Subiect "Stagiu incomplet" Deschis de Cristian Toader la data: 05/07/2024 1:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Stagiu incomplet
Scris de: Cristian Toader la data: 05/07/2024 1:55am
Gen:M
Data nasterii:11 Dec 1964
Stagiul de cotizare:249 luni total, incluzând armata, facultatea la zi și peste 17 de vechime în România. Restul până la 35 vechime sunt lucrați în străinătate.(Elveția)
Alte date:
Intrebare: Intenționez să ies la pensie la 11. Dec. 2024, la împlinirea a 60 de ani ( 35 ani vechime + armata+ facultate la zi)
Rezultatele programului de calcul sunt următoarele: Luni introduse 249 ( armata, facultate, vechime în România), stagiu complet 420 luni ( nu am in Romania dar complet atunci când este însumat cu vechimea in străinătate)Punctaj total 41 Punctaj pensie 1.17 Punctaj corecta 1.17 punct pensie 2032 RON Estimate pensie 2387 RON
As avea 2 intrebari:
1. Faptul ca nu am stagiu complet de cotizare de 420 de luni in Romania ( dar complet cu munca in străinătate)imi va afecta calculul pensiei? Dacă da , cum?
2. In cazul in care calculul pensiei nu este afectat de faptul ca nu am stagiul complet 35 ani (420 luni) in Romania , este corect sa presupun ca pensia la 11.DEC. 2024 , pe legea nouă , va fi de 41 pct x 81 VPR =3321 RON? Va multumesc!
Re: Stagiu incomplet
Scris de: Dan la data: 05/07/2024 4:52am
Cristian Toader :
Gen:M
Data nasterii:11 Dec 1964
Stagiul de cotizare:249 luni total, incluzând armata, facultatea la zi și peste 17 de vechime în România. Restul până la 35 vechime sunt lucrați în străinătate.(Elveția)
Alte date:
Intrebare: Intenționez să ies la pensie la 11. Dec. 2024, la împlinirea a 60 de ani ( 35 ani vechime + armata+ facultate la zi)
Rezultatele programului de calcul sunt următoarele: Luni introduse 249 ( armata, facultate, vechime în România), stagiu complet 420 luni ( nu am in Romania dar complet atunci când este însumat cu vechimea in străinătate)Punctaj total 41 Punctaj pensie 1.17 Punctaj corecta 1.17 punct pensie 2032 RON Estimate pensie 2387 RON
As avea 2 intrebari:
1. Faptul ca nu am stagiu complet de cotizare de 420 de luni in Romania ( dar complet cu munca in străinătate)imi va afecta calculul pensiei? Dacă da , cum?
2. In cazul in care calculul pensiei nu este afectat de faptul ca nu am stagiul complet 35 ani (420 luni) in Romania , este corect sa presupun ca pensia la 11.DEC. 2024 , pe legea nouă , va fi de 41 pct x 81 VPR =3321 RON? Va multumesc!


Inainte de a face calcule despre ce pensie(ii) veti beneficia, v-as sfatui sa vedeti prima data condtiile de a avea pensie( anticipata) sau limita de virsta, pe 11.12.2024.
Cea de limita de virsta nici din RO si nici din Elvetia nu puteti beneficia inainte de 65 de ani.
Despre anticipate, nu ma pronunt in Elvetia , dar in RO, din 01.09.2024, legea 360, nu va va permite nici aceasta pensie anticipata deoarece nu aveti indeplinite conditiile de stagiu contributiv pentru a o putea cere.
Deci, sincer ma indoiesc ca veti putea iesi la pensie in 2024.Admitind totusi o posibilitate???!!!!, la prima intrebare va raspund , desi v-am mai precizat-o inca o data in alta postare, veti beneficia de pensia comunitara ,care are alte criterii de calcul decit pensiile nationale , RO si Elvetia.
Periodale cotizate in UE (si Elvetia ) si in Romania, se vor completa reciproc, doar pentru a da posibilitate beneficiarilor sa deschida drepturile la pensie in tarile respective si eventual sa se calculeze pensia teoretica (totalizare -proratizare) pentru a o comara cu pensia nationala;Dar pina la calcule mai aveti ...Bafta si succes !
Re: Stagiu incomplet
Scris de: nicolae la data: 05/07/2024 5:28am
Cristian Toader :
Gen:M
Data nasterii:11 Dec 1964
Stagiul de cotizare:249 luni total, incluzând armata, facultatea la zi și peste 17 de vechime în România. Restul până la 35 vechime sunt lucrați în străinătate.(Elveția)
Alte date:
Intrebare: Intenționez să ies la pensie la 11. Dec. 2024, la împlinirea a 60 de ani ( 35 ani vechime + armata+ facultate la zi)
Rezultatele programului de calcul sunt următoarele: Luni introduse 249 ( armata, facultate, vechime în România), stagiu complet 420 luni ( nu am in Romania dar complet atunci când este însumat cu vechimea in străinătate)Punctaj total 41 Punctaj pensie 1.17 Punctaj corecta 1.17 punct pensie 2032 RON Estimate pensie 2387 RON
As avea 2 intrebari:
1. Faptul ca nu am stagiu complet de cotizare de 420 de luni in Romania ( dar complet cu munca in străinătate)imi va afecta calculul pensiei? Dacă da , cum?
2. In cazul in care calculul pensiei nu este afectat de faptul ca nu am stagiul complet 35 ani (420 luni) in Romania , este corect sa presupun ca pensia la 11.DEC. 2024 , pe legea nouă , va fi de 41 pct x 81 VPR =3321 RON? Va multumesc!


