv in pensie de invaliditate?[/quote

Stagiul potențial se calculează ca diferență dintre vârsta standard de pensionare la limită de vârstă și varsta avută la ieșirea inițială la pensie invaliditate, sau varsta avută la schimbarea de grad de
invaliditate, dar nu mai mult.
Aceste date nu le-ați dat și nu cred că în noiembrie 2023 v-au acordat stagiul potențial.
Re: pensie limita de varsta
Scris de: Sfeta Aurel la data: 05/01/2024 4:15am
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:45 ani [29 ani lucrati efectiv + grupe de munca + facultate + armata + 8 ani si 5 luni pensie de invaliditate ( iunie 2015-noiembrie 2023)] calculati de Casa de pensii cand mi-a transformat pensia de invaliditate in pensie limita de varsta deoarece am avut o reducere de 2 ani si 4 luni datorita grupelor de munca si am iesit la 62 ani si 8 luni.
Alte date:In iunie 2015 cand am iesit la pensie de invalidate, Casa de pensii mi-a calculat pe decizie un stagiu total de 36 ani si un punctaj total de 56 puncte.
In noiembrie 2023 cand am trecut de la pensia de invaliditate la pensia limita de varsta Casa de pensii mi-a calculat un stagiu total de 45 ani si un punctaj de 60,2 puncte( 56 puncte anterioare + 6 ani x 0,7 puncte/an = 60,2 puncte )
Am intrebat la Casa de pensii de ce nu mi-au luat in calcul cei 8 ani si 5 luni ca stagiu potential si mi-au luat in calcul doar 6 ani si mi-au raspuns ca in cazul meu s-au luat doar 6 ani ca sa completeze de 29 ani lucrati efectiv pana la 35 ani ( stagiul complet de cotizare), indiferent la ce varsta ies la limita de varsta.
Intrebare:Este corect raspunsul dat de Casa de pensii?
Re: pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 05/08/2024 3:02am
Credem ca faceti o confuzie.
Conform prevederilor legii pensiilor 263/2010 stagiul potential si punctajul aferent acestui stagiu se iau in calcul numai la pensia de invaliditate, si acest calcul se face asa cum v-au spus cei de la Casa de pensii
La calculul pensiei pentru limita de varsta se elimina punctajul aferent stagiului potential si se adauga un puctaj calculat pe toata perioada in care ati beneficiat de pensie de invaliditate lund in calcul in loc de salariu valoarea pensiei de invaliditate de care ati beneficiat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1