Subiect "grupa a 2-a" Deschis de Rodica Groza la data: 04/30/2024 1:20pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
grupa a 2-a
Scris de: Rodica Groza la data: 04/30/2024 1:20pm
Gen:F
Data nasterii:1961
Stagiul de cotizare:complet
Alte date:Sunt in situatia ''pensie in plata''
Intrebare:Am lucrat in grupa a 2-a din octombrie 1984 pana in septembrie 2001 (inclusiv). Din aprilie 2001 aceasta (grupa) s-a schimbat/modificat din gr.2 in conditii deosebite.
In anexa la Decizia de pensionare am inscrisa perioada de 16 ani jumatate, adica fix pana in martie 2001.
Intrebare: Faptul ca dupa schimbare nu am un an intreg lucrat in conditii deosebite (am doar 6 luni), inseamna pierderea beneficiilor aceastei grupe pentru cele 6 luni?
Va multumesc! Atat pentru raspunsul dvs cat si pentru munca pe care o depuneti!
Re: grupa a 2-a
Scris de: GicaH la data: 05/01/2024 3:13am
Rodica Groza :
Gen:F
Data nasterii:1961
Stagiul de cotizare:complet
Alte date:Sunt in situatia ''pensie in plata''
Intrebare:Am lucrat in grupa a 2-a din octombrie 1984 pana in septembrie 2001 (inclusiv). Din aprilie 2001 aceasta (grupa) s-a schimbat/modificat din gr.2 in conditii deosebite.
In anexa la Decizia de pensionare am inscrisa perioada de 16 ani jumatate, adica fix pana in martie 2001.
Intrebare: Faptul ca dupa schimbare nu am un an intreg lucrat in conditii deosebite (am doar 6 luni), inseamna pierderea beneficiilor aceastei grupe pentru cele 6 luni?
Va multumesc! Atat pentru raspunsul dvs cat si pentru munca pe care o depuneti!


Ar trebui sa cititi bine fecizia, exista totusi inscrisa si perioada de condiții deosebite de după 01.04.2001.
Eu așa am, până in6 septembrie 2002. Daca nu este, verificati si in fisa cu stagii de cotizare, daca o aveți, daca nu, cereti la CJP sa va dea toate documentele care au stat la baza calculului pensiei. Exista un formular tip, pe care il puteți trimite chiar pe e-mail, pe adresa CJP pe care o găsiți pe Google.
Re: grupa a 2-a
Scris de: Rodica Groza la data: 05/01/2024 4:17am
GicaH :
Rodica Groza :
Gen:F
Data nasterii:1961
Stagiul de cotizare:complet
Alte date:Sunt in situatia ''pensie in plata''
Intrebare:Am lucrat in grupa a 2-a din octombrie 1984 pana in septembrie 2001 (inclusiv). Din aprilie 2001 aceasta (grupa) s-a schimbat/modificat din gr.2 in conditii deosebite.
In anexa la Decizia de pensionare am inscrisa perioada de 16 ani jumatate, adica fix pana in martie 2001.
Intrebare: Faptul ca dupa schimbare nu am un an intreg lucrat in conditii deosebite (am doar 6 luni), inseamna pierderea beneficiilor aceastei grupe pentru cele 6 luni?
Va multumesc! Atat pentru raspunsul dvs cat si pentru munca pe care o depuneti!


Ar trebui sa cititi bine fecizia, exista totusi inscrisa si perioada de condiții deosebite de după 01.04.2001.
Eu așa am, până in6 septembrie 2002. Daca nu este, verificati si in fisa cu stagii de cotizare, daca o aveți, daca nu, cereti la CJP sa va dea toate documentele care au stat la baza calculului pensiei. Exista un formular tip, pe care il puteți trimite chiar pe e-mail, pe adresa CJP pe care o găsiți pe Google.


Va multumesc frumos! sunt surprinsa ca lucrati si astazi!
Este inscris asa: in grupa II legea nr. 3/77 perioada exacta lucrata in timpul cat s-a numit grupa II.
La rubrica conditii deosebite este zero.
Dar posibil sa fie un plus la puntaj, asta nu-mi dau seama.
Sau, pentru ca dupa schimbarea legislatiei nu am un an intreg in conditii deosebite s-a pierdut aceasta perioada de 6 luni?
Va multumesc frumos, domnule Gica si ca doresc sarbatori cu bine!
Re: grupa a 2-a
Scris de: GicaH la data: 05/01/2024 5:12am
Rodica Groza :
GicaH :
Rodica Groza :
Gen:F
Data nasterii:1961
Stagiul de cotizare:complet
Alte date:Sunt in situatia ''pensie in plata''
Intrebare:Am lucrat in grupa a 2-a din octombrie 1984 pana in septembrie 2001 (inclusiv). Din aprilie 2001 aceasta (grupa) s-a schimbat/modificat din gr.2 in conditii deosebite.
In anexa la Decizia de pensionare am inscrisa perioada de 16 ani jumatate, adica fix pana in martie 2001.
Intrebare: Faptul ca dupa schimbare nu am un an intreg lucrat in conditii deosebite (am doar 6 luni), inseamna pierderea beneficiilor aceastei grupe pentru cele 6 luni?
Va multumesc! Atat pentru raspunsul dvs cat si pentru munca pe care o depuneti!