1. In cazul daca 35 este stagiu contributiv (exclus - armata, facultatea zi, grupa, etc.) + perioade asimilate (necontributive) peste 5 ani, atunci obtineti dreptul la pensie limita varsta cu cel mult 5 ani pana la varsta standard - art. 56 L. 360/2023. Perioada de activitate contributiva din CH se cumuleaza cu stagiul contributiv din RO doar ca vechime, iar calculul se face pt. anii lucrati in RO (am vazut buletinul de calcul al unui amic cu satgiu in RO si strainatate) ...
2. Daca calculatorul a indicat 41 pct. pt. cei 17 ani din RO, estimativ cam aceasta va fi valoarea ...
Re: Stagiu incomplet
Scris de: Cristian Toader la data: 05/07/2024 5:29am
Gen:M
Data nasterii:11.12.1964
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc pentru răspuns, cred ca am înțeles greșeala pe care o fac, eu nu ar trebui sa folosesc programul de calcul de aici deoarece eu ma calific doar la o pensie comunitara din România ce are alte formule de calcul.
Oricum, programul îmi este de folos deoarece am aflat perioada de contribuție in România (249 luni) , punctajul total (41,112puncte) si punctaj pensie 1.17463. Vechimea toată însumată pe perioadele de activitate din România si strainatate este de 37.5 ani (450 luni)
Mi-ar fi de folos daca as găsi un site unde as putea introduce datele mele si sa pot calcula pensia comunitara , din parcate nu am găsit așa ceva.
Daca cineva ma poate îndruma - multumesc anticipat!
Re: Stagiu incomplet
Scris de: Cristian Toader la data: 05/07/2024 6:16am
nicolae :
Cristian Toader :
Gen:M
Data nasterii:11 Dec 1964
Stagiul de cotizare:249 luni total, incluzând armata, facultatea la zi și peste 17 de vechime în România. Restul până la 35 vechime sunt lucrați în străinătate.(Elveția)
Alte date:
Intrebare: Intenționez să ies la pensie la 11. Dec. 2024, la împlinirea a 60 de ani ( 35 ani vechime + armata+ facultate la zi)
Rezultatele programului de calcul sunt următoarele: Luni introduse 249 ( armata, facultate, vechime în România), stagiu complet 420 luni ( nu am in Romania dar complet atunci când este însumat cu vechimea in străinătate)Punctaj total 41 Punctaj pensie 1.17 Punctaj corecta 1.17 punct pensie 2032 RON Estimate pensie 2387 RON
As avea 2 intrebari:
1. Faptul ca nu am stagiu complet de cotizare de 420 de luni in Romania ( dar complet cu munca in străinătate)imi va afecta calculul pensiei? Dacă da , cum?
2. In cazul in care calculul pensiei nu este afectat de faptul ca nu am stagiul complet 35 ani (420 luni) in Romania , este corect sa presupun ca pensia la 11.DEC. 2024 , pe legea nouă , va fi de 41 pct x 81 VPR =3321 RON? Va multumesc!


1. In cazul daca 35 este stagiu contributiv (exclus - armata, facultatea zi, grupa, etc.) + perioade asimilate (necontributive) peste 5 ani, atunci obtineti dreptul la pensie limita varsta cu cel mult 5 ani pana la varsta standard - art. 56 L. 360/2023. Perioada de activitate contributiva din CH se cumuleaza cu stagiul contributiv din RO doar ca vechime, iar calculul se face pt. anii lucrati in RO (am vazut buletinul de calcul al unui amic cu satgiu in RO si strainatate) ...
2. Daca calculatorul a indicat 41 pct. pt. cei 17 ani din RO, estimativ cam aceasta va fi valoarea ...

