Subiect "pensie limita de varsta" Deschis de Sfeta Aurel la data: 05/07/2024 6:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita de varsta
Scris de: Sfeta Aurel la data: 05/07/2024 6:09am
Gen:M
Data nasterii:05.03.1961
Stagiul de cotizare:45 ani din care : 29 ani lucrati efectiv + grupe de munca + facultate + armata + 8 ani si 5 luni pensie de invaliditate grad I.
Alte date:In iunie 2015 am iesit la pensie de invaliditate grad I avand pe decizie 36 ani si 1 luna si 56 puncte.
In noiembrie 2023 am trecut din oficiu de la pensie de invaliditate la pensie limita de varsta ( avand o reducere de 2 ani si 4 luni datorita grupelor ) avand pe decizie 44 ani si 6 luni si 60,2 puncte ( 56 puncte + 6 ani pensie de invaliditate x 0,7 puncte/an ). Casa de pensii a spus ca nu mi-au trecut la calculul punctajului cei 8 ani si 5 luni pensie de invaliditate ci doar 6 ani ( adica 29 ani lucrati efectiv + 6 ani pensie de invaliditate ca sa faca cei 35 ani stadiul complet de cotizare, indiferent la ce varsta ies la limita de varsta_)
Intrebare: Este corect raspunsul Casei de pensii?
Re: pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 05/08/2024 2:59am
Credem ca faceti o confuzie.
Conform prevederilor legii pensiilor 263/2010 stagiul potential si punctajul aferent acestui stagiu se iau in calcul numai la pensia de invaliditate, si acest calcul se face asa cum v-au spus cei de la Casa de pensii
La calculul pensiei pentru limita de varsta se elimina punctajul aferent stagiului potential si se adauga un puctaj calculat pe toata perioada in care ati beneficiat de pensie de invaliditate lund in calcul in loc de salariu valoarea pensiei de invaliditate de care ati beneficiat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1