Subiect "Am nevoie de putin ajutor!" Deschis de Dan Breahna la data: 04/20/2009 8:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Am nevoie de putin ajutor!
Scris de: Dan Breahna la data: 04/20/2009 8:20am
Gen:M
Data nasterii:1948
Stagiul de cotizare:18 ani
Alte date:
Intrebare:In primul rind va multumesc pentru raspunsul anterior, prompt si complet! Acum alte intrebari: cind pot "iesi" la pensie in Romania, sint nascut in 1948, avind in vedere ca nu voi mai lucra vreodata acolo si in ce fel influienteaza cuantumul pensiei, daca il influienteaza, faptul ca am lucrat 18 ani ca inginer constructor. Va multumesc anticipat!
Re: Am nevoie de putin ajutor!
Scris de: la pensie la data: 04/20/2009 8:50am
In cazul dv pentru a va calcula data iesirii la pensie la limita de varsta trebuie sa stim si luna nasterii (adica data nasterii)Si eventual daca ati lucrat si cotizat la pensie intr-o tara din UE
Re: Am nevoie de putin ajutor!
Scris de: Dan Breahna la data: 04/20/2009 9:08am
Gen:M
Data nasterii:16.09.1948
Stagiul de cotizare:18 ani
Alte date:inginer constructor
Intrebare:Am completat data nasterii. Am lucrat si lucrez in continuare in Suedia, platind cotizatiile aferente. Aici pot iesi la pensie la implinirea virstei de 61 ani, adica in septembrie acest an.
Re: Am nevoie de putin ajutor!
Scris de: la pensie la data: 04/20/2009 10:25am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 16 martie 2013 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 34 ani si stagiul minim de cotizare de 14 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru pensia la limita de varsta se cer numai conditiile de varsta standard de pensionare si stagiul minim de cotizare date mai sus.
Puteati cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de in 16 martie 2013 adica din in 16 martie 2008 daca indepliniti si conditia ca stagiul de cotizare la data pensionarii sa fie mai mare decat stagiu complet de cotizare (34 ani). Pentru completarea stagiului de cotizare puteti beneficia de stagiul de cotizare din Suedia (numai ca vechime). Pensia anticipata partiala se diminuiaza fata de pensia la limita de varsta cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Daca ne puteti transmite daca intentionati sa cereti pensie anticipata partiala, data cand intentionati aceasta si ce stagiu de cotizare (cumulat cu cel din Suedia) veti avea la data pensionarii, noi va putem sa va calculam cu cat se diminuiaza pensia anticipata partiala fata de pensia la limita de varsta.
Pentru pensia din Romania aveti doua posibilitati:
Fie sa va deplasati in Romania pentru depunerea actelor (este posibila si imputernicirea cuiva din Romania prin procura speciala).
Fie depunerea actelor (dosarului) pentru pensia din Romania la istitutia din Suedia care se ocupa cu pensile. Aceasta printr-un schimb de corespondente cu institutia similara din Romania, Casa Nationala de Pensii si Alte Drepturi de Asigurari Sociale (CNPAS) calculeaza separat pensile in cele doua tari si le cumuleaza.
In acest sens puteti gasi informatii suplimentare pe site-ul CNPAS la adresa http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
Pensionari cu domiciliul in strainatate
Acorduri bilaterale
Integrare Europeana
Re: Am nevoie de putin ajutor!
Scris de: Dan Breahna la data: 04/20/2009 11:00am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va multumesc, inca o data, pentru raspunsurile primite, la obiect si cu informatii complete. Nu intentionez sa cer pensie anticipata din Romania. Mi-am calculat, cu ajutorul programului dvs., pensia "intreaga" si am "cazut" pe 687 RON. N-am mai fost de mult in tara, asa ca n-am idee daca este mult sau putin, insa corespondenta sumei in valuta suedeza este destul de modesta. Dar vorba romanului: am de luat, nu de dat! Sa inteleg ca faptul ca am lucrat in constructii, in conditii mai speciale cit o data, nu are nici o importanta in calculul pensiei?
Am fost impresionat de calitatea service-ului pe care il oferiti prin site-ul dvs.
Re: Am nevoie de putin ajutor!
Scris de: la pensie la data: 04/20/2009 2:49pm
Am verificat datele introduce de dv in programul calcul pensie si avem urmatoarele observatii :
1. In pagina de intrare cu datele personale in caseta data iesirii la pensie la limita de varsta trebuie sa treceti data calculata de noi adica “luna” “3” “anul” “2013”.
2. Anul universitar este socotit de la 1 octombrie la 30 septembrie anul urmator . In acest caz corect este sa completati in coloana de cod in septembrie 1966 “- “ nu “F” iar in lunile iulie si august 1971 codul “F” nu “- “
3. Sporul de vechime este calculat automat de programul de calcul pensie al Casei de Pensii in perioada anterioara anului 1992. Deoarece programul nostru nu determina acest spor automat trebuie determinat conform celor explicate de noi pe Forum si introdus de dv in coloana “Sporuri” “ % “. Acest spor l-am determinat noi si pentru dv acesta este:
-In perioada septembrie 1976 – martie 1982 3 % ( cu exceptie in lunile de serviciu militar cu codul “S”)
-In perioada aprilie 1982 – august 1983 5 %
-In perioada septembrie 1983 – martie 1987 9 %
-In perioada aprilie 1987 – decembrie 1989 12 %
Aceste sporuri le completati dv in perioadele respective.