………
“…..iar calculul se face pt. anii lucrati in RO (am vazut buletinul de calcul al unui amic cu satgiu in RO si strainatate)” ..

Cred ca la calculul pensiei ptr.. stagiul din RO a fost aplicată o corecție ex. fracție corespunzătoare perioadei de activitate din RO raportat la toată perioada de lucru (RO + strainatate) …cel puțin așa înțeleg eu pensia comunitara . Poate greșesc!
Re: Stagiu incomplet
Scris de: Onita Marcela la data: 05/09/2024 9:26am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua
Nu nu gresiti se face o prorata din suma . Daca pensia comunitara este 3200 de lei , pensia in plata este 3200*17:35=1554 lei. Aceasta este pensia comunitara. Asa Cum v a explicat si d nul Dan si D nul Nicolae persoanele care nu am lucrat 35 ani In Ro, din care fac si eu parte nu putem avea pensie nationala mai de vreme decit varsta standard respectiv 65 Pt barbati si Pt femei e in functie de data nasterii. Concluzie d voastra cereti Pensie comunitara unde aveti domiciliul si veti obtine Pensia comunitara pina la varsta de 65 de ani cand se poate calcula pensia nationala si secva face comparatia si in acel moment vi se va distribué pensia cea m’ai mare. In Elvetia cred ca aveti dreptul doar la 65 de ani . Si binenteles noi cei care am lucrat in afara nu avem dreptul la puncte de stabilitate pentru ca regulamentele europene nu se respecta ,, ad literam, si fiecare tara incearca sa privilegieze in primul Rand legile lor, nu e simplu. De exemplu eu dam lucrat in Ro 17 ani in Fr 19 ani. In Ro pe linga cei 17 ani am 4 ani si 6 luni de grupa pe care Fr nu ii i a in considerare chiar daca Ro ii ia . Fr imi i a doar cei effectiv lucrati. Nu e simplu!
Mult succès!
Re: Stagiu incomplet
Scris de: Cristian Toader la data: 05/09/2024 10:30am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Din ce îmi spuneti înțeleg ca la varsta de 65 de ani voi putea lua din Romania pensia naționala , întreaga , neproratizata de 3221 RON ?
Din ce am citit eu despre pensiile internaționale / comunitare, nu am găsit așa ceva …ar fi o surpriza plăcută totuși.
Știți cumva daca trecerea , recalcularea, se face automat …sau trebuie sa am eu grija sa cer recalculare?
Multumesc ,si mult succes si Dvs. !
Re: Stagiu incomplet
Scris de: Onita Marcela la data: 05/09/2024 11:35am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Eu asa stiu ça la varsta standard de 65 de ani se mai face o recalculare pentru a putea compara cele 2 pensii Pt ca in cazul Ro care se bazeaza pe puncte pensia nationala e mai mare ca pensia comunitara.
Si se va mai adauga anii pe care ii llucrati in Elvetia!
Eu sper sa nu ma insel. ! Dar puteti suna la Biroul de pensii internationale din cardul CNP si sa intrebati de acest aspect!
Eu numai anul viitor voi cere pentru Ro la 58 de ani si numai la 64 de ani in Fr de aceea zic ça se va recalcula. Eu asa cred. In Fr rezultatul pensiei comunitara e m’ai mare ca cea nationala , pentru ça e alta metoda de calcul.
Sper sa fie asa…
Re: Stagiu incomplet
Scris de: Dan la data: 05/09/2024 12:33pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Stimate domn,
Regulamentul 1408/71/CEE si 574/71/CEE al Consiliului Europei, specifica modalitatea de calcul al pensiei comunitare:
Calculul pensiilor - aplicarea principiului pro-rata temporis
(1)Articolul 46 din Regulamentul 1408/71 prevede diferite moduri de calcul, în funcţie de necesitatea recurgerii la totalizarea perioadelor de asigurare sau echivalente acestora.
(2)Dacă dreptul poate fi stabilit, fără a fi necesară totalizarea cu perioade de asigurare sau echivalente acestora realizate în alte state, se efectuează un dublu calcul al drepturilor de pensie.
(3)Primul calcul constă în stabilirea pensiei naţionale, luând în considerare numai perioadele de asigurare realizate conform legislaţiei proprii.
(4)Cel de-al doilea calcul constă în stabilirea pensiei comunitare, prin aplicarea metodei totalizare - proratizare (proporţionalizare) prevăzute de Regulamentul 1408/71, adică ţinând cont de ansamblul perioadelor de asigurare sau echivalente acestora confirmate de instituţiile tuturor statelor membre implicate, respectându-se următoarele etape:
I.calculul pensiei teoretice, având în vedere totalul perioadelor de asigurare sau echivalente acestora, prin aplicarea formulei naţionale de calcul;
II.calculul pensiei proratizate (proporţionalizate), aferentă perioadelor de asigurare sau echivalente acestora realizate în România.
(5)Cuantumul acordat pentru perioadele de asigurare voluntară care nu sunt luate în considerare conform articolului 15 alineatul 1 litera b) din Regulamentul 574/72, sunt adiţionate sumei efectiv datorate, calculate conform metodei totalizare - proratizare (proporţionalizare); această majorare este calculată conform dispoziţiilor legislaţiei statului membru în baza căreia au fost realizate perioadele de asigurare voluntară.
(6)Pentru compararea cuantumurilor pensiei naţionale şi pensiei comunitare, majorarea prevăzută la alineatul (5) este adăugată la cuantumul pensiei comunitare.
(7)După compararea celor două pensii - naţională şi comunitară, se plăteşte cuantumul mai mare al prestaţiilor stabilite.
(8)Fiecare instituţie competentă efectuează dublul calcul şi stabileşte pensia la care persoana interesată are dreptul, după aplicarea regulilor de non-cumul, dacă legislaţia respectivă conţine astfel de reguli.
(9)Dacă dreptul nu poate fi stabilit decât prin totalizarea perioadelor proprii de asigurare cu perioadele de asigurare sau echivalente acestora realizate în alte state, nu se efectuează dublul calcul menţionat la alineatul (2), în acest caz calculându-se doar pensia comunitară, prin aplicarea metodei totalizare - proratizare (proporţionalizare).
(10)Modalităţile de calcul al pensiilor sunt precizate în "Instrucţiuni referitoare la calculul drepturilor de pensie în aplicarea Regulamentului 1408/71 şi a Regulamentului 574/72".
(11)Modelul deciziilor privind acordarea unor drepturi de pensie comunitară în temeiul dispoziţiilor Regulamentului 1408/71 şi ale Regulamentului 574/72 este prezentat în anexa 2 (2.1-2.10).

