Subiect "Indice de corecție" Deschis de Viorica la data: 05/06/2024 4:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Indice de corecție
Scris de: Viorica la data: 05/06/2024 4:09am
Gen: F
Data nasterii:29.11.1958
Stagiul de cotizare:complet
Alte date:
Intrebare:va rog la recalculare după legea 360/3023 cu ce procent se majorează pensia dacă am avut indicele de corecție de 1,06 și la altă pensie (soțul) 1,07
Re: Indice de corecție
Scris de: Stere D la data: 05/06/2024 7:04am
Viorica :
Gen: F
Data nasterii:29.11.1958
Stagiul de cotizare:complet
Alte date:
Intrebare:va rog la recalculare după legea 360/3023 cu ce procent se majorează pensia dacă am avut indicele de corecție de 1,06 și la altă pensie (soțul) 1,07


Pensia se calculeaza conf art 144 din legea 360/2023 astfel: total puncte de pe decizia de pensionare la care se adauga puncte de stabilitate pentru cei care au lucrat peste 25 ani ( 0,5 puncte ptr 26 la 30 ani , 0,75 puncte pe an pentru ani lucrati 31 la 35 ani si 1 punc pe an peste 36 lucrati. Toate punctele rezultate se inmultesc cu VPR care este 81 ptr anul 2024
Re: Indice de corecție
Scris de: Viorica la data: 05/06/2024 7:14am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:va multumesc pentru raspuns dar in intervențiile șefului de la casa de pensii se menționează ca cei care n au avut indice de corecție sau indice de corecție mic pensiile vor crește mai mult iar la cei cu indice de 1,41 vor scădea adică rămân așa și laa așa următoare indexare nu vor mai primi doar o diferență de procent de indexare
Re: Indice de corecție
Scris de: petrica la data: 05/06/2024 10:36am
Exact asa se va intampla.
Re: Indice de corecție
Scris de: Nelu la data: 05/06/2024 11:37pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:NU stimate domn.Intervalele sunt (25,30],(30,35]si peste 35 adica interval deschis la stanga si
inchis la dreapta. Exemplu : pt.25 ani si o luna se acorda 0,5:12 puncte iar pentru 26 ani se acorda 0,5 puncte. Oricum acordarea punctelor de stabilitate strica principiul contributivitatii ! Autorii legii erau deranjati ca o persoana care a lucrat multi ani are pensia minima si au rezolvat problema propulsand-o (datorita punctelor de stabilitate)peste foarte multe persoane cu contributie mai mare. Acest lucru nu e deranjant? Concluzia : LA CONTRIBUTIE MAI MICA PENSIE MAI MARE !
Re: Indice de corecție
Scris de: Nelu la data: 05/06/2024 11:44pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Raspunsul este pentru dl.Stere D.
Re: Indice de corecție
Scris de: petrica la data: 05/07/2024 6:41am
Impărțiți numărul de puncte la coeficientul de corecție, 1,06 respectiv 1,07 și veți obtine punctele pe care le aveti pentru recalculare.
Re: Indice de corecție
Scris de: Nick la data: 05/07/2024 10:46pm
Nelu :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Oricum acordarea punctelor de stabilitate strica principiul contributivitatii ! Autorii legii erau deranjati ca o persoana care a lucrat multi ani are pensia minima si au rezolvat problema propulsand-o (datorita punctelor de stabilitate)peste foarte multe persoane cu contributie mai mare. Acest lucru nu e deranjant? Concluzia : LA CONTRIBUTIE MAI MICA PENSIE MAI MARE !


Nu cunosc asemenea cazuri, cu toate că există această posibilitate. Dar matematic dacă contribui 40 de ani și altul are o contribuție dublă dar numai 20 de ani, unde e inechitatea, că pensiile VOR FI egale ( per total și contribuțiile egale) prin adăugarea punctelor de stabilitate?
Cunosc în schimb o mulțime de cazuri în care la contribuție mare aveau și o vechime de peste 35 de ani.
Am văzut și la TV , cazul unui MAISTRU pe șantier, care va avea pensie mai mare ca președintele ( peste 8000 lei), pt că a lucrat peste 35 de ani.
Re: Indice de corecție
Scris de: Nelu la data: 05/08/2024 2:57am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Pt.dl.Nick
In intervalul pe contributie dintre cele 2 persoane exista persoane ( si nu putine ) cu contributie mai mare fata de persoana ce a muncit 40 ani. Aceste persoane vor fi depasite numai datorita punctelor de stabilitate desi au contributie mai mare !
Re: Indice de corecție
Scris de: Nick la data: 05/08/2024 12:37pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Îmi mențin același răspuns! Desigur sunt excepții, dar aceștia nu vor avea o pensie scăzută ci se va menține cuantumul cel mai favorabil.