Ar trebui sa cititi bine fecizia, exista totusi inscrisa si perioada de condiții deosebite de după 01.04.2001.
Eu așa am, până in6 septembrie 2002. Daca nu este, verificati si in fisa cu stagii de cotizare, daca o aveți, daca nu, cereti la CJP sa va dea toate documentele care au stat la baza calculului pensiei. Exista un formular tip, pe care il puteți trimite chiar pe e-mail, pe adresa CJP pe care o găsiți pe Google.


Va multumesc frumos! sunt surprinsa ca lucrati si astazi!
Este inscris asa: in grupa II legea nr. 3/77 perioada exacta lucrata in timpul cat s-a numit grupa II.
La rubrica conditii deosebite este zero.
Dar posibil sa fie un plus la puntaj, asta nu-mi dau seama.
Sau, pentru ca dupa schimbarea legislatiei nu am un an intreg in conditii deosebite s-a pierdut aceasta perioada de 6 luni?
Va multumesc frumos, domnule Gica si ca doresc sarbatori cu bine!


Nu contează cât este, eu am avut 8 luni si jumătate si am avut trecut in decizie la condiții deosebite, trebuia scrisa si calculată. Aveti anexa cu punctaje anuale? Daca nu cereti-o scris, caci sunt obligați sa vi le dea, cu toate actele
Re: grupa a 2-a
Scris de: Rodica Groza la data: 05/01/2024 6:03am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Am cont online si acolo am solicitat ''Informatii din carnetul de munca'' (este rubrica Grupa de munca) și ''Stagii anuale dupa 04.2001''.
La rubrica Grupa de munca este trecut gresit conditii normale la un numar de 11 luni in loc de grupa 2, dar in anexa la Decizie se regasesc.
Poate e posibil sa pot cere mai multe informatii online si m-as lamuri dar nu stiu ce si cum...
multumesc!
Re: grupa a 2-a
Scris de: GicaH la data: 05/01/2024 8:55am
Rodica Groza :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Am cont online si acolo am solicitat ''Informatii din carnetul de munca'' (este rubrica Grupa de munca) și ''Stagii anuale dupa 04.2001''.
La rubrica Grupa de munca este trecut gresit conditii normale la un numar de 11 luni in loc de grupa 2, dar in anexa la Decizie se regasesc.
Poate e posibil sa pot cere mai multe informatii online si m-as lamuri dar nu stiu ce si cum...
multumesc!


Eu zic că este recomandat și cel mai bine să cereți(nu va costa nimic), chiar și online pe adresa de e-mail a CJP, toate documentele care au stat la baza calculului pensiei dumneavoastră.
Acolo aveți anexe la decizie: "Punctaj anual", "Stagii de cotizare", "Salarii medii brute pe economie pentru perioada de calcul pensie" și puteți să vă comparați cu datele din carnetul
de munca sau adeverințe depuse.
Re: grupa a 2-a
Scris de: la pensie la data: 05/08/2024 4:18am
Pentru stagiile de cotizare lucrate in grupa II de munca si grupa conditii deosebite se acorda urmatoarele avantaje :
1 Stagii de cotizare suplimentare astfel :
- 3 luni pentru fiecare an intreg lucrat in grupa II de munca (inainte de 01 aprile 2001) daca acest stagiu este de minim 5 ani.
- 4 luni pentru fiecare an intreg lucrat in grupa conditii deosebite de munca (dupa data de 01 aprile 2001)
Dv ati lucrat :
- O perioada de 16 ani si 6 luni lucrati in grupa II de munca si pentru aceasta primiti un stagiu suplimentar de 4 ani.
-O perioada de 6 luni lucrate in grupa conditii deosebite de munca si pentru aceasta nu primiti stagiu suplimentar deoarece acest stagiu este mai mic de un an.
2 Reducerea varstei standard de pensionare cu 4 luni pentru fiecare an intreg lucrat in conditii deosebite.Deoarece legea 263/2010 a asimilat grupa II de munca cu grupa conditii deosebite in cazul dv la reducerea varstei de pensionare se ia in calcul 17 ani si rezulta o reducere de 5 ani si 8 luni.
3 Majorarea punctajelor lunare cu 25 % pe toata perioada de 17 ani si 1 luna lucrata in grupa II si grupa conditii deosebite.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1