Subiect "puncte de stabilitate" Deschis de Rodica Groza la data: 05/07/2024 5:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
puncte de stabilitate
Scris de: Rodica Groza la data: 05/07/2024 5:45am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Daca o persoana isi cumpara stagiu (6-12 luni) in baza unui contract de asigurare sociala (cu CNPP) aceasta perioada este luata in calcul la acordarea punctelor de stabilitate?
Multumesc frumos!
Re: puncte de stabilitate
Scris de: GicaH la data: 05/08/2024 5:05am
Rodica Groza :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Daca o persoana isi cumpara stagiu (6-12 luni) in baza unui contract de asigurare sociala (cu CNPP) aceasta perioada este luata in calcul la acordarea punctelor de stabilitate?
Multumesc frumos!


Părerea mea este că nu, deoarece nu s-a muncit efectiv.
Re: puncte de stabilitate
Scris de: Rodica Groza la data: 05/08/2024 9:00am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc frumos pentru raspuns.
Are logica ce spuneti dvs dar am mai cerut parerea unei persoane (care zice ca a intrebat un angajat al CJP) si zicea ca da, se ia in calcul din moment ce s-a platit, indiferent ca a platit angajatorul sau angajatul dar efortul financiar s-a concretizat pentru completarea stagiului de cotizare.
Cred ca ramane de vazut din septembrie.
Oricum multumesc pentru efortul pe care il faceti, din cate citesc pe aici lamuriti multe lucruri si chiar aduceti lumina pentru multe persoane.
Re: puncte de stabilitate
Scris de: luciana la data: 05/09/2024 3:31am
Parerea mea este ca se acorda puncte de stabilitate pentru perioada in care persoana a fost asigurata cu contract, conform Art. 3 din Legea 360 care prevede ca:
"l) puncte de stabilitate - puncte suplimentare acordate persoanelor care au realizat stagiu de cotizare contributiv pentru o perioadă mai mare de 25 de ani;
r) stagiu de cotizare contributiv - perioada de timp pentru care s-au datorat contribuţii de asigurări sociale la sistemul public de pensii, precum şi cea pentru care asiguraţii cu contract de asigurare socială au datorat şi plătit contribuţii de asigurări sociale la sistemul public de pensii;
Deci perioada pentru care s-au platit contributiile in baza contractului este CONTRIBUTIVA.
Re: puncte de stabilitate
Scris de: Rodica Groza la data: 05/09/2024 4:06am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc si dvs pentru raspuns.
Si eu cred ca da, dar eu poate sunt subiectiva pentru ca este raspunsul convenabil.
Dar definitia de la art. 3 din Legea nr. 360 din 29 noiembrie 2023 ... litera r), citez:
r) stagiu de cotizare contributiv - perioada de timp pentru care s-au datorat contribuții de asigurări sociale la sistemul public de pensii, precum și cea pentru care asigurații cu contract de asigurare socială au datorat și plătit contribuții de asigurări sociale la sistemul public de pensii;
iar la Articolul 85
(3) Pentru stagiul de cotizare contributiv realizat peste 25 de ani contributivi se acordă un număr de puncte de stabilitate, astfel...
Textele de mai sus ma fac sa sustin ca se acorda.
Poate mai avem alte pareri si alte argumente.
Va multumesc!
Re: puncte de stabilitate
Scris de: la pensie la data: 05/09/2024 10:56am
Deoarece nici in noua lege a pensiilor si nici in normele de aplicare ale acesteia nu este o prevedere clara in acest sens se creiaza diverse posibilitati de interpretare.
Noi consideram ca ca nu se acorda puncte de stabilitate pentru stagiile de cotizare cumparate prin contract de asigurare sociala incheiat cu Casa de pensii deoarece :
- In art 85 alin (3) din legea pensiilor 360/2023 se prevede "Pentru stagiul de cotizare contributiv realizat peste 25 ani contributivi se acorda un numar de puncte de stabilitate".
Noi asimilam cuvantului "realizat" intelesul de lucrat.
- Prin acordarea de puncte de stabilitate stagiilor de cotizare cumparate se creiaza o inechitate prin asigurarea unei sume echivalente cu salariul minim pe economie pentru care se obtine un punctaj mai mare de 1 punct corespunzator celui obtinut pentru salariul mediu pe economie
Re: puncte de stabilitate
Scris de: Rodica Groza la data: 05/09/2024 12:12pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Am asteptat raspunsul dvs. si pt asta va multumesc frumos!
Re: puncte de stabilitate
Scris de: luciana la data: 05/13/2024 3:24am
Pai cum ramane cu interpretarea Art. 3 lit.r)?!...
Stagiul de cotizare CONTTRIBUTIV se considera REALIZAT conform Art. 3 lit. r) in doua SITUATII:
1) AI LUCRAT
2) AI PLATIT contributii prin contractul de asigurare.
Re: puncte de stabilitate
Scris de: la pensie la data: 05/13/2024 8:24am
Pentru doamna Luciana.
Asa cum am mentionat in raspunsul anterior in legislatia noua a pensiilor nu este o prevedere clara in aceasta situatie si din aceasta cauza am exprimat o parere personala.
Pentru a vedea cum se va proceda in aceasta situatie trebuie sa asteptam mult asteptatele decizii de recalculare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1