Concret pt. dvs:
RO va calcula pentru cei 17 ani de vechime pensia nationala conform noii Legi 360.( trebuiesc minim 15 ani de stagiu pentru a avea dreptul la pensie), deci nu este nevoie de ani din Elvetia.
Apoi conform altgoritmului de mai sus va calcula pensia teoretica pentru totalul carierei ( RO+CH).Va proratiza pentru cei 17 lucrati efectiv in RO. Dintre cele doua rezultate obtinute , vi se va acorda cel mai mare.
Elvetia va face la fel. Deci veti avea 2 pensii: una din RO si alta din CH.
Re: Stagiu incomplet
Scris de: Cristian Toader la data: 05/09/2024 4:51pm
Gen:M
Data nasterii:12.DEC.1964
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Daca am lucrat 17,5 ani in RO si 17,5 ani in CH , deci 50% si 50% , înseamnă ca pensia comunitara calculata de România va fi proratizata corespunzător si voi primi doar 50% din Nr. Total Puncte (41.1) x VPR(81 RON)?. 1664 RON ?
Presupunând ca este asa, ieșind la pensie la 60 de ani, cei 1664 RON rămân asa pana la final …? Asa cred ca ar fi corect - nu văd de ce s-ar recalcula la 65 de ani la pensie intreaga/ naționala ( exista temei legal?) .
Ce parere aveți de varianta urmatoare?…
- NU solicit pensia comunitara (50%) …si in schimb la 65 de ani solicit in RO pensia intreaga (100%) având dreptul deoarece am peste 15 ani vechime? 3328 RON.
- Aritmetic: pierd (nu solicit) 50% din pensie timp de 5 ani , in schimb încasez 100% pensie pentru restul vieții peste 65 (hmmm, cine știe cât? )
Vedeți si alte variante? Este calculul de mai sus greșit?
Re: Stagiu incomplet
Scris de: Onita Marcela la data: 05/10/2024 3:30am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Domnule Toader,
IPensia Comunitara=Anii din Ro +Anii din Elvetia
Pentru anii din Ro este clar aveti 41 de puncte
Pt acei ani 17,5 anii din Elvetia Ro va atribueste puncte ( ça si Cum ati fi lucrat in Ro ). Dar modalitatea prin care atribuieste punctele fictive nu o cunoastem l, doar cei de la Casele de pensii ,pentru a calcula pensia teoretica si dupa aceea se va face Proratizarea.
Deci la acele 41 de puncte vi de adauga un numar de puncte Pt anii lucrati in Elvatia. Sa presupunem , am zis bine , presupunem ca vi se adioga 17 , 5 puncte(1 punct pe an Sau poate fi mai mult sau mai putin ) Nu cunosc critériile prin care se bazeaza functionari Pt a adauga aceste puncte Pt a calcula pensia teoretica. Poate d nul Dan cunoaste.
Pensia teoretica =41p+17,5=58,5p
58,5p*81=4738,5lei e pensia teoretica
Si acum se face pensia in plata: 4738,5*17,5:35=2369 lei. Acesta ar fi calculul
Dar poate fi mai mult , depinde de cate puncte va adauga fictiv functionarii.
As dori sa stiu daca d nul Dan e deacord cu raisonementul meu.
Re: Stagiu incomplet
Scris de: Dan la data: 05/10/2024 3:40am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Imi pare rau ca nu reusesc sa va fac sa intelegeti ca sunt legi nationale si regulamente europeene care reglementeaza sistemele de asigurare sociale din UE ( Elvetia inclusa).
Dvs. nu puteti renunta la pensia comunitara , prin simplu motiv ca ati facut cariera in 2 state membre UE( sau asimilate ca CH) si nici nu puteti complecta ( schimba) legile din RO sau CH pentru a va aranja situatia cum va convine dvs.V-am explicat destul de clar, modalitatea de calcul si obtinere a pensiei comunitare la limita de vârsta. Mai mult de atat ,nu pot.Va rog sa ma iertati ,dar nu vad alta solutie in cazul dvs si nici nu o sa mai intervin asupra acestui subiect. O zi buna si succes va urez in continuare.
Re: Stagiu incomplet
Scris de: Dan la data: 05/10/2024 8:29am
Onita Marcela :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Domnule Toader,
IPensia Comunitara=Anii din Ro +Anii din Elvetia
Pentru anii din Ro este clar aveti 41 de puncte
Pt acei ani 17,5 anii din Elvetia Ro va atribueste puncte ( ça si Cum ati fi lucrat in Ro ). Dar modalitatea prin care atribuieste punctele fictive nu o cunoastem l, doar cei de la Casele de pensii ,pentru a calcula pensia teoretica si dupa aceea se va face Proratizarea.
Deci la acele 41 de puncte vi de adauga un numar de puncte Pt anii lucrati in Elvatia. Sa presupunem , am zis bine , presupunem ca vi se adioga 17 , 5 puncte(1 punct pe an Sau poate fi mai mult sau mai putin ) Nu cunosc critériile prin care se bazeaza functionari Pt a adauga aceste puncte Pt a calcula pensia teoretica. Poate d nul Dan cunoaste.
Pensia teoretica =41p+17,5=58,5p
58,5p*81=4738,5lei e pensia teoretica
Si acum se face pensia in plata: 4738,5*17,5:35=2369 lei. Acesta ar fi calculul
Dar poate fi mai mult , depinde de cate puncte va adauga fictiv functionarii.
As dori sa stiu daca d nul Dan e deacord cu raisonementul meu.


