Subiect "pensie anticipata" Deschis de viorica la data: 11/30/2010 9:49am
Pagina curenta: 2 din 2 Mergi la pagina: 1 2
pensie anticipata
Scris de: viorica la data: 11/30/2010 9:49am
Gen:fem
Data nasterii:3 nov 1956
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:
Intrebare:cand pot iesi la pensie anticipata?
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 04/10/2012 7:42am
Pentru Hristache Carmen-Livia
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 15 iunie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 7 luni si stagiul minim de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata dupa varsta de 55 ani si 7 luni adica dupa 15 iunie 2012 atunci cand realizati stagiul de cotizare de 30 ani si 7 luni.
Nu puteti obtine pensie anticipata, nediminuata pana la varsta de 60 ani si 7 luni cand aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta pentruca pentru pensie anticipata, nediminuata, trebuie sa aveti stagiul de cotizare de 38 ani si 7 luni.
Re: pensie anticipata
Scris de: Robert la data: 04/17/2012 3:34am
Gen: M
Data nasterii: 29.02.1952
Stagiul de cotizare:29
Alte date: Armata se pune ca stagiu de cotizare? Salariile compensatorii intra si ele la stagiul de cotizare ( daca am luat salarii compensatori pe 2 ani intra ca durata de cotizare de 2 ani ? (daca se considera toate ca stagiu de cotizare as ajunge pe la 32 de ani)
Intrebare: Cand pot iesi la pensie anticipat, ce penalizari? Si inca o intrebare daca se poate. Daca ies la pensie anticipat cu penalizari, in momentul implinirii varstei de pensionare se recalculeaza si voi avea pensie fara nici o penalizare ?

Va multumesc
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 04/18/2012 8:15am
Pentru Robert
Stagiul militar este considerat ca stagiu asimilat si intra in calculul punctajului pensiei cu salariul mediu pe economie din acea perioada daca acest stagiu a fost inainte de aprilie 2001 asa cum credem noi iar ca stagiu se ia in calcul perioada intreaga dar nu la pensia anticipata sau anticipata partiala ci la pensia pentru limita de varsta.
Perioada salariilor compensatorii se ia in calcul in mod diferit in functie de cota de CAS platita pentru aceste sume astfel :
- Pentru salariile compensatorii se plateste obligatoriu numai cota ce o dataoreaza angajatul (cca 1/3 din cota de CAS platita din sumele castigate pe perioada lucrata de angajat si angajator). Daca pentru salarii compensatorii a fost platit CAS numai aceasta cota a angajatului atunci atat suma cat si pereioada luata in calcul reprezinta 1/3 din sumele si perioada cat ati primit aceste salarii.
- La trecerea in somaj unii angajatori stabilesc prin ordonante sa plateasca si cota de CAS a angajatorului si astfel se plateste cota intreaga de CAS similar sumelor castigate pe perioada lucrata. In aceast caz salariile compensatorii cat si perioada sunt luate integral in calculul pensiei.
Deci dv trebuie sa va interesati la angajatorul care a platit salariile compensatorii in ce categorie va incadrati.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a anului de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta 29 februarie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 % daca realizati stagiul de cotizare de 43 ani inainte de 29 februarie 2017 cand aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara a lua in calcul stagiul asimilat pentru stagiul militar.
La trecerea de la pensia anticipata partiala la pensia la limita de varsta se elimina diminuarea si se introduc in calcul stagiile asimilate cum este in cazul dv stagiul militar.
Re: pensie anticipata
Scris de: Robert la data: 04/19/2012 2:42am
Va multumesc frumos pentru raspuns !

Deci daca am inteles bine nu am nici o sansa sa ma pensionez pana in 2017 tinand cont ca nu am nici pe aproape de 43 de ani de cotizare ?
Re: pensie anticipata
Scris de: me la data: 04/23/2012 1:27pm
Daca am depus cererea de pensionare anticipata in dec 2011, ar tb sa ma penalizeze cu 45%? sau de cand intra in vigoare mai exact penalizarea asta? Mersi
Pagina curenta: 2 din 2 Mergi la pagina: 1 2