Subiect "Inrebare" Deschis de TUCA GABRIEL la data: 04/30/2024 10:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Inrebare
Scris de: TUCA GABRIEL la data: 04/30/2024 10:46am
Gen:B
Data nasterii:11.09.1962
Stagiul de cotizare:39 ani 5 luni 13 zile ( fara Stagiul militar)
Alte date:Stagiul militar 1 an 7 luni 8 zile
Varsata actuala - 61 ani si 8 luni

Intrebare:

Incepand cu data de 01 Sept 2024, Pensia Anticipata partiala din prezent( cu penalitate) se va transforma in Pensie Limita de varsta?
1.Stagiul militar va fi luat in considrare la noua recalculare privind trecerea catre Pensie Limita de varsta?
2.Daca DA, transformarea se face automat sau necesita cerere de transformare din Pensie Anticipata in Pensie Limita de varsta?

Multumesc
Re: Inrebare
Scris de: GicaH la data: 05/01/2024 5:30am
TUCA GABRIEL :
Gen:B
Data nasterii:11.09.1962
Stagiul de cotizare:39 ani 5 luni 13 zile ( fara Stagiul militar)
Alte date:Stagiul militar 1 an 7 luni 8 zile
Varsata actuala - 61 ani si 8 luni

Intrebare:

Incepand cu data de 01 Sept 2024, Pensia Anticipata partiala din prezent( cu penalitate) se va transforma in Pensie Limita de varsta?
1.Stagiul militar va fi luat in considrare la noua recalculare privind trecerea catre Pensie Limita de varsta?
2.Daca DA, transformarea se face automat sau necesita cerere de transformare din Pensie Anticipata in Pensie Limita de varsta?

Multumesc


Da, puteți trece la pensie limită de vârstă din 1 septembrie 2024, dar după părerea mea, cel mai sigur este să faceți cerere scrisă în acest sens, caci vor întârzia din cauza recalcularilor. Atunci vi se va adăuga și stagiul militar și punctele de stabilitate prin recalculare.
Re: Inrebare
Scris de: TUCA GABRIEL la data: 05/01/2024 5:40am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Va multumesc!
Sarbatori linistite!
Re: Inrebare
Scris de: la pensie la data: 05/08/2024 3:35am
Ati inteles gresit.
Pensia anticipata partiala, diminuata, acordata inainte de intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor, conform actualei legi a pensiilor 263/2010, la intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor 360/2024, in data de 01 septembrie 2024 isi va schimba automat numai numele in pensie anticipata ramanand aceiasi diminuare pana la trnsformarea ei in pensie pentru limita de varsta.
Numai cei care au realizat stagiul comnplet de cotizare de cotizare contributiv (in cazul dv de 35 ani) depasit cu 5 ani (lund in calcul si stagiile de cotizare asimilate), cum este cazul dv, au dreptul sa ceara transformarea ei in pensie pentru limita de varsta.
Deci dv aveti dreptul si trebuie sa cereti transformarea pensiei anticipate in pensie pentru limita de varsta la intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor.
Multumesc
Scris de: TUCA GABRIEL la data: 05/09/2024 3:08pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Va multumesc pentru toate raspunsurile transmise!
Respect!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1