Eu cred ca la ora actuala se fac foarte multe calcule in baza noii legi a pensiilor din 01.09.2024, dar sincer va spun ca nici eu nu stiu cum se va calcula pensia comunitara pentru cei cu cariera in 2 sau mai multe state UE. Va dau mai jos altgoritmul calcularii pensiei comunitare ,asa cum se face in baza actualei legi 263 a pensiilor:

MODUL DE DETERMINARE A PENSIEI COMUNITARE
Tip cerere : pensie la limita de vârsta
1.Altgoritm folosit : Legea 263/210
2. Tip de pensie : pentru limita de vârsta :
3. Punctaj pensie nationala :
3.1 Punctaj pensie nationala fara indice de corectie
3.2 Determinare punctaj pensie nationala :
A= Punctaj pensie nationala fara indice de corectie
B= constanta indice de corectie
Punctaj pensie nationala = A x B
4. Determinarea punctajului anual mediu din Romania : Cond.nor. Subteran Radiatii 1 Radiatii 2 Lg226
A= Punctaj total realizat in Romania :
B= Puncte pensie suplimentare :
C= Numar de ani realizati in Romania :
Punctaj anual mediu din Romania = (A+B) / C
5. Determinarea punctajului fictiv aferent statelor membre luând in calcul perioadele din statele unde solicitantul NU a indeplinit conditiile legale pentru acordarea pensiei :
A= Punctajul mediu anual din Romania ;
B= Stagiul total realizat in statele membre ;
Punctajul fictiv aferent statelor membre = : A x B
6. Determinarea punctajului fictiv aferent statelor membre atunci cind nu se iau in calcul perioadele unde solicitantul NU a indeplinit conditiile legale de acordare a pensiei :
A= Punctajul mediu anual din Romania ;
B= Stagiul total realizat in statele membre pentru statele unde solicitantul indeplineste conditiile de pensionare ;
Punctajul fictiv aferent statelor membre unde solicitantul indeplineste conditiile de pensionare = A x B
7. Determinarea punctajului pensiei teorectice atunci cind NU se iau in calcul perioadele in care solicitantul NU a indeplinit conditiile legale de acordare a pensiei : cond nor ; subt ; Rad 1 Rad2 Lg 226
A= Punctaj total realizat in Romania ;
B= Punctaj fictiv aferent statelor membre ;
C= Stagiu complet de cotizare in Ro : 35 ani
Punctaj pensie teoretice = (A+B) / C
8. Determinarea punctajului pensiei teoretice atunci cind NU se iau in calcul perioadele in care solicitantul A indeplinit conditiile legale de acordare a pensiei : cond nor ; subt ; Rad 1 Rad2 Lg 226
A= Punctaj total realizat in Romania ;
B= Punctaj fictiv aferent statelor membre unde solicitantul indeplineste conditiile de pensionare ;
C= Stagiu complet de cotizare in Ro : 35 ani
Punctaj pensie teoretice = (A+B) / C
9. Determinarea punctajului pensiei comunitare luând in calcul perioadele din statele unde solicitantul NU a indeplinit conditiile legale de acordare a pensiei :
A= punctajul pensiei teoretice luând in calcul perioadele din statele unde solicitantul NU a indeplinit conditiile legale de acordare a pensiei ;
B= stagiul total realizat in Romania ;
C= stagiul realizat in tarile membre ;
D= stagiul complet de cotizare in Romania : 35 de ani
Punctaj pensie comunitara fara indice de corectie = (A x B) / (B+C)
9.1 Determinarea punctajului pensiei comunitare :
A= Punctaj pensie comunitara fara indice de corectie ;
B= constanta indice de corectie ;
Punctaj pensia comunitara = A X B
10. Determinarea punctajului pensiei comunitare atunci cind NU se iau in calcul perioadele unde solicitantul NU a indeplinit conditiile legale de acordare a pensiei :
A= punctajul pensiei teoretice atunci cind NU se iau in calcul perioadele din statele unde solicitantul NU a indeplinit conditiile legale de acordare a pensiei;
B= stagiul total realizat in Romania ;
C= stagiul realizat in statele membre unde solicitantul indeplineste conditiile de pensionare ;
D= stagiul complet de cotizare in Romania : 35 de ani
Punctaj pensie comunitara fara indice de corectie = (A X B) /B+C sau (A x B) / D
10.1 Determinarea punctajului pensiei :
A= Punctaj pensie comunitara fara indice de corectie ;
B= constanta indice de corectie ;
Punctaj pensie comunitara = A x B
11. Adaugare punctaj pensie facultativa
A= punctajul pensiei comunitare ;
B= punctajul pensiei facultative ;
Punctaj pensie comunitara finala = A + B
12. Determinare cuantum pensie comunitara :
A= punctaj pensie comunitara finala ;
B= valoarea punctului de pensie ;
Cuantum pensie comunitara = A X B
13. Determinare cuantum pensie nationala :
A= punctaj pensie nationala ;
B= valoarea punctului de pensie ;
Cuantum pensie nationala = A X B
Se acorda maximul intre cuantum pensie comunitara si cuantum pensie nationala.