Interesant e, dacă legea nu se va aplica de la 1 septembrie pt că nu sunt bani, atunci va fi echitate? În sensul că aceste excepții ( pensii mari cu contribuție sub 25 de ani reali) de care vorbiti vor avea aceeași pensie iar cei cu pensii mici cu contribuții pe 40 de ani, vor rămâne cu pensia minimă.
Cu ce vă încălzește că la unii nu le majorează pensiile?
Re: Indice de corecție
Scris de: Nelu la data: 05/08/2024 1:55pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date: Pt.dl. Nick
Cred ca nu ati inteles. Normal ca nu ma incalzeste cu nimic dar nu despre asta era vorba. Daca se aplica numai si numai principiul contributivitatii atunci nici o persoana cu contributie mai mare nu avea pensie mai mica decat o persoana cu contributie mai mica. Asta ar fi singura problema. In rest sa auzim de bine.
Re: Indice de corecție
Scris de: la pensie la data: 05/09/2024 8:30am
Pentru doamna Viorica.
Pentru astfel de calcul sunt necesare mai multe informatii.
La intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor se vor face doua recalculari ale pensiilor in plata.
1. La prima recalculare punctajul anual de pe ultima decizie va fi majorat prin adaugarea unui punctaj de stabilitate, care depinde de stagiul total realizat pe care nu-l cunoastem.
Noua lege a pensiilor modifica modul de calcul al valorii pensiei prin inmultirea sumei punctajelor anuale cu valoarea punctului de referinta.
Numai prin modificarea metodei de calcul pensia dv se majoreaza cu 19 % iar a sotului dv cu 23 % (presupunand ca sotul dv s-a nascut dupa 01 ianuarie 1950).
2. La a doua recalculare se iau in calcul salariile brute din perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 daca prezentati o adeverinta cu aceste salarii.
Re: Indice de corecție
Scris de: Nick la data: 05/09/2024 7:52pm
Nelu :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:

Alte date: Pt.dl. Nick
Cred ca nu ati inteles. Normal ca nu ma incalzeste cu nimic dar nu despre asta era vorba. Daca se aplica numai si numai principiul contributivitatii atunci nici o persoana cu contributie mai mare nu avea pensie mai mica decat o persoana cu contributie mai mica. Asta ar fi singura problema. In rest sa auzim de bine.


Puteți da un exemplu concret?
Cu toate datele: nr de ani lucrați efectiv, punctaj total, vârsta ieșirii la pensie
Re: Indice de corecție
Scris de: Nelu la data: 05/10/2024 12:50am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Pt.dl.Nick
Va dau un exemplu:
Nr.crt. Numar ani lucrati efectiv Punctaj total Varsta

1 25 40 65
2 35 35 65
Ambele persoane au iesit in acelasi timp la pensie.
Prima persoana nu are puncte de stabilitate iar a II-a are 6,25. Total puncte a II-a persoana 35+6,25=41,25 > 40 si prima persoana e depasita desi avea cu 5 puncte mai mult pe contributivitate. Eu m-am referit strict la faptul ca se strica principiul contributivitatii.
Re: Indice de corecție
Scris de: GicaH la data: 05/10/2024 3:15am
Nelu :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Pt.dl.Nick
Va dau un exemplu:
Nr.crt. Numar ani lucrati efectiv Punctaj total Varsta

1 25 40 65
2 35 35 65
Ambele persoane au iesit in acelasi timp la pensie.
Prima persoana nu are puncte de stabilitate iar a II-a are 6,25. Total puncte a II-a persoana 35+6,25=41,25 > 40 si prima persoana e depasita desi avea cu 5 puncte mai mult pe contributivitate. Eu m-am referit strict la faptul ca se strica principiul contributivitatii.


