Subiect "calcul pensie conform programului de pe site-ul dvs d" Deschis de Octavian Nan la data: 05/04/2024 1:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie conform programului de pe site-ul dvs d
Scris de: Octavian Nan la data: 05/04/2024 1:35am
Gen:M
Data nasterii:19.02.1951
Stagiul de cotizare:realizat conf decizie 51 ani 6 luni 18 zile
Alte date:
Intrebare:Am verificat datele introduse cu cele de la casa de pensii. Punctajul conform programului dvs este mai mult decit dublul celui acordat conf ultimei decizii. Repet: am confruntat veniturile introduse de casa de pensii cu cele introduse de mine in acest program de calcul. Este posibil sa fie ceva eronat in program???
Re: calcul pensie conform programului de pe site-ul dvs d
Scris de: GicaH la data: 05/04/2024 5:12am
Octavian Nan :
Gen:M
Data nasterii:19.02.1951
Stagiul de cotizare:realizat conf decizie 51 ani 6 luni 18 zile
Alte date:
Intrebare:Am verificat datele introduse cu cele de la casa de pensii. Punctajul conform programului dvs este mai mult decit dublul celui acordat conf ultimei decizii. Repet: am confruntat veniturile introduse de casa de pensii cu cele introduse de mine in acest program de calcul. Este posibil sa fie ceva eronat in program???


Programul nu are erori așa de mari, este verificat, dar verificati dumneavoastră încă o data datele introduse. Cred că ați pus sporurile de două ori(procentual și valoric), sau/și pensia suplimentară, care nu se pune de loc, căci programul o calculează automat
Re: calcul pensie conform programului de pe site-ul dvs d
Scris de: la pensie la data: 05/08/2024 10:25am
Am verificat si noi datele introduse de dv in program si am constatat foarte multe erori care explica diferenta asa mare intre rezultate.
Vom incerca sa semnalam cateva din aceste erori pentruca nu cunoastem in detaliu situatia dv.
In pagina de intrare :
- Ati introdus un punctaj anual care presupunem ca reprezinta punctajul unei decizii de iesire la pensie din anul 2011, iar in program ati introdus date (cu alte erori) si in perioada inainte de anul 2011, Aceasta inseamna ca unele date din perioada anterioara anului 2011 au fost luate in calcul de doua ori.
- Ati introdus in caseta indicelui de corectie indicele din anul 2011 care se aplica gresit si punctajului din caseta corespunzatoare deciziei anterioare cat si punctajului realizat dupa pensionarea din anul 2011, cand probabil ati cumulat pensia cu salariu.
In paginile anuale de date:
- Ati introdus gresit perioada facultatii. Anul universitar incepe la data de 01 octombrie si se incheie in data de 30 septembrie a anului urmator cu exceptia ultimului an, daca se face angajarea inainte de data de 01 octombrie.
- In perioada lucrata ati introdus salarii numai in lunile in care apar in buletinul de calcul eliberat de Casa de pensii, insa in aceasta nu sunt trecute salarii in toate lunile ci numai in lunile in care salariile au fost modificate Dv ati trecut salarii "0" in lunile in care salariile nu se modifica
- Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1