Va urez succes in calcul.O zi buna !
Re: Stagiu incomplet
Scris de: Cristian Toader la data: 05/10/2024 10:52am
Gen:M
Data nasterii:11 Dec 1964
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Mulțumesc pentru algoritm, este pentru prima data când văd in detaliu formulele de calcul. Chiar dacă nu imi sunt clare 100% , cu puțin efort sper sa reușesc sa le înțeleg aplicarea și sa ajung la o concluzie. Știu ca ele se pot schimba odată cu noua lege dar măcar îmi fac o idee.
Legat de comentariile dvs. de mai sus: Nu am nici intenția și nici puterea să schimb legea. Dorința mea este de a înțelege ce opțiuni există, conform legislației în vigoare, și de a alege opțiunea care ma avantajează fiind în cunoștință de cauză.
Cred ca asta este dorința fiecăruia care scrie pe acest site, iar dacă unii dintre noi înțelegem mai greu poate fi din cauza ca legea nu este întotdeauna foarte clară , sau poate ca vârsta își spune cuvântul.
O zi bună și un weekend plăcut!
Re: Stagiu incomplet
Scris de: Cristian Toader la data: 05/10/2024 6:23pm
Dan :
Onita Marcela :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Domnule Toader,
IPensia Comunitara=Anii din Ro +Anii din Elvetia
Pentru anii din Ro este clar aveti 41 de puncte
Pt acei ani 17,5 anii din Elvetia Ro va atribueste puncte ( ça si Cum ati fi lucrat in Ro ). Dar modalitatea prin care atribuieste punctele fictive nu o cunoastem l, doar cei de la Casele de pensii ,pentru a calcula pensia teoretica si dupa aceea se va face Proratizarea.
Deci la acele 41 de puncte vi de adauga un numar de puncte Pt anii lucrati in Elvatia. Sa presupunem , am zis bine , presupunem ca vi se adioga 17 , 5 puncte(1 punct pe an Sau poate fi mai mult sau mai putin ) Nu cunosc critériile prin care se bazeaza functionari Pt a adauga aceste puncte Pt a calcula pensia teoretica. Poate d nul Dan cunoaste.
Pensia teoretica =41p+17,5=58,5p
58,5p*81=4738,5lei e pensia teoretica
Si acum se face pensia in plata: 4738,5*17,5:35=2369 lei. Acesta ar fi calculul
Dar poate fi mai mult , depinde de cate puncte va adauga fictiv functionarii.
As dori sa stiu daca d nul Dan e deacord cu raisonementul meu.


Eu cred ca la ora actuala se fac foarte multe calcule in baza noii legi a pensiilor din 01.09.2024, dar sincer va spun ca nici eu nu stiu cum se va calcula pensia comunitara pentru cei cu cariera in 2 sau mai multe state UE. Va dau mai jos altgoritmul calcularii pensiei comunitare ,asa cum se face in baza actualei legi 263 a pensiilor:

MODUL DE DETERMINARE A PENSIEI COMUNITARE
Tip cerere : pensie la limita de vârsta
1.Altgoritm folosit : Legea 263/210
2. Tip de pensie : pentru limita de vârsta :
3. Punctaj pensie nationala :
3.1 Punctaj pensie nationala fara indice de corectie
3.2 Determinare punctaj pensie nationala :
A= Punctaj pensie nationala fara indice de corectie
B= constanta indice de corectie
Punctaj pensie nationala = A x B
4. Determinarea punctajului anual mediu din Romania : Cond.nor. Subteran Radiatii 1 Radiatii 2 Lg226
A= Punctaj total realizat in Romania :
B= Puncte pensie suplimentare :
C= Numar de ani realizati in Romania :
Punctaj anual mediu din Romania = (A+B) / C
5. Determinarea punctajului fictiv aferent statelor membre luând in calcul perioadele din statele unde solicitantul NU a indeplinit conditiile legale pentru acordarea pensiei :