Mă scuzați că intervin, am o nelămurire, cum ăla cu 25 ani contribuție a ieșit la pensie la 65 ani, fără grupa de munca(după 2015, fiind bărbați amândoi)...Acest caz este ipotetic și ireal, căci primul înseamnă că a avut doar 25 ani lucrați efectiv cu contribuție mare, sau a avut grupe de munca și nu a ieșit la pensie la 65 ani vârstă, ci mult mai devreme.
Toată lumea caută să dea cazuri ideale ipotetice, care nu se leagă cu
realitatea. De ce nu găsește nimeni un caz real?
Va spun eu, pentru că nu există, decât cei ce au lucrat doar 25 ani, cei cu grupe de munca, sau cu indicele de corecție mare/maxim, 1.41, care de 4 ani nu se plâng, ci chiar se bucură și s-au înghesuit să iasă repede la pensie, chiar anticipat parțial .
Re: Indice de corecție
Scris de: Nelu la data: 05/10/2024 4:45am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Pt.dl.GicaH.
Caz real :prima persoana 30 ani vecchime si 40 puncte. A doua persoana 35 ani vechime si 37 puncte. Adunand si punctele de stabilitate prima persoana are 42,5 puncte iar a doua 43,25 puncte deci cu 0,75 puncte mai mult desi pe contributivitate prima persoana avea 3 puncte in plus.
Nu mai vorbesc despre o a III-a persoana cu 40 ani vechime si doar 33 puncte care le depaseste pe primele doua persoane.
In concluzie semnalam doar faptul ca introducand un criteriu suplimentar (puncte de stabilitate) se strica pricipiul contributivitatii si in cazurile reale.(Personal am 10,58 puncte de stabilitate).
Re: Indice de corecție
Scris de: Nelu la data: 05/10/2024 4:50am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Pentru dl.Gica H.
Completate.Personal am 10,58 puncte de stabilitate si 1,07 indice de corectie.
Re: Indice de corecție
Scris de: GicaH la data: 05/10/2024 7:51am
Nelu :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Pentru dl.Gica H.
Completate.Personal am 10,58 puncte de stabilitate si 1,07 indice de corectie.


Cum zici dumneata, dar eu am enumerat motivele pentru care aceste exemple nu sunt de cazuri reale, iar daca sunt, ii felicit (și mă felicit) pe cei ce au lucrat mulți ani pe salarii mari și consider un beneficiu binemeritat și un impuls pentru perioada de contributivitate mare și venituri mari realizate. Consider că cei ce nu accepta acest lucru gândesc din punctul de vedere al celor cu pensii speciale și vechime in munca efectivă mică. Eu voi avea cca 13 puncte de stabilitate și am multe cunoștințe de vârstă mea cu asemenea beneficiu care se va da de legea nouă.
Re: Indice de corecție
Scris de: Nick la data: 05/10/2024 9:22am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Exact!
Câinele nu pleacă de lângă măcelărie!
Și eu cunosc cazuri de pensie specială, luată la 48 de ani, omul e în depresie, își caută de muncă și evident că nu are puncte de stabilitate și nici nu va avea dacă va lucra încasând și pensie ( oricum nu avea nevoie de puncte de stabilitate, un prea mic mizilic)
Dar nu vă dați seama că aici mai apare și o nouă problemă pe care nu o pune
dl Nelu:
Cel ieșit la pensie la 48 de ani, mănâncă pensia încă 40 de ani, în medie și ce pensie,
iar cel ieșit la 65 de ani, cu 8-9 puncte de stabilitate, nu ia pensia mai mult de 20 de ani, în medie. Oare a luat mai mult decàt a contribuit? Oare e de invidiat?
Re: Indice de corecție
Scris de: GicaH la data: 05/10/2024 9:30am
Nick :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Exact!
Câinele nu pleacă de lângă măcelărie!
Și eu cunosc cazuri de pensie specială, luată la 48 de ani, omul e în depresie, își caută de muncă și evident că nu are puncte de stabilitate și nici nu va avea dacă va lucra încasând și pensie ( oricum nu avea nevoie de puncte de stabilitate, un prea mic mizilic)
Dar nu vă dați seama că aici mai apare și o nouă problemă pe care nu o pune
dl Nelu:
Cel ieșit la pensie la 48 de ani, mănâncă pensia încă 40 de ani, în medie și ce pensie,
iar cel ieșit la 65 de ani, cu 8-9 puncte de stabilitate, nu ia pensia mai mult de 20 de ani, în medie. Oare a luat mai mult decàt a contribuit? Oare e de invidiat?


Deci tot e ceva pentru cei cu pensii mici sau medii și vârstă înaintată, de asta zic că este o măsură bună.... S-o vedem aplicată. Oricum speranța de viață pentru bărbați este mică, de circa 72 ani vârstă.
Re: Indice de corecție
Scris de: Nick la data: 05/11/2024 10:09am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Normal că pt pensii mici!
Vecinul meu la 48 de ani proaspăt pensionar, cu o vechime de 42 de ani ( de parcă ar fi lucrat de la 6 ani);credea că va primi puncte de stabilitate pt 17 ani !!! E drept că nu și-ar cumpăra nici ochelari din banii lui…deci atunci ce să ne mirăm că vor puncte de stabilitate?
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1