4. Daca in perioada lucrata ati primit pe langa salariu si alte sporuri permanente cum ar fi: Spor de santier, spor pentru conducere formatie de lucru, spor pentru lucru sistematic peste program, spor de conducere, spor de izolare ect… puteti cere la societatea la care ati lucrat o adeverinta cu aceste sporuri care trebuie anexata la dosarul de pensionare. In programul calcul pensie se introduce in coloanele sporuri “%” sau “fixe” in functie de modul cum este exprimat sporul. In coloana fixe se introduc sporurile care nu depind de salariu ci au valori exprimate in lei.
5. Perioadele pentru studii universitare si pentru serviciul militar sunt considerate stagii asimilate si se adauga la stagiul de cotizare si pe timpul acestor stagii asimilate este luat in calculul punctajului pensiei cu salariile minime pe economie.
6. Stagiile lucrate in constructii aduc avantaje numai daca locul dv de munca a fost incadrat in grupele de munca I sau II. Aceste avantaje sunt:
-Reducerea varstei de pensionare
-Reducerea stagiului complet de cotizare
-Majorare punctaj pensie.
Pentru a afla daca locul dv de munca a fost incadrat in grupele I si II de munca va adresati societatii la care ati lucrat. De obicei aceasta incadrare este inscrisa in carnetul de munca in coloana 5 (Meseria sau functia si locul de munca cu conditii deosebite sub forma I/15 sau II/22 care se traduce loc de munca in gr I poz 15 din anexa I a ordinului 50/1990 al Ministrului Muncii si Solidaritatii Sociale respectiv loc de munca in gr II pozitie 22 din anexa II a aceluiasi ordin de incadrarea a locurilor de munca in conditii deosebite.Dar pentru a fi luat in calcul Casa de Pensii cere o adeverinta in care se certifica aceste stagii in grupele de munca.
Re: Am nevoie de putin ajutor!
Scris de: Dan Breahna la data: 04/20/2009 5:36pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Ce bine ca "cineva" tine minte toate "amanuntele"! Eu uitasem de sporul de vechime. Dar in aceiasi ordine de idei vreau sa adaug ca in perioada 2 dec. 1981 - 24 martie 1984 am lucrat in strainatate prin ARCOM/antrepriza romana pentru constructii in strainatate/si in tot acest timp am primit un spor de 30% la salariul din tara. Era o reglememtare de atunci, care, bun inteles, nu este mentionata in Carnetul de munca, ca sa nu mai spun ca eu am fost detasat si nu transferat la ARCOM. Adaug, de asemeni, ca eu am lucrat numai in "executie", aceasta insemnind "program de 10 ore" din martie pina la sfirsitul lui octombrie, in fiecare an, fapt care genera un spor de 25% la salariu. Era o alta reglementare generala, valabila si cunoscuta in tot sectorul de constructii, si,iar, nementionata in Carnetul de munca. Trusturile de constructii la care am fost angajat nu mai exista de mult, urmasele lor au suferit numeroase transformari sau au dat faliment, asa ca am senzatia de "misiune imposibila" sa incerc sa obtin vre-o adeverinta de pe undeva. Eu sint bucuros ca sint in posesia Carnetului de munca.
Re: Am nevoie de putin ajutor!
Scris de: petru eugenia la data: 04/12/2011 7:50am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: Am nevoie de putin ajutor!
Scris de: eugenia la data: 04/12/2011 7:58am
Gen:feminin
Data nasterii:22.08.1956
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:am postat intrebarea va rog sa-mi spuneti daca s-a inregistrat
Re: Am nevoie de putin ajutor!
Scris de: la pensie la data: 04/14/2011 1:22am
Dupa cum observati nu s-a inregistrat intrebarea.
Pentru faptul ca nu ati dat nici intrebarea si nici stagiul de cotizare va comunicam datele de iesire la pensie pentru limita de varsta si anticipata partiala.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 22 februarie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 6 luni daca atunci aveti stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata cu 45 %) la varsta de 55 ani si 6 luni adica in 22 februarie 2012 daca atunci aveti stagiul de cotizare de 30 ani si 6 luni.
Re: Am nevoie de putin ajutor!
Scris de: ioan buliga la data: 01/08/2012 10:49am
Gen:M
Data nasterii:24.06.1955
Stagiul de cotizare:38ani
Alte date:24 ani in grupa II
Intrebare:cind pot cere pensionarea?
Re: Am nevoie de putin ajutor!
Scris de: la pensie la data: 01/09/2012 7:06am
Pentru Ioan Buliga
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 24 iunie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 24 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 6 ani care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare de 44 ani.
Stagiul de gr II a fost echivalat cu conditii deosebite si pentru un stagiu in aceasta grupa de 24 ani beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 5 ani si 6 luni conform careia puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 6 luni adica in 24 decembrie 2014.
Re: Am nevoie de putin ajutor!
Scris de: dragomir elena-melania la data: 07/25/2015 12:11pm
Gen:feminin
Data nasterii:1 06 1960
Stagiul de cotizare:36ani+peste 31 ani de grupa2
Alte date:
Intrebare:calculul punctajului.
Re: Am nevoie de putin ajutor!
Scris de: la pensie la data: 07/27/2015 11:02am
Pentru Dragomir Elena- Melania
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 01 martie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 9 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de cotizare de 31 ani lucrat in gr II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupei de munca de 7 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizaere total de 43 ani si 9 luni
Pentru stagiul de 31 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 7 ani si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Pentru calculul punctajului pensiei nu va putem ajuta cu programul de calcul de pe site si cu indrumarile necesare utilizarii lui.
Va recomandam ca inainte de introducerea datelor sa cititi indrumarile date de noi la paginile de la adresele :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
http://www.lapensie.com/logare.php
Daca aveti dificultati in folosirea programului reveniti si va vom ajuta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1