A= Punctajul mediu anual din Romania ;
B= Stagiul total realizat in statele membre ;
Punctajul fictiv aferent statelor membre = : A x B
6. Determinarea punctajului fictiv aferent statelor membre atunci cind nu se iau in calcul perioadele unde solicitantul NU a indeplinit conditiile legale de acordare a pensiei :
A= Punctajul mediu anual din Romania ;
B= Stagiul total realizat in statele membre pentru statele unde solicitantul indeplineste conditiile de pensionare ;
Punctajul fictiv aferent statelor membre unde solicitantul indeplineste conditiile de pensionare = A x B
7. Determinarea punctajului pensiei teorectice atunci cind NU se iau in calcul perioadele in care solicitantul NU a indeplinit conditiile legale de acordare a pensiei : cond nor ; subt ; Rad 1 Rad2 Lg 226
A= Punctaj total realizat in Romania ;
B= Punctaj fictiv aferent statelor membre ;
C= Stagiu complet de cotizare in Ro : 35 ani
Punctaj pensie teoretice = (A+B) / C
8. Determinarea punctajului pensiei teoretice atunci cind NU se iau in calcul perioadele in care solicitantul A indeplinit conditiile legale de acordare a pensiei : cond nor ; subt ; Rad 1 Rad2 Lg 226
A= Punctaj total realizat in Romania ;
B= Punctaj fictiv aferent statelor membre unde solicitantul indeplineste conditiile de pensionare ;
C= Stagiu complet de cotizare in Ro : 35 ani
Punctaj pensie teoretice = (A+B) / C
9. Determinarea punctajului pensiei comunitare luând in calcul perioadele din statele unde solicitantul NU a indeplinit conditiile legale de acordare a pensiei :
A= punctajul pensiei teoretice luând in calcul perioadele din statele unde solicitantul NU a indeplinit conditiile legale de acordare a pensiei ;
B= stagiul total realizat in Romania ;
C= stagiul realizat in tarile membre ;
D= stagiul complet de cotizare in Romania : 35 de ani
Punctaj pensie comunitara fara indice de corectie = (A x B) / (B+C)
9.1 Determinarea punctajului pensiei comunitare :
A= Punctaj pensie comunitara fara indice de corectie ;
B= constanta indice de corectie ;
Punctaj pensia comunitara = A X B
10. Determinarea punctajului pensiei comunitare atunci cind NU se iau in calcul perioadele unde solicitantul NU a indeplinit conditiile legale de acordare a pensiei :
A= punctajul pensiei teoretice atunci cind NU se iau in calcul perioadele din statele unde solicitantul NU a indeplinit conditiile legale de acordare a pensiei;
B= stagiul total realizat in Romania ;
C= stagiul realizat in statele membre unde solicitantul indeplineste conditiile de pensionare ;
D= stagiul complet de cotizare in Romania : 35 de ani
Punctaj pensie comunitara fara indice de corectie = (A X B) /B+C sau (A x B) / D
10.1 Determinarea punctajului pensiei :
A= Punctaj pensie comunitara fara indice de corectie ;
B= constanta indice de corectie ;
Punctaj pensie comunitara = A x B
11. Adaugare punctaj pensie facultativa
A= punctajul pensiei comunitare ;
B= punctajul pensiei facultative ;
Punctaj pensie comunitara finala = A + B
12. Determinare cuantum pensie comunitara :
A= punctaj pensie comunitara finala ;
B= valoarea punctului de pensie ;
Cuantum pensie comunitara = A X B
13. Determinare cuantum pensie nationala :
A= punctaj pensie nationala ;
B= valoarea punctului de pensie ;
Cuantum pensie nationala = A X B
Se acorda maximul intre cuantum pensie comunitara si cuantum pensie nationala.

Va urez succes in calcul.O zi buna !


————————————————-

Am găsit “Metodologiei de calcul al drepturilor de pensie …odată cu intrarea în vigoare a prevederilor Legii nr. 360/2023…”

https://www.mmuncii.ro/j33/images/Documente/Legislatie/Ordin_322_2024_CNPP.pdf

La prima citire pare mai clară decât tot ce am citit pana acum despre calculul pensiei comunitare ….si tine cont si de noua lege a pensiilor 360/2023.

Multumesc tuturor care mi-au răspuns pana acum: Dna Onita Marcela, Dl Dan, Dl Nicolae. O seara buna!
Re: Stagiu incomplet
Scris de: Dan la data: 05/11/2024 3:59am
Cristian Toader :
Gen:M
Data nasterii:11 Dec 1964
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Mulțumesc pentru algoritm, este pentru prima data când văd in detaliu formulele de calcul. Chiar dacă nu imi sunt clare 100% , cu puțin efort sper sa reușesc sa le înțeleg aplicarea și sa ajung la o concluzie. Știu ca ele se pot schimba odată cu noua lege dar măcar îmi fac o idee.
Legat de comentariile dvs. de mai sus: Nu am nici intenția și nici puterea să schimb legea. Dorința mea este de a înțelege ce opțiuni există, conform legislației în vigoare, și de a alege opțiunea care ma avantajează fiind în cunoștință de cauză. Cred ca asta este dorința fiecăruia care scrie pe acest site, iar dacă unii dintre noi înțelegem mai greu poate fi din cauza ca legea nu este întotdeauna foarte clară , sau poate ca vârsta își spune cuvântul.
O zi bună și un weekend plăcut!



Stimate domn, intentia mea , ca a tuturor celor care intervin pe acest site, este de a ajuta si reconforta pe cei care sunt si pe cei care vor fi pensionati in curind.
Cu totul de acord privind ambiguitatea legilor date de parlament, dar mai ales a normelor de aplicare a acestora in totalitate.De acord deasemenea cu libertinismul ( nu liberalism) cu care se amendeaza legile in Romania.
In nici un caz nu-mi permit sa judec nivelul dvs de cunoastere si intelegere si, daca am fost inteles in acest sens, imi cer scuze. Ma bucur sincer daca am reusit sa va ajut cu ceva in intelegerea complexa a acestui calcul al pensiei comunitare , de care nu veti scapa nici dvs, chiar daca doriti sa renuntati la ea. Bafta si succese in continuare!
Re: Stagiu incomplet
Scris de: la pensie la data: 05/13/2024 7:52am
Ne alaturam si noi domnului Toader in a multumi doamnei Onita si domnilor Dan si Nicolae pentru lamuririle date, care au depasit pe cele pe care le puteam da